Vánoce – úvaha

 

     

Jméno práce: Vánoce

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Kacenka_A

 

 

 

 

Vánoce

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Je to období veselí a radosti. Po dlouhé době se sejde celá rodina a oslaví společně vánoční svátky a navzájem se obdaruje dárky. Ano, tak to v ideálním světě opravdu funguje. Jenže realita může být odlišná. Co lidé, kteří během roku přišli o své blízké? S kým ti mají slavit? A co děti v dětských domovech? Kde ti vezmou idylickou rodinku a vytoužené dárky? Kolik lidí si vzpomene na hladovějící děti v Africe či jinde?

Vánoce jsou krásným svátkem, pokud máte s kým se o ně podělit.  Pak radostně nakupujete dárky,

pečete cukroví a vyvařujete sváteční chody.  Jenže zatímco my šťastní jedinci slavíme Vánoce, jiní se

trápí smutkem, hlady nebo samotou. Důvodů je spousta, ale podstatné je, že tito lidé Vánoce nemají rádi, nesnáší je či dokonce nenávidí, což my ostatní můžeme jen těžko chápat.

A tak utrácíme spousty peněz za dárky, za jídlo a za výzdobu. Aby vše dobře vypadalo, aby každý viděl, jak se na Vánoce umíme snažit. Rodiče kupují dětem stále dražší a dražší dárky, a jestli by se našlo dítě, které má rádo Vánoce nejen kvůli dárkům, tak by to bylo hodně. Neuvědomujeme si, že Vánoce nejsou o dárcích, ale o zážitcích, které si odneseme. Ty zážitky samozřejmě jsou tvořeny i radostí z dárků, především u dětí je tato radost výjimečná, zvláště, věří-li ještě na Ježíška.

Ježíšek je pro děti důležitý. Je to jedna z nejhezčích lží dětství. Vždyť jak absurdní je pomyšlení, že by existoval někdo, kdo nezištně obdarovává ostatní a sám nic nedostává? Na světě není nic zadarmo a na tuto krutou pravdu děti stejně musí dříve či později přijít. Každé dítě si po čase začne klást otázky: jak to, že to Ježíšek všechno unese? Proč ho nikdy nevidím?  Jak jen to všechno stíhá? A to donutí jít rodiče s pravdou ven. Horší je však varianta náhodného prozrazení. Tatínek je spatřen, jak balí dárky, maminka je viděna, jak je nosí pod stromeček. Také se najdou dobrodinci, kteří sami pravdu nedávno odhalili a rozhodnou se stát osvícenci a šířit své poznání dál.

Chtěla bych být zase dítětem a věřit té absurdní lži. Psát dopis Ježíškovi a doufat, že bude štědrý. Chci zas prožít ty pravé Vánoce plné očekávání, radosti a splněných přání. Přeji si, aby každé dítě zažilo štědrého Ježíška, aby poznalo idylické Vánoce a zapomnělo na všechny starosti, které k dětství prostě nepatří. O Vánocích nejde o dárky, neboť kdo z nás by si je užil, pokud by mu je ostatní poslali třeba poštou? Co by to bylo za Vánoce bez štědrovečerní večeře, stromečku a především bez rodiny?

 

Známka: 1 ( práce odpovídá útvaru- objevují se v ní např. řečnické otázky,je přiměřeného rozsahu a bez gramatických chyb)