Žižkovská věž – odborný popis

 

Jméno práce: Žižkovská věž

Slohový útvar: Odborný popis

Přidal(a): Quincin

 

 

 

 

Žižkovská věž je úchvatné stavební dílo, nacházející se v Praze. Leží na rozhraní Žižkova a Vinohrad, v oblasti Mahlerových sadů. Je to současně nejvyšší stavba ve městě, která měří úctyhodných 216 metrů. Stavět se začala v roce 1985, podle návrhu architekta Václava Aulického a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Stavba ale neprobíhala příliš rychle, bohužel ji doprovázela řada problémů, či negativních reakcí obyvatelstva. Kvůli stavbě byla totiž například zbourána část židovského hřbitova. Lidé se také báli hrozby elektromagnetického zatížení okolí, tu však vyvrátila zvláštní komise. Vše se ale nakonec podařilo vyřešit, a tak byla věž roku 1992 dokončena.

Věž je využívána jako vysílač rozhlasového a televizního signálu pro obyvatele Prahy. Z anténního nástavce vysílá digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic, také se zde nachází vysílače mobilních operátorů. Dokonce se odsud měří i kvalita ovzduší v Praze.

Základem je železobetonová deska, o průměru 30 m a tloušťce 4 m,  která se nalézá v hloubce 15 metrů pod původním povrchem. Svislá konstrukce se pak skládá ze tří tubusů, jednoho hlavního a dvou vedlejších. Hlavní tubus o průměru 6,4m metrů přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů. Vedlejší tubusy mají průměr 4,8 metrů a společně dosahují výšky 134 metrů. V jednom tubusu se nachází nouzové schodiště, ve  druhém pak služební výtah.

Poměrně velká část žižkovské věže je také přístupná turistům. Ve výšce 66 metrů se nachází restaurace, ze které se návštěvníkům naskytne široký pohled na  město, ale také na černé laminátové sochy 10 miminek, vytvořené Davidem Černým, které jsou umístěny přímo na vysílači. Ve výšce 93 metrů se nalézá vyhlídková kabina, ze které mohou lidé dohlédnout až do 100 kilometrové dálky.  Nejvýše je umístěna kabina s vysílací technikou, která už ale není veřejnosti dostupná.

 

Hodnocení: 1 = výborně