Soňa Marmeládová (Zločin a trest) – charakteristika

 

Jméno práce: Soňa Marmeládová (Zločin a trest)

Slohový útvar: Charakteristika postavy

Přidal(a):

 

 

Osnova:

  • 1. Představení
  • 2. Visáž
  • 3. Povaha
  • 4. Rodion a Soňa

 

Charakteristika postavy – Soňa Marmeládová

Soňa Marmeládová je jednou z postav románu „Zločin a trest“ F. M. Dostojevského. Pochází z velice chudé rodiny. Soňa bydlela spolu se svým otcem, který však podlehl alkoholismu, s macechou a dvěma mladšími sourozenci. Protože neměli peníze a nic jiného jim nezbývalo, macecha Soňu přiměla, aby se stala prostitutkou.

Soňa je mladá a krásná dívka s hnědýma očima zářící nevinností. Dlouhé blonďaté vlasy jí spadají až pod ramena, nosí je však zapletené v rozcuchaném copánku. Obléká se do vybledlých zelených šatů a ramena jí objímá šál buď červené, nebo béžové barvy.

Hned u první scény, ve které se Soňa objeví, můžeme vypozorovat, že je laskavá a štědrá. Když se Rodion Romanovič Raskolnikov vyvrhl z ohně, okamžitě k němu přispěchala a dala mu napít vody. Je velice oddaná, spolu se svou macechou živila zbytek rodiny. Soňa také věří v boha. Tvrdí, že bůh určuje náš osudem, ale že člověk se rozhoduje sám.

Soňa je zamilovaná do Rodiona Romanoviče Raskolnikova od momentu, kdy ho porvé spatřila – při tom, když zachraňoval děti z hořícího domu. Jejich vztah se přes celý film prohlubuje. Rodion za ní chodí nejenom pro rady, ale po smrti jejího otce jí věnuje peníze na pohřeb. Ke konci filmu se Rodion kvůli pocitu vinny rozhodne Soně přiznat, že právě on zabil lichvářku a Soninu dobrou přítelkyni Lizabetu. Soňa donutí Rodiona aby se udal na policii, jelikož s ním nemůže žít dokud si neodpyká svůj zločin. Po Rodiově přiznání se rozhodne přestěhovat na Sibiř a najít si práci ve věznici jako pečovatelka, kde si Rodion odpykává svůj trest.

 

Hodnocení: 1 = výborně