Proč jsem (nejsem) vlastenec – úvaha

 

Jméno práce: Proč jsem (nejsem) vlastenec

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Skrey15CZ

 

 

 

 

Proč jsem (nejsem) vlastenec

Dostal jsem za úkol zamyslet se nad tím, jestli jsem nebo nejsem vlastenec a proč tomu tak je.

Co je to vlastně vlastenectví? Někdo by řekl, že je to schopnost stavět svou vlast na první místo. Další říkají být vlastencem znamená bránit svou vlast nehledě na okolnosti. Souhlasím s těmito definicemi? Osobně se s nimi neztotožňuji, protože podle mého je vlastenectví hlavně hrdost na svou vlast a svůj národ. Tím neříkám, že můj názor je ten správný, ale já to tak cítím a řídím se podle toho.

Jsem tedy i já vlastencem? Býval jsem. Pravdou je že jsem slepě věřil, že český národ je zrozen k velkolepím věcem. Věřil jsem, že naše historie ukazuje naší velikost. Věřil jsem, že český lid je inteligentní a odvážný. Myslel jsem že česká společnost je natolik vyspělá že dokáže nastolit spravedlnost. Domníval jsem se, že naše inteligence zabrání, aby se v nás objevovala xenofobie. Předpokládal jsem, že jsme natolik vyspělí, že jsme schopni volit své představitele a v případě jejich neschopnosti je nenásilně nahradit.

Co způsobilo, že se už nadále neřadím mezi vlastence? Začal jsem se dívat okolo sebe a viděl, jak se Český národ skutečně chová. Co jsem si vlastně uvědomil? Hlavně to že Češi nejsou určeni k žádným velkým věcem, že nejspíš navždy budem jen malým bezvýznamným národem. Proč si to myslím? Protože naše společnost není tak vyspělá jak by se zdálo, stále se mezi námi objevuje ve velké míře xenofobie a to nejenom proti jiným rasám či národům, ale i vlastním lidem. Každý kdo nějakým způsobem vybočuje, ať už orientací, vzhledem či inteligencí, je zesměšňován většinou a nebývá přijat mezi ostatní. Ale to jenom jeden důvod, to ostatní je přece v pořádku? Bohužel ne, náš národ se začal pachtit jen za ziskem a začlo mu být jedno, co přitom zničí. Stačí se jen podívat na naší přírodu, kdy se po lesích objevují skládky u cest odpadky a to ani nemluvím o rozsáhlých těžbách nerostů. Náš národ se stal dokonce tak hloupým že není schopen poučit z historie a nadále navazuje společenství s národy, které nás roky okupovaly a dokonce s národy které nás už několikrát zaprodali nepříteli.

Určitě musí být vlastenci, kteří proti tomu bojují? A proč by to dělaly, kdokoliv se pokusí postavit na odpor je médii nazýván extrémistou a následně davem verbálně linčován. V hanbě, studu a stínu tam jsou naši vlastenci bojující za národ, který už neexistuje.

Možná se mýlím a český národ znovu povstane, možná jsem na český lid moc přísný. Takže už nejsem vlastencem?  Bohužel mezi ně nepatřím. Sice nadále věřím v Českou zem, ale víru v český lid už nemám.

 

Hodnocení: 1 = výborně