451 stupňů Fahrenheita – rozbor díla k maturitě

rozbor-díla

 

Kniha: 451 stupňů Fahrenheita

Autor: Ray Bradbury

Přidal(a): verdikmrkvicka

 

Spisovatel: Ray Bradbury

 • 22.08.1920 – 06.06.2012
 • americký romanopisec, povídkář
 • jeho matka původem Švédka, vzdělávala ho ve skandinávské a řecké mytologii, evropské kultuře
 • obdivoval divadlo, film, kouzla, komiksy, ze kterých získal inspiraci
 • Science fiction používal hlavně proto, aby zkoumal člověka, jeho charakter, morální úroveň a jeho psychologické meze

Díla

 • Marťanská kronika – sbírka povídek o kolonizaci Marsu
 • Ilustrovaná žena, Slunce a Stín – sbírky povídek
 • Tudy přijde něco zlého
 • Hřbitov šílenců

 

Rozbor díla: 451 stupňů Fahrenheita

První vydání: 1953

Nakladatelství: Baronet v roce 2001

Překlad: Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký

 

Žánr:

 • Sci-fi ( čerpá z poznatků moderní vědy a techniky, popisuje možné důsledky pro člověka; hlavním prvkem je změna, která je způsobena rozvojem znalostí, vývojem Země, vesmíru

 

Lit. Druh:

 

Er – forma, přímá řeč, dialogy

Spisovný jazyk

Chronologický vývoj děje

 

Postavy

 • Guy Montag – hlavní postava; požárník; horlivý; ze začátku je součástí společnosti, ale  po seznámení s Clarissou je proti společnosti
 • Kapitán Beatty – požárník; oddaný svému povolání a době
 • Mildred Montagová – povrchní Montagova žena, pohlcená tehdejší dobou
 • Faber – profesor filosofie; starý; učený; chce změnit tento svět, ale neví jak; Montagův přítel
 • Clarissa McClellanová – podivínka; její rodina zná myšlení lidí v minulosti; nepohodlná pro společnost

 

Vývoj hlavní postavy

 • ze zaslepeného požárníka stane nepřítel společnosti
 • úvahy (v rozhovorech s Clarisou)

 

Obsah díla:

Hlavní hrdina, Guy Montag, žije v ohnivzdorné vile, v civilizaci, kdy auta dosahují tryskových rychlostí, existují raketová letadla, mechanická hudba a speciální ohaři, kteří svým chemickým čichem poznají zločince na veliké vzdálenosti. A zločincem je v této utopistické době právě ten, kdo vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je mu předepsáno, aby myslel.

Práce Montaga je jasná – požárník. Svou práci má rád, miluje taky svou ženu Mildred, která neustále hovoří se svou rodinou pomocí telestěn. Vůbec mu nepřipadá zvláštní, že místo toho, aby požáry hasil, tak je zakládá. Až do doby, kdy potká na cestě z práce sedmnáctiletou dívku Clarissu McClellanovou. Velice podivná slečna. Zajímá se o knihy, její strýček chodí pěšky a  její rodiče si spolu povídají. Absolutní nepřítel moderní doby. Clarissa později také umírá.

Poslední kapkou je pro Montaga případ, kdy společně s kolegy pálili knihy v domě, jehož majitelka se v něm nechala upálit také. Dokonce ho sama zapálila. Tato situace Montaga přesvědčila o tom, že jestli jsou lidé ochotni pro knihy a s knihami umírat, musí na nich něco být. Sám jich má pár uložených a pečlivě schovaných doma, ale nikdy ho nenapadlo, že by jimi listoval nebo dokonce je četl. V práci se omluví pro nemoc, aby měl dostatek času knihy přečíst a rozmyslet si, co bude dělat dál.

Velitel Beatty si vše domyslí a přijde k Montagovi domů, kde mu vypoví minulost hasičů. Také Montagovi řekne, že pokud požárník ukradne knihu a do jednoho dne ji spálí, nic se mu nestane. Po odchodu Beattyho se Montag přizná své ženě, že ve ventilátoru schovává další knížky. Ta začne šílet, chce je spálit, ale Montag ji přemluví, ať se na ně alespoň podívají.

Na radu profesora Fabera, kterého kdysi potkal v parku a se kterým později spolupracuje, spálí Montag jednu knihu. Beatty se to však doví, a na dalším výjezdu hasičů zastaví před Montagovým domem. Hrdinu udala jeho žena Mildred a její přítelkyně, kterým Guy četl básničky z ukradené knížky. Proto Montag zapaluje sám svůj dům a všechno v něm. Beatty zjistí, že je Guy spolčen s profesorem Faberem a proto je vydám rozkaz Montaga najít a zabít. Policie vysílá do ulic svého mechanického ohaře, který dokáže cítit Montaga na několik kilometrů. Aby ho Ohař nevystopoval, utíká Montag za profesorem, kde se převléká do jeho šatů a ještě je polejou alkoholem. Nakonec se mu podaří Ohaře zmást. Jelikož si ale policie nemůže dovolit neúspěch, nechá zabít nevinného muže, aby oklamali bavící se lidi.

Mezitím se Guy dostává do lesa ke skupině bývalých vysokoškolských profesorů, kteří putují z místa na místo a pamatují si vědomosti z knih. Montag se k nim přidá.

Po určité době propukne válečný konflikt a město je běhěm několika minut zničeno bombardováním. Vzdělanci se vydávají k městu na pomoc tím, co mají – vědomosti z knih.