Jméno: Román rodinného života
Zařazení: Literární pojem
Přidal(a): David Hampl
S románem rodinného života se setkáváme především v americké a anglické literatuře devatenáctého století. Jak již vyplývá z jeho názvu, hlavním tématem románu rodinného života je zachycení soukromého života postav, především jejich vztahů a konfliktů.
Základní znaky románu rodinného života
Děj románu rodinného života se většinou zachycuje běžný, každodenní život obyčejných lidí vyšší a střední třídy. V centru pozornosti jsou v souvislosti s popisem tohoto života především nejrůznější rodinné a milostné vztahy, problémy a konflikty. Hlavními postavami jsou především ženy, které se starají o domácnost a rodinu, ale zároveň touží po seberealizaci, dobrodružství a lásce. Z tohoto důvodu psaly tento typ románu především ženské spisovatelky. Obecně byly romány rodinného života považovány především za knihy určené ženám. Prvopočátky tohoto románu spadají již do století osmnáctého, ale největší rozkvět mu přinesla až první polovina století devatenáctého.
Významné romány rodinného života a jejich autoři
Pravděpodobně nejznámější představitelkou románu rodinného života je britská autorka Jane Austenová. Její romány se povětšinou odehrávají na venkově ve vyšší společnosti a jejich hlavními postavami bývají mladé a inteligentní dívky, které se snaží o své vlastní štěstí a seberealizaci. Bezesporu nejslavnějším románem Jane Austenové je Pýcha a předsudek, jehož tématem jsou rodinné vztahy, které často ničí snaha matek výhodně provdat své dcery. Hlavní postavou románu je dívka Ellizabeth Bennetová. Dalším známým románem rodinného života Jane Austenové je Rozum a cit.
Další anglickou spisovatelkou, která se věnovala románu rodinného života, byla Mary Ann Evansová, která ovšem literárně publikovala pod mužským pseudonymem George Eliot. Jejím nejznámějším dílem je román Middlemarch, který zachycuje složitou životní cestu dvou mileneckých párů. Ve druhé polovině devatenáctého století se psaní románů rodinného života věnovala i americká autorka Louisa May Alcottová, příkladem je její dílo nazvané Malé ženy, se silnými autobiografickými prvky, kde sleduje nelehké životní osudy čtyř rozdílných sester, romanticky laděné Meg, nezkrotné a impulzivní Jo, na první pohled nenápadné Beth a také poněkud rozmazlené Amy. Na tuto knihu spisovatelka později navázala dalším románem, tentokrát s názvem Malí muži.