Alejo Carpentier – životopis

literatura

 

Jméno: Alejo Carpentier

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Tento autor je považován za přední latinskoamerickou literární postavu a jednoho z nejlepších romanopisců 20. století. Byl také muzikolog, esejista a dramatik. Patřil mezi první praktiky stylu známého jako „magický realismus“, který ovlivnil další latinskoamerické spisovatele, jako je například Gabriel García Márquez.

 

Život

Alejo Carpentier y Valmont se narodil 26. prosince 1904 ve městě Lausanne ve Švýcarsku a zemřel 24. dubna 1980 v Paříži. Ačkoli jeho otec byl Francouz a matka Ruska, Carpentier sám se prohlašoval jako Kubánec – a právě toto se projevuje v jeho dílech, které se zabývají vesměs kritikou vedení bělochů nad černochy. V Havaně vyrůstal. První jazyk, kterým hovořil, byla španělština s francouzským přízvukem po otci. Právě v Havaně se mu dostalo vynikajícího vzdělání na soukromých školách, ale také díky knihovně jeho otce.

Ve dvacátých létech byl mezi zakladateli afro-kubánského hnutí, které usilovalo o začlenění afrických forem do avantgardního umění, zejména hudby, tance a divadla. Sám napsal několik operních libret a baletů s afro-kubánskými tématy.

V roce 1928 utekl před represivním režimem kubánského diktátora Gerarda Machada a usadil se v Paříži. Zde zůstal až do roku 1939, poté se vrátil do Havany, aby ji v roce 1945 opět opustil. Cestoval do Venezuely Caracas.

V roce 1959 se Carpentier vrátil do Havany, aby se připojil k vítězné kubánské revoluci. Zůstal věrný režimu Fidela Castra, když sloužil jako kubánský diplomat v Paříži od poloviny šedesátých let až do své smrti. Nejenže sloužil ve službách Fidela Astra, vstoupil taktéž do komunistické strany, kde zastával významné kulturní i politické funkce.

 

Dílo

Pochválen budiž tvůrce

Tento román vzniká v roce 1933 pod originálním názvem Ecue-Yamba-O! Kniha je napsána ve stylu afro-kubánského hnutí.

Viaje a la semilla

V překladu Cesta k semeni. Povídka pochází z roku 1944. Na základě archivní dokumentace začal vydávat povídky s historickým pozadím a fantastickými příklady. Tato kombinace se stala charakteristickým znakem jeho práce a vzoru magického realismu. V této knize je příběh vyprávěn obráceně, odehrává se na Kubě v 19. století a začíná smrtí hlavního protagonisty a pokračuje po jeho návrat do dělohy.

La música en Cuba

Název můžeme přeložit jako Hudba na Kubě. Dílo bylo vydáno roku 1946 na základě rozsáhlého archivního výzkumu.

Království z tohoto světa

Jedná se o druhý román autora. Je to první román, který autorovi přinesl velké uznání. Vypráví o haitské revoluci. V prologu k této práci autor vyloží magický realismus, který definuje jako reprezentaci „nádherné americké reality“. Haitská revoluce probíhala v druhé polovině osmnáctého století. V tomto období byl ostrov (dneska Haiti) francouzskou kolonií. Na asi sto tisíc bělochů dřelo patnáctinásobné množství černochů, kteří žili v příšerných podmínkách. To vedlo k častým krvavým povstáním černochů.

Ztracené kroky

Je to nejznámější práce autora, která byla vydán a v roce 1953. Vypráví o životě vědce-hudebníka, který cestuje do džungle Orinoco hledat smysl života a počátky času. Dostane se až na území obydlená původním indiánským obyvatelstvem.

Válka s časem

Tento soubor povídek vyšel roku 1958. Obsahuje celkem pět příběhů: Cesta do Santiaga, Cesta k semeni, Podoben noci, Varování, Právo azylu, Štvanice. Čas v životě nejrůznějších lidí má různé funkce – a to je hlavním tématem těchto povídek.

Výbuch v katedrále

Historický román byl publikován v roce 1962 a zaznamenává dopad francouzské revoluce na karibské země. Kniha byla velmi úspěšná a vedla k několika výzvám, aby byla autorovi udělena Nobelova cena.