Televize je pánbůh – úvaha

 

Jméno práce: Televize je pánbůh

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Zuzana

 

 

 

 

Televize je pánbůh

Televize. Věc, bez které si už skoro nikdo nedokáže představit život. Dá se skoro považovat za základní techniku potřebnou pro život.Už od útlého věku sedí čím dál tím menší děti u televize. Místo toho, aby si hrály, pozorují kolikrát nevhodné filmy, seriály, ale dokonce i reklamy. To vše dokáže ovlivnit psychiku dítěte natolik, ažse časem může stát, že bude mít problém rozlišit realitu od příběhu z televize, a pak není divu, že si nechají ovlivňovat televizí život.

Kde ovšem má tento problém své kořeny? Ještě před několika desetiletími byla televize vzácnost. Mít ji doma se rovnalo luxusu. Rodiny se společně scházely a sledovaly filmy, které ještě mívaly zápletku. Ovšem jak čas plyne, tak se televize stávala čím dál tím víc dostupnější a tak není divu, že kolikrát má dítě televize i v pokoji, takže k ní má neomezený přístup.

Samozřejmě při pohledu na program nabízených filmů se žánry rapidně změnily. Rodinné filmy vyměnily komerční filmy, které ztrácí význam pro děti, jelikož se tam nevyskytuje základní otázka, které děti potřebují. Rozeznat dobro od zla. I když tuhle otázku řeší večerníčky a pohádky, často se děti dívají na nejnovější animované či hrané filmy. Ovšem tady je zlo kolikrát dost přehnané, často jeho brutalita přesahuje míru toho, co by měl divák v dětském věku vidět. Ale i herecké triky ovlivňují pohled dítěte.

Kdyby triky odpovídaly tomu, co je schopen člověk provést, možná by bylo vše v pořádku. Ale většinou se v těchto filmech vyskytují triky, kdy hrdina sám pozabíjí všechny svoje nepřátele, mezi tím stihne zachránit nevinné. Kdo by se pak nechtěl stát takovým hrdinou? Pak mohou být diváci ovlivněni dokonce až tak, že si myslí, že když hrdina skočí z okna a nic se mu nestane, tak když oni skočí ze 4. patra, tak se jim přece taky nemůže nic stát, když jejich televizní hrdina neutrpěl ani škrábanec.

Když se dlouhá doba sledování televize a těchto programů střetne dohromady, nelze se divit, že někteří z dětí se stanou na sledování televize závislí. Tady by měli zasáhnout rodičové a položit si otázku, zda je normální nechat dítě se celý den dívat na tyto filmy. Kdyby omezili dítěti televizi byť jen o pár hodin denně, určitě by to mělo dalekosáhlý důsledek a místo sledování televize, se mohli začít věnovat dětem. Právě věnovat se dětem poslední dobou zvládá čím dál tím méně rodičů.

Jako každá věc, i televize má svoje klady a zápory. Ovšem je důležité si uvědomit, kde je její hranice a před zapnutím televize dítěti si pořádně rozmyslet, co pouhé tlačítko on může mít za následky.

 

Hodnocení: 1-2

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.