Ztracený symbol – rozbor díla (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Ztracený symbol

Autor: Dan Brown

Přidal(a): Inky

 

Dan Brown

 • Dan Brown je americký spisovatel thrillerů, který se narodil 22. června 1964 v Exeteru v New Hampshire.  Je synem středoškolského profesora matematiky a hudebnice.
 • Nějakou dobu učil angličtinu na Phillips Exeter Academy, než se stal spisovatelem na plný úvazek.
 • Jeho tvorba se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností a knihy jsou psány nesmírně čtivým způsobem.
 • Nejvíce proslul bestsellerem Šifra mistra Leonarda.
 • Brown se inspiruje Umbertem Ecem. Svou tvorbu začal v době, kdy byly konspirace a podobná tématika populární.

Díla

 • Před Ztraceným symbolem vyšly ještě dvě knihy s Robertem Langdonem, a to Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda.

 

Literárně kulturní kontext

 

 

Ztracený symbol (2009)

Literární druh: Próza, epika

Literární žánr: Detektivní román

 

Téma: Tajemství zednářské pyramidy

Motivy: Symboly, Dávná mystéria, Bible, noetika, věda, náboženství, přátelství

 

Kompoziční výstavba: retrospektivní

Vyprávěcí způsoby: Er-forma

Vypravěč: Vševědoucí (ví vše o všech postavách, ale sám do děje nezasahuje)

Typy promluv: Přímá řeč, dialogy, vnitřní monology

Jazykové prostředky: Krátká souvětí, spisovný jazyk, latinské názvy, termíny symbologie, detailní popisy interiérů budov, často se vyskytují ilustrace

 

Časoprostor:

 • Washington DC, 2009, děj probíhá pouze během 12 hodin, ale vyskytuje se spousta vzpomínkových sekvencí

 

Postavy:

 • Robert Langdon – profesor symbologie, velmi všímavý a přemýšlí o věcech logicky, nevěří v žádné nadpřirozeno ani náboženství (toto je třetí kniha s Langdonem jako hlavní postavou – Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda)
 • Katherine Solomonová – sestra uneseného Petera Solomona, studuje noetiku, je za spoustou průlomů (např. zvážila lidskou duši)
 • Malach – chce zničit rodinu Solomonových, přestože je Peterův ztracený syn. Chce se sám nechat obětovat, aby se stal bohem, jeho tělo považuje za umělecké dílo (vypracované a úplně celé potetované)
 • Peter Solomon – unesen Malachem, zednář 33. stupně, věrný zednářům, čestný člověk

 

Dějová linie:

 • Robert Langdon je vlákán do Washingtonu Malachem, který se vydává za jeho blízkého přítele Petera. Malach je zednářem, stejně jako Peter, ovšem Malach se dostal na 33. stupeň jen, aby získal přístup k co nejvíce tajemstvím, kterými by mohl Petera vydírat. Ve Washingtonu se Robert dozví, že Peter byl unesen, a to tím, že najde jeho uříznutou ruku, která byla použita jako indicie.
 • Peter před lety svěřil Robertovi krabičku s vrškem zednářské pyramidy, a pomocí té se Malach chce stát bohem. Vydírá Roberta a donutí ho pro něj řešit zednářské šifry, zatímco vyhrožuje ublížením Peterovi. Do toho se začne míchat CIA, která vyšle nekompromisní ředitelku Sató, aby se o vše postarala, jenže CIA na rozdíl od Roberta a Katherine Peterův život nezajímá, chtějí pouze dopadnout Malacha. Mezitím sledujeme i příběh zmíněné Katherine, která pomalu zjišťuje, že její bratr Peter je v nebezpečí a snaží se mu pomoct, mezitím co po ní jde Malach, který chce zničit její výzkum. Katherine a Robert nakonec šifry vyšetřují spolu, utíkající jak před Malachem, tak před CIA. V závěru se dozvídáme, že Malach je ve skutečnosti Peterův problémový syn Zachary, který údajně zemřel ve vězení, ze kterého ho Peter odmítl vyplatit a pak ho střelil, když Zachary zabil Peterovu matku při prvním pokusu o získání špičky pyramidy. Nyní se chce pomstít. Hodlá donutit Petera ho obětovat, aby se sám stal bohem, což Peter odmítá a celou situaci zachrání CIA. Zachary umírá a Peter je zachráněn. Na konci se Robert od Petera dozvídá, že celé zednářské tajemství je vlastně ukryto v lidstvem špatně interpretované Bibli.

 

Reakce na dílo 

 • Kniha byla velmi dobře přijata, dokonce se musely dotiskovat kopie, v jednu dobu byla nejprodávanější knihou.