Proč mít psa s PP – referát

 

Jméno práce: Proč mít psa s PP

Slohový útvar: Referát

Přidal(a): Pett

 

 

 

 

Baštová Petra 1.DS

Proč mít psa s PP

  1. Průkaz původu – ano či ne?
  2. Výstavy

 

a)      přejímka psa

b)      výstavní kruh

c)      posudek psa

d)      profesionalita předvedení

e)      volba

f)       osobní zkušenost

     

  1. Pozvánka na výstavu

Pes bez průkazu původu se nemůže účastnit výstav, ale pouze voříškiád. Naproti tomu psovi s průkazem původu je tato možnost otevřena a je pouze na majiteli, zda tuto možnost využije. Je to koníček finančně dost náročný a krom titulů, které pes sbírá, mu z toho mnoho výhod neplyne. Jedna výhoda stojící za zmínku je fakt, že majitelé výstavně úspěšných psů nemívají problém s udáním štěňat.

Na výstavu musí být pes přihlášen včas – to je skoro měsíc předem – záleží na uzávěrce každé výstavy. Pes musí být naprosto zdravý a očkovaný, což se dokládá při přejímce psů v den výstavy očkovacím průkazem. Každý pes je zaevidován do výstavního katalogu a je mu přiřazeno číslo, pod kterým tuto výstavu absolvuje – vystavovatel ho musí mít viditelně připevněn na oděvu.

Psi jsou rozděleni podle plemen do určitých kruhů, což je název pro vymezený prostor k předvedení psa. Každé plemeno je pak ještě roztříděno na psy a feny a tyto skupiny do dalších kategorií podle věku psa na třídy mladých, mezitřídu, třídy dospělých, pracovních a veteránů. Také je třída šampiónů, kam se hlásí opravdu úspěšně vystavovaní jedinci, aby své šampionáty obhájili. Výstavy jsou oblastní, krajské, národní a mezinárodní a lze získat spousty různých titulů.

Rozhodčí posoudí psa v pohybu, pak ve výstavním postoji, zkontroluje jeho stavbu těla,  plnochrupost a u psů sestouplá varlata. Pes musí spolupracovat, být klidný a nechat si líbit doteky rozhodčích bez známek nevole. Také nesmí projevovat agresi k okolním psům v kruhu, ani mimo něj.

Velmi důležité je umět psa předvést a mít ho na takovou prohlídku připraveného, protože do posudků spadá i profesionalita předvedení psa. Pokud bude pes sebehezčí, nebude-li vystaven správně, a spolupracovat při kontrole chrupu, nebo dokonce projeví agresivitu, je bez milosti ze soutěže vyloučen a je mu tento důvod zapsán do posudku. Také pes, který po vystavovateli skáče, nebo v kruhu štěká má horší hodnocení.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda chcete psa s průkazem původu, či bez něho, věřte, že stojí za to, se na podobnou výstavu zajít podívat. Možná, že vás tato zkušenost tak pohltí, a že budete chtít vystavovat a průkaz původu je nutností. Pak se jen zaměříte na plemeno. Každé má jiná vystavovací pravidla, jiné podmínky – s chrtem budete potřebovat opravdu skvělou kondici, abyste ho předvedli v lehkém přirozeném klusu, kde vynikne jeho krása. Oproti tomu jorkšíra dokáže v přirozeném pohybu vystavit i desetileté dítě.

Samozřejmě je zde ještě možnost, že se vám jen dané plemeno zalíbí, ale nebudete chtít vystavovat, protože vás výstavy nenadchnou. I zde je průkaz původu předností, protože máte záruku, že ze zakoupeného štěněte vám nevyroste něco jiného, než očekáváte, a štěně tím splní vaše představy.

Na každé výstavě potkáte spoustu psích nadšenců, fandících chovatelů, spoustu načesaných psů mnoha plemen a hlavně jejich hrdé pánečky. Jsou to většinou velmi přátelští lidé, kteří vám ochotně předají své zkušenosti s plemenem i nároky na jeho vystavení. Spousta lidí měla před první navštívenou výstavou jasno, jaké chce plemeno psa a na výstavě si to pak pod vlivem okolností a osobní zkušenosti rozmyslela a dnes chová úplně jiné, než si třeba vybrala v katalogu. Není nad osobní zkušenost. Nenechte si ujít MEZINÁRODNÍ VÝSTAVU PSŮ – PRAGUE EXPO DOG, kde se bude soutěžit o Pohár střední a východní Evropy. Výstava se koná 5. 5. 2012 – 6. 5. 2012 v  Pražském veletržním areálu Letňany – Praha 9.

 

Hodnocení: 1 = výborně

Další podobné materiály na webu: