Sarah Mlynowska – životopis

literatura

 

Jméno: Sarah Mlynowska

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Život

Kanadská autorka Sarah Mlynowska se narodila v roce 4 ledna v roce 1977. Místem jejího narození byl kanadský Montreal. Podle rodinného vyprávění začala první příběhy vymýšlet již ve 3 letech. A její matka je všechny poctivě zapisovala. Zájem o tvorbu ji neopustil ani v mateřské, ani na základní škole. Tento zájem byl pochopitelně spojený s tím, jakým směrem se ubíralo její studium.

Na vysoké škole se rozhodla pro literární obor, čímž byl základ jejího budoucího života v podstatě jasně položený. Studovala na McGill University obor Anglická literatura. Ve studiu excelovala, což se potvrdilo také tím, že školu zakončila s vyznamenáním.

Po úspěšném studiu se přestěhovala do Toronta. Cílem byl začít slibně nastavenou kariéru. Zde začala psát pro známé nakladatelství Harlequin Enterprises Ltd. Tento její životní krok byl spojován s jasnou definicí jejího budoucího kariérního vývoje. V této době však svou literární dráhu ještě nebrala jako samozřejmost.

Její debut byl spojený s věkem 24 let, kdy vydala svůj první a rozhodně také jeden z nejúspěšnějších románů Milkrun. Charakteristikou jejího díla byl fakt, že psala především romány pro náctileté. Pro toto téma se začalo používat označení chick lit. Jde o literaturu především o mladších generacích, která je určená hlavně ženám a dívkám.

Po svém debutu vydala v poměrně rychlém sledu další román zapadající do žánru, a to Fishbowl. I ten byl spojený s úspěchem. Sarah Mlynowska se proto rozhodla opustit domovskou Kanadu a vydala se do Spojených států amerických. Přestěhovala se do New Yorku, kde také začala psát na plný úvazek a stala se zní stále známější autorka.

V jejím osobním životě nastal hlavní zlom především v roce 2004. To se vdala za svého přítele se jménem Todd. Spolu také založili rodinu. Aktuálně s ním autorka vychovává dvě dcery. Jednou he Chloe a druhou je Anabelle. Vzhledem k žánru jejího psaní pro ni mohu být celkem zajímavou inspirací.

 

Dílo

Kouzla a spacáky – Kniha vydaná v roce 2005 s originální názvem Spells and sleeping bags. Popisuje konec školního roku, odjezd na tábor a s ním spojené zážitky hlavně díky zásahům čarodějky.

Šprndy a košťata – Dílo z roku 2006 je typickým příběhem dospívající dívky. Kniha je plná humoru, ale i smutných či trapných chvil. Popisuje hlavní hrdinku Rachel, se kterou je spojován často chaotický a problémový svět dospívání.

Žáby a francouzáky – Humorná kniha z roku 2007 navazující na předchozí dílo Šprndy a košťata. Je okořeněno především pořádnou dávkou humoru. Nechybí typická témata týkající se vzhledu nebo lásky. Kniha byla přeložena do 13 jazyků, což potvrzuje její velký úspěch.

Pařby a lektvary – Dílo z roku 2009 s originálním názvem Parties & potions. Hlavní hrdinou je stále Rachel, která je rok od roku starší. V této knize je zamilovaná do svého stálého přítele Rafa. Poznává však Adama, se kterým i také skvěle rozumí a který ji také okouzlil.

Rebelky – Česká název Rebelky je titulem z roku 2012, který vyšel v originálním názvu jako Ten Things We Did (and Probably Shouldn). V původním názvu dílo už dobře popisuje fakt, že jde o příběh dvou šestnáctiletých kamarádek. Rodiče jedné z nich, April, se však rozhodnou přestěhovat.

Co by kdyby: Sněhurka nesnědla otrávené jablko – Příběh popisující plány, ale i současné životy dvou dětí. A to desetileté Abby a dále sedmiletého Jonáše. Kniha vyšla v roce 2012.

Co by kdyby: Popelka neobula střevíček – Dílo z roku 2013 popisuje další životní příběhy známé dvojice, kterou jsou výše zmíněné postavy Abby a Jonáše. Tentokrát už se nezůstává jenom u dětských snů ale u popisu snahy pro jejich plnění skutečně něco udělat.