Zákoutí, kam se rád vracím – popis

sloh

 

Jméno práce: Zákoutí, kam se rád vracím

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Jiří

 

 

Zákoutí, kam se rád vracím

Uprostřed bukového lesa, který se nachází poblíž vesnice, kde žiji, stojí stará lavička. Nese sice stopy času, je dokonce i lehce ztrouchnivělá a porostlá lišejníkem, ale přesto je to moje oblíbená lavička, protože na mě vždy čeká v zákoutí, kam se rád vracím.

Když jsem uvažoval, jak toto místo popsat, dospěl jsem k tomu, že nejlepším řešením je vystihnout jeho podzimní podobu. Ano, během podzimních dní ho mám nejraději. Zvykl jsem si sem chodit už jako malý. Vždy pro mě bylo oázou klidu, ostrovem ticha.

Při příchodu se mé nohy prodírají listím ležícím na zemi. Listy jsou zbarveny červeně, žlutě, někdy až hnědě a je jich tolik, že přes ně ani nevidím trávu. Všude kolem se povalují veliké těžké kameny porostlé mechem. Vypadají jako by někdo vzal skálu a rozdrtil ji přesně na sto třicet pět kusů. Skutečně je jich přesně sto třicet pět. Několikrát jsem je přepočítával, je to skvělý způsob meditace.

Odlepím-li oči od země upoutají mne dominantní kmeny ztepilých buků a pár vmíšených smrků. Tato část lesa tvoří národní přírodní památku, neboť roste zcela bez zásahu člověka už po stovky let. Jistě si tedy dokážete představit tu mohutnost stromů. Kdybyste je chtěli obejmout, musíte to zkusit alespoň ve dvou. Šedou kůru doplňují tmavé odstíny na místě, kde se odlomily větve kvůli silnému větru, a světle hnědá přirozeně přírodní barva mladých větví.
¨
Nakonec pozvednu oči k obloze. Užívám si kontrast širokých korun stromů, které se zlehka, ale přesto viditelně pohupují ve svěžím podzimním vánku, a blankytně modré nebeské klenby.
Nezbývá než si plnými doušky vychutnat tenhle ráj na zemi. Posadit se na starou dřevěnou lavičku, již stloukl můj dědeček, když byl mladý, a třeba i na chviličku zavřít oči, zhluboka se nadechnout a pak oči otevřít a zjisti, že všechen stres a starosti jsou ty tam.

Doufám, že je Vám všem, kdo čtete tento sloh, z mého popisu jasné, proč právě tohle je to zákoutí, kam se rád vracím.

 

Hodnocení: 1 = výborně