Proč mít psa s PP – referát

sloh

 

Jméno práce: Proč mít psa s PP

Slohový útvar: Referát

Přidal(a): Pett

 

Osnova

  1. Průkaz původu – ano či ne?
  2. Výstavy
    • a)      přejímka psa
    • b)      výstavní kruh
    • c)      posudek psa
    • d)      profesionalita předvedení
    • e)      volba
    • f)       osobní zkušenost

 

Pozvánka na výstavu

Pes bez průkazu původu se nemůže účastnit výstav, ale pouze voříškiád. Naproti tomu psovi s průkazem původu je tato možnost otevřena a je pouze na majiteli, zda tuto možnost využije. Je to koníček finančně dost náročný a krom titulů, které pes sbírá, mu z toho mnoho výhod neplyne. Jedna výhoda stojící za zmínku je fakt, že majitelé výstavně úspěšných psů nemívají problém s udáním štěňat.

Na výstavu musí být pes přihlášen včas – to je skoro měsíc předem – záleží na uzávěrce každé výstavy. Pes musí být naprosto zdravý a očkovaný, což se dokládá při přejímce psů v den výstavy očkovacím průkazem. Každý pes je zaevidován do výstavního katalogu a je mu přiřazeno číslo, pod kterým tuto výstavu absolvuje – vystavovatel ho musí mít viditelně připevněn na oděvu.

Psi jsou rozděleni podle plemen do určitých kruhů, což je název pro vymezený prostor k předvedení psa. Každé plemeno je pak ještě roztříděno na psy a feny a tyto skupiny do dalších kategorií podle věku psa na třídy mladých, mezitřídu, třídy dospělých, pracovních a veteránů. Také je třída šampiónů, kam se hlásí opravdu úspěšně vystavovaní jedinci, aby své šampionáty obhájili. Výstavy jsou oblastní, krajské, národní a mezinárodní a lze získat spousty různých titulů.

Rozhodčí posoudí psa v pohybu, pak ve výstavním postoji, zkontroluje jeho stavbu těla,  plnochrupost a u psů sestouplá varlata. Pes musí spolupracovat, být klidný a nechat si líbit doteky rozhodčích bez známek nevole. Také nesmí projevovat agresi k okolním psům v kruhu, ani mimo něj.

Velmi důležité je umět psa předvést a mít ho na takovou prohlídku připraveného, protože do posudků spadá i profesionalita předvedení psa. Pokud bude pes sebehezčí, nebude-li vystaven správně, a spolupracovat při kontrole chrupu, nebo dokonce projeví agresivitu, je bez milosti ze soutěže vyloučen a je mu tento důvod zapsán do posudku. Také pes, který po vystavovateli skáče, nebo v kruhu štěká má horší hodnocení.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda chcete psa s průkazem původu, či bez něho, věřte, že stojí za to, se na podobnou výstavu zajít podívat. Možná, že vás tato zkušenost tak pohltí, a že budete chtít vystavovat a průkaz původu je nutností. Pak se jen zaměříte na plemeno. Každé má jiná vystavovací pravidla, jiné podmínky – s chrtem budete potřebovat opravdu skvělou kondici, abyste ho předvedli v lehkém přirozeném klusu, kde vynikne jeho krása. Oproti tomu jorkšíra dokáže v přirozeném pohybu vystavit i desetileté dítě.

Samozřejmě je zde ještě možnost, že se vám jen dané plemeno zalíbí, ale nebudete chtít vystavovat, protože vás výstavy nenadchnou. I zde je průkaz původu předností, protože máte záruku, že ze zakoupeného štěněte vám nevyroste něco jiného, než očekáváte, a štěně tím splní vaše představy.

Na každé výstavě potkáte spoustu psích nadšenců, fandících chovatelů, spoustu načesaných psů mnoha plemen a hlavně jejich hrdé pánečky. Jsou to většinou velmi přátelští lidé, kteří vám ochotně předají své zkušenosti s plemenem i nároky na jeho vystavení. Spousta lidí měla před první navštívenou výstavou jasno, jaké chce plemeno psa a na výstavě si to pak pod vlivem okolností a osobní zkušenosti rozmyslela a dnes chová úplně jiné, než si třeba vybrala v katalogu. Není nad osobní zkušenost. Nenechte si ujít MEZINÁRODNÍ VÝSTAVU PSŮ – PRAGUE EXPO DOG, kde se bude soutěžit o Pohár střední a východní Evropy. Výstava se koná 5. 5. 2012 – 6. 5. 2012 v  Pražském veletržním areálu Letňany – Praha 9.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.