Ze zápisníku demonstranta – článek

sloh

 

Jméno práce: Ze zápisníku demonstranta

Slohový útvar: Článek do školních novin

Přidal(a): Michal G

 

 

Ze zápisníku demonstranta

Stojím na smluveném místě a čekám na přátele, napnutý jako struna. Pevně svírám

svinutý transparent. Za chvíli to celé začne. Má první demonstrace. Kolem mě se nachází dav, obrovský, ale zatím klidný dav lidí, kteří absolutně nemají nic společného a za normálních okolností by nikdy nepřišli do styku. Tady je ale spojuje jedna věc – volání po spravedlnosti. Píše se rok 2017 a jsem na Náměstí Přemysla Otakara v Českých Budějovicích.

Demonstraci proti titánovi – prakticky téměř nedotknutelnému člověku dokázala svolat studentka, bývalá pořadatelka majálesu. Momenty jako tento dokazují, že i malinkatý, dalo by se říci bezvýznamný, človíček může svojí iniciativou roztočit obrovská ozubená kola a uvést tím do chodu sled událostí, kterými možná jednoho dne dosáhne kýženého cíle. Na pódium vstoupil kytarista, jenž začal brnkat na kytaru známé tóny od Karla Kryla a v okamžiku se již pomalu v davu začaly ozývat první vokály z jeho písně. Dalším vystupujícím byl postarší pán, rozvášňoval se nad tím, jak se historie neustále opakuje, a jak jsou u moci zase ti velicí mocipáni, a že prakticky pouze jenom převlékli kabáty. V tu chvíli už dorazili moji přátelé, František a Karel.

V tu chvíli společně roztahujeme transparent a s námi valná většina demonstrujících. Mezi nápisy jako „Babiše do koše“ a „ANO, nebude líp“ se občas najdou skutečné perly. Například „Lhal včera Andrej Babiš? Ano, i dnes.“ má opravdu něco do sebe. Na závěr vystoupila samotná organizátorka akce, jež všechny vyzvala, aby naši zemi nenechali opět padnout do rukou těch, již jí tolik let sužovali.

Michal Golas