Volby – úvaha

 

Jméno práce: Volby

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Pavlos

 

 

 

 

1. Úvod- Volby

2. Stať – Nespokojenost
– Důsledky
– Přelévání voličů
– Nové strany
-Dnešní situace

3. Závěr – Čas ukáže

 

Volby
Ve dnech 25. a 26. října se konaly předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Tak jako po každých volbách vyvstává otázka, zda se něco změní či nikoli.

Dalo by se říci, že českým národním sportem je nekonečná nespokojenost s vládní garniturou. Po každých volbách se objeví vlna nespokojenosti, která v našem státě vede pouze k tomu, že soudobé strany jsou sraženy hlasy voličů dolů a ty, které byly v opozici, vyzdviženy do vládních křesel. K čemu to ale celé vede?

Představme si to, jako kdybychom po každém kroku vpřed udělali  krok zase nazpět. Pak se jedná o  přišlapávání na místě. Přesně toto se děje během změny volebních období. Jedna strana odsouhlasí určitý zákon, druhá jej v dalším období zruší. To vede pouze ke zkostnatění celého systému. Může být namítnuto, že se jednalo o odstranění špatných zákonů. Bohužel se většinou jedná o zrušení „zlých“ zákonů předešlé vlády. Jakousi odplatu.

Podívejme se na to ale z jiného úhlu pohledu. Když se na tuto problematiku podíváme obecně, povšimneme si přelévání hlasů z „leva“ „doprava“ a opačně. Lidé se prostě nechávají zmanipulovat. Před jedněmi volbami se straší s „levičáky“ ,kteří zbankrotují celý stát. Před dalšími, že „pravičáci“ sedřou nejchudší o poslední peníze. Tento systém zde funguje již roky. Jeho výsledkem je nestabilita.

Fenoménem posledních let je volba absolutně neznámých stran. Zmiňme Věci veřejné, které se vynořily odnikud a pomocí peněz se zviditelnily. Jak jsme se mohli přesvědčit, jejich angažmá skončilo rozpadem.

Dnešní situace se v určitých rysech podobá těm minulým. ČSSD se otřásla v základech kvůli „puči“ ve straně. Navíc nově vzniklé hnutí ANO, které vzniklo pod záštitou miliardáře Andreje Babiše, je dnes špatně politicky čitelné.

Co z toho tedy  vyplývá? Jedině čas ukáže, jestli poslední volby přinesou pozitivní změny. Pokud však voliči nebudou hledat chyby i v sobě, ale pouze je budou přenášet na volené zástupce, bude se tato situace velmi špatně měnit.

 

Hodnocení: 1-

Důvod: učitelka čekala o trochu více propracovanou práci.