Začarovaný svět komunikačních zařízení – úvaha

sloh

 

Jméno práce: Začarovaný svět komunikačních zařízení

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Kateřina

 

 

Začarovaný svět komunikačních zařízení

Už jste si někdy kladli otázku, jaký by byl život bez chytrého dotykového zařízení? O čem zde mluvím je všem asi jasné, jedná se o mobilní telefon s nespočtem funkcí, wifi připojením a spoustou dalších aplikací. Ovšem k online komunikaci dnes slouží i jiná zařízení, jako třeba počítač s funkcemi Skype a ICQ. Jsme schopni sedět u monitoru celé hodiny a povídat si tak s přáteli přes obrazovku, je to tak ovšem správně? Mezi tyto lidské vymoženosti dále řadíme i sociální sítě, troufám si říct, že nejznámější a nejvyužívanější z nich je Facebook. Je to až smutné, kam zmizely ty staré dobré časy, kdy si děti místo vysedávání doma u počítače nebo telefonu šly hrát do lesa nebo jen tak ven na čerstvý vzduch?

Napadá mě tedy jen jediná otázka, opravdu nám tyto komunikační zařízení šetří čas? Domnívám se, že u mobilního telefonu to může být pravda, pokud ale nejste ten typ člověka, který bez něj neudělá ani krok a když ho nemá, cítí se jako bez ruky… Bohužel s těmi ostatními si tak jistá nejsem. Ne každý člověk využívá Facebook pouze k rychlejšímu bezplatnému chatování s přáteli. Na této stránce se nachází nespočet různých skupin, stránek a bazarů, což ví podle mého názoru skoro každý uživatel. Pohlížení jednotlivých z nich čas zabere, ten čas, který radši můžete věnovat svým přátelům nebo rodině.

Máme tak k sobě opravdu blíž? Nezapomínáme více a více na osobní kontakt s lidmi a na obyčejný rozhovor? Je pochopitelné, že tento způsob komunikace nám usnadňuje spojení s lidmi na větší vzdálenosti, těžko se zeptám člověka na cokoliv, když je ode mě vzdálen nespočet kilometrů, bez toho, aniž bych zapnula internet nebo zvedla telefon. Nabízí se tedy další důležitá otázka, co z toho vlastně máme?

Můj osobní názor je, že žádný telefonát ani videohovor nenahradí osobní setkání s daným člověkem. Plně rozumím tomu, v jaké se nacházíme době, ovšem toto není výmluva, žádné sociální sítě, internet ani mobil nenaradí osobní zážitky s našimi přáteli, na které později vzpomínáme s úsměvem na tváři. Pro někoho je to obyčejná věc, pro někoho je to to nejdůležitější.

 

Hodnocení: 1 = výborně