Chvála bláznovství – fejeton

 

Jméno práce: Chvála bláznovství

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): Adrenalinka

 

 

 

 

Klára Hudská

Fejeton na téma: Chvála bláznovství

„Co to jé? Proč sluníčko svítí a na co je obloha? Proč zvířátka nemluvěj? A proč v každým vajíčku nespinká kuřátko?“ To je jen malá ukázka otázek, které na mě chrlil čtyřletý chlapeček mamčiny sestřenice, když jsme s ním šli asi před rokem na procházku. Honzík je hrozně živé dítě a zajímá ho úplně všechno. Zvědavý raubíř, který za dvě minuty stihne udělat tolik nepořádku, že to můžete dvě hodiny uklízet. Motal se nám pod nohy, sbíral šišky a kamínky a naplnil své i naše kapsy.

Nejzajímavější ze všeho byl však jeho nápad. Chtěl vědět, co si nosí šnek ve svém domečku, že to musí mít pořád s sebou, a tak se tam rozhodl podíval. Byl hrozně vykulený z toho, že nenašel žádný poklad ani postýlku, a se zklamáním oslizlou kaši zahodil. Vím, že by zvířátku nikdy schválně neublížil, ale neočekával, jak jeho „návštěva“ dopadne. Malí caparti nevědí, co je reálné a co ne, jejich představy jsou velmi originální. Já jsem se třeba jako malá bála paní od naproti, protože jsem si myslela, že je to čarodějnice z perníkové chaloupky. Dokonce jsem od maminky vyzvídala, jak velkou má sousedka troubu.

Děti přicházejí na svět naprosto nevinné, naivní, nevědomé. Neznají nesmyslná pravidla dospěláků. Žijí ve svém vlastním světě plném iluzí, jež postupně ztrácejí. Může se to zdát bláhové. Má to však své kouzlo. Každý rád vzpomíná na dobu, kdy neznal stres a každodenní honičku za úspěchem, kariérou, penězi. Pro děti takové věci nemají velkou hodnotu, víc je potěší kousek tkaničky nebo korálka, kterou našli na pískovišti.

Někteří lidé zůstanou celý život tak trochu dětmi. Radují se z maličkostí, kterých si jiní ani nevšimnou, jako je posekaný trávník či hezká výloha v drogerii. Odlišují se od šedi ostatních, neznají jejich starosti. „Normálním“ lidem bez fantazie přijdou zvláštní, podivínští, prostě jako blázni. Jsou jakoby obklopeni neviditelnou bublinou, která je chrání před realitou. Možná by lidé byli šťastnější, kdyby si takovou bublinu taky pořídili.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně