Ray Bradbury – životopis

literatura

 

Jméno: Ray Bradbury

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Americký fantasy a hororový autor je nejznámější pro své romány 451 stupňů Fahrenheita, Marťanská kronika či Pampeliškové víno. Během svého života získal celou řadu ocenění, mezi nimi například Pulitzerovu cenu, World Fantasy Award, Retro-Hugo Award, Bram Stoker Award, National Medal of Arts a další.

 

Život

Ray Bradbury se narodil 22. srpna 1920 ve městě Waukegan, stát Illionis (USA). Zemřel ve věku 91 let, a to 5. června 2012 v Los Angeles. Dnes je pohřben na Westwood Village Memorial Park Cemetery. Tento autor odmítl být kategorizován jako autor sci-fi, prohlašoval, že jeho práce byla založená na fantastickém a neskutečném.

Jeho otec Leonard Spaulding Bradbury pokládal energetické a telefonní sítě, matka Ester Moberg Bradbury byla švédskou přistěhovalkyní. Bradbury si užil relativně idylického dětství ve Waukegan, který on později včlenil do několika svých románů a povídek. Jako dítě byl velkým fanouškem kouzelníků a nadšeným čtenářem dobrodružství a fantasy fikce – zejména L. Frank Baum, Jules Verne a Edgar Rice Burroughs. Bradbury se rozhodl stát spisovatelem ve věku 12 nebo 13.

V roce 1934 se celá rodina přestěhovala do Los Angeles. Jako teenager se účastnil dramatického klubu své školy. Po absolvování střední školy v roce 1938 si Bradbury nemohl dovolit jít na vysokou školu, takže místo toho začal chodit do místní knihovny – 10 let po tři dny v týdnu.

Aby si na sebe vydělal, zatímco psal své knihy, prodával noviny. Své první povídky vydal v roce 1938 v časopise fanoušků, téhož roku absolvoval střední školu. Další rok vydal čtyři čísla vlastního časopisu Futuria Fantasia. Téměř každý článek v časopise napsal sám, používal přitom celou paletu pseudonymů, aby nevyšlo najevo, že časopis píše pouze jeden muž.

V roce 1947 se oženil s Marguerite „Maggie“ McClure, která pracovala v knihkupectví. V prvních okamžicích svého manžela finančně podporovala.

 

Dílo

Ray Bradbury byl velice plodný autor, po celý svůj život psal několik hodin denně. To mu umožnilo napsat a publikovat více než 30 knih, téměř 600 povídek, a další díla, jako jsou básně, eseje, scénáře a hry.

Pendulum

Jedná se o první profesionální povídku tohoto autora. Byl vydán v listopadu 1941, což bylo měsíc před tím, než Spojené státy vstoupily do druhé světové války. Následoval japonský útok na Pearl Harbor.

Temný karneval

První sbírka povídek tohoto autora vznikla v roce 1947.

Marťanská kronika

V roce 1950 byla publikována první hlavní práce tohoto autora. Podrobně v ní popsal konflikt mezi lidmi kolonizovat červenou planetu. I když jej spousta odborníků řadí do žánru sci-fi, autor sám tvrdí, že tento žánr nepíše. Vědecká fantastika je zobrazení skutečného. Fantazie je zobrazení nereálného. Takže toto dílo není sci-fi, ale fantazií.

451 stupňů Fahrenheita

Nejznámější práce tohoto autora byla publikovaná v roce 1953. Stala se klasikou v éře McCarthy pro své zkoumání témat cenzury a shody. V roce 2007 sám autor popřel, že cenzura je hlavním tématem této knihy. Své dílo vysvětluje jako příběh o tom, jak televize potlačuje zájem o čtení. Děj vypráví právě o tom, že hodnota knih bude v budoucnosti zapomenuta.

Říjnová země

Kniha zahrnuje krátké hororové příběhy. Byla vydána v roce 1955. Strašidelné historky jsou založeny na tom, že se lidé bojí těch nejobyčejnějších věcí.

Pampeliškové víno

Z roku 1957 pochází další dílo. Hlavní postavou je chlapec žijící v americkém Středozápadě. Knížka je jakou knihou povídek, které vypráví o vzpomínkách tohoto chlapce a tím jsou také vzájemně propojeny. Jedná se o první knihu z trilogie, která se odehrává v městečku Green Town (které ve skutečnosti neexistuje).