Ztracený symbol – rozbor díla

 

Kniha: Ztracený symbol

Autor: Dan Brown

Přidal(a): Klára

 

 

 

Dan Brown americký spisovatel 20.stol. Autor světových bestsellerů. Vystudoval na Phillips Exeter Academy, vyučoval angličtinu, později ho zlákala profese spisovatele. V roce 1996 vydala svou první knihu Digitální pevnost z prostředí tajných služeb. Dále vydal román Anatomie Lži. Hlavní postava profesora Roberta Langdona je v knihách Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda a Ztracený symbol.

 

Děj:

Langdonovi jednoho dne mu zavolá jeho přítel Salamon z Washingtonu a poprosí ho, aby přednášel v Kapitolu. Netuší však, že je to past, který na něho nastražil Malach. Malach unesl a uvěznil Langdonava přítale Salamona. Langdona vylákal, aby rozluštil zednářské symboly, které chce otevřít tajemnou bránu vedoucí k tajným mystériím. Langdon s jeho sestrou Katherin ocitá v nebezpečí života.

 

Charakteristika děje:

Jedná se o vymyšlený román. Jsou zde použitá spisovná slova „Voskovaná pečeť, která netknutá přetrvala generace, teď ležela rozlomená před ní na stole.“, věty jsou napsané v krátkých souvětích „ Na začátku své práce tedy v laboratoři se Katherin pokusila pomocí moderní vědy zodpovědět dávné filozofické otázky.“. Autor hodně využívá latinské názvy „A tato kovová pyramidka na sobě překvapivě nese slavný nápis – Laus Deo.“ ,nalezneme zde různé symboly, které mám, umožňují pátrat s Langdonem.

Děj je napsaný z různých úhlů pohledu např.: Roberta Langdona, Katharin Salomonové a dalších vedlejších postav. Osudy těchto lidí se různě prolínají, dokud všechno do sebe nezapadá.

 

Charakteristika postav:

Robert Langdon – je symbolog, učitel na univerzitě a spisovatel. Je velmi všímavý a logicky myslí dává si dohromady různé souvislosti.

Katherin Salamonová – chce zachránit svého bratra před Malachem. Má vlastní laboratoř.

Malach – mladík, který se chce převtělit do boha. Chce zavraždit Salamona, že mu zničil život.

Nejvíce mě zaujala postava Malacha, protože měl v sobě tajemství, které mě nutilo číst dál, se odhalilo, že je to Salamonův mrtvý syn

 

Charakteristika prostředí:

Děj této knihy se odehrává v noci ve Washingtonu v Kaptolu a dalších Washingtonských budovách. Brown popisuje do detailu prostředí budov, kde se děj odehrává.

 

Další podobné materiály na webu: