Jméno: Edgar Allan Poe
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): bezejmenna
Životopis
Dětství
Americký romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista, který se narodil do rodiny kočovných herců Elizabeth a Davida Poeových 19. Ledna 1809 v Bostonu. Talentovaný spisovatel měl ještě dva sourozence Rosalii a bratra Williama. Rosallia trpěla tělesným postižením a William propadal po vzoru otce alkoholismu na, který bohužel později stejně jako jeho otec umřel. Matka tří sourozenců umřela v pouhých 24 letech na tehdy nevyléčitelnou tuberkulózu, malému Edgarovi byli teprve 2 roky. Potomci Poeových byli předáni do sirotčince v Richmondu. Edgar po krátké době adoptovali bezdětní manželé Allanovi, od nich získal své prostřední jméno Allan. Rodina se věnovala velkoobchodu s tabákem a kvůli pracovním nabídkám se Allanovi přestěhovali do Anglie, která byla pro Edgara inspirací k jeho proslulým dílům.
Studium
Na základní škole Edgar zářil jako hvězda školy, před svými spolužáky byl vždy o několik kroků napřed ve znalosti literatury i dějin, dokonce i ve společnosti se stal už v mladém věku velice oblíbeným. Bohužel nic netrvá věčně a vzhledem k tíživé finanční situaci rodiny byl Edgar nucen přestoupit na školu Universita of Virginia. V této pro rodinu těžké době už Edgar neměl k dispozici neomezené finance, ale i přes to propadl hráčství a zbytky svých peněz prohrál a propil s přáteli a poté se značně zadlužil. Ztroskotaný mladík odchází do Bostonu kde se snaží poprvé dostat do podvědomí společnosti a zbavit se svých dluhů. Poe v roce 1827 vydává svou první knihu pod názvem Temerlán a jiné básně, ale sbírka básní tehdy bohužel nevydělala nic. Po tomto neúspěchu se rozhodl mladý muž stát členem armády, kde se stal dokonce seržantem. Díky protekci je Edgar přijat na vojenskou akademii ve West Pointu. V jednadvaceti letech akademii opouští , jelikož se rozhodl více věnovat literatuře.
Zaměstnání
V roce 1835 byl Poe zaměstnán jako redaktor, psal články a kritiky a přestože svou práci miloval díky své ješitnosti a lásce k alkoholu o své zaměstnání přišel. Další pracovní příležitost získal až v roce 1839, opět jako redaktor působil ve Filadelfii. Konečně se Edgarovi podařilo splatit své dluhy a mohl pečovat o svou nemocnou ženu.
Soukromý život
V soukromém životě se básníkovi také příliš nedařilo. Zamiloval se do své pohledné teprve čtrnáctileté sestřenice Virginie. Osud, ale Edgarovi nepřál mnoho štěstí a jeho milovaná Virginie v roce 1847 podlehne tuberkulóze. Další dva milostné vztahy svým chováním Poe zničil.
Úmrtí
Talentovaný muž byl 3. Října 1849 nalezen opilý ležící na chodníku v blízkosti Light Street. Ačkoliv byl urychleně hospitalizován z komatu do, kterého upadl ho lékaři probrat nedokázali.
A tak zářivá hvězda dne 7. Října 1849 navždy vyhasla.
Čím Poe děsí?
1) Ich forma
K vyprávění používá Poe ich-formu. Ich je forma používaná v literární vědě pro označení způsobu vyprávění příběhu. Příběh je vyprávěn v první osobě jednotného čísla, to znamená, že příběh vnímáme z pohledu jedné z postav. Vyprávění je většinou v minulém čase a je chronologické.
2) Styl psaní
Autor ve svém díle detailně popisuje prostředí ve, kterém se celé dějství odehrává. Čtenáře spisovatel zahrnuje myšlenkami hlavní postavy tak, aby se čtenáři dokázal vžít do role hlavní postavy a sdílet s touto postavou její pocity. Tím to se Poeovi daří své fanoušky zaujmout i vyděsit. Čtenáři se naprosto vžívají a propojují s hrdinou dané povídky. Při čtení hororových povídek jsem se dokázala díky autorovo nemilosrdnosti a realistice vžít do děje.
Ve svých dílech často používá různá zvolání, přání a nářky, které podtrhují napjatou situaci. V knihách Edgara Allana Poea se setkáte s různými slovními říčkami, kterými čtenáře více napíná.
Vybraná díla
Jáma a kyvadlo a jiné povídky, knihu, která obsahuje 34 povídek, autor psal po celou dobu svého života. Kniha byla vydána roku 1987 nakladatelstvím Odeon.
Názvy konkrétních povídek obsažených v knize
- Pád do Malströmu
- Rukopis nalezený v láhvi
- Podlouhlá bedna
- Vraždy v ulici Morgue
- Zlatý brouk
- Vrah jsi ty!
- Předčasný pohřeb
- Jáma a kyvadlo
- Zánik domu Usherů
- Sud vína amontillandského
- Skokan
- Maska červené smrti
- Muž davu
- Démon zvrácenosti
- Berenice
- William Wilson
- Černý kocour
- Zrádné srdce
- Eleonora
- Medailón
- Rozhovor Eirose s Charmionem
- Příběh z Rozeklaných hor
- Tisící druhý Šeherezádin příběh.
- Senzace s balónem
- Tři neděle v týdnu
- Von Kempelen a jeho objev
- šizení jakožto exaktní vědě
- Nikdy se s čertem nesázej o hlavu!
- Ďábel ve zvonici
- Král Mor
- Anděl pitvornosti
- Metoda doktora Téra a profesora Péra
- Na slovíčko s mumií
- Muž, který se rozpadl
Jáma a kyvadlo
Povídku napsal Edgar v nešťastném období svého života, kdy se mu nedařilo v soukromí ani v práci. Příběh se odehrávajícím v inkvizičním Španělsku, ve městě Toledo. Lýčí pocity odsouzeného člověka na smrt, jeho strach, ale i touhu po životě.
Povídka začíná ve chvíli, kdy je bezejmenný muž vyčerpaný mučením postaven před inkviziční soud, kde si vyslechne rozsudek smrti. Muž omdlí a probere se až v cele, kde nevidí na krok. Rozhodne se celu prozkoumat, při průzkumu cely zakopne o kus látky a jen šťastnou náhodou tak odhalí jámu, do které měl spadnout. Věznitelé se tedy rozhodnou pro jiný postup a pomocí vody, kterou dostává, vězně uspí a přivážou na dřevěnou postel. Díky slabému pronikajícímu světlu do cely, si může obviněný prohlédnout okolí. Okolo sebe měl stovky krys, které nenasytně čekaly na jeho tělo. Stěny byly obložené kovovými pláty s vrytými postavami různých příšer. Při pohledu nad sebe viděl postavu času držící podivné kyvadlo. Až po chvíli si uvědomil, že se kyvadlo mírně pohybuje a během mnoha hodin sestupuje blíže k němu. Kyvadlo, které směřovalo k jeho hrudi bylo z nabroušené ocele. Zdálo se, že nemá šanci úniku, ale když už zbývalo jenom pár kmitů, muž konečně vymyslel, jak se zbavit svých pout a uniknout tak jisté smrti. Zbytky svého jídla, které měl akorát v dosahu ruky, rozetřel po provazech. Hamižné krysy se dlouho neostýchaly a rychle se po provazech vrhly a na poslední chvíli provazy překousaly.
Mučitelé byli, ale rozhodnuti, že obviněného za každou cenu zabijí, a proto se rozhodli s jeho životem rychle skoncovat.
Kovové pláty na zdech se rozžehly a přibližovaly se k sobě ze všech stran, tak aby žár zahnal odsouzence do jámy. V posledním okamžiku, ve kterém se muž rozhodoval vrhnout do hluboké propasti stiskla jeho paži ruka francouzského generála Lasalla, který se svými muži vtrhl do Toleda a zabránil tak španělské Inkvizici v dokonání jejího hrůzného díla.