Jméno: Irena Dousková
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): Pavla
Irena Dousková (*1964)
Současná česká spisovatelka, která je známá především svým románem „Hrdý Budžes“, v jehož divadelním zpracování zazářila herečka Bára Hrzánová. Knihy Ireny Douskové se vyznačují častými autobiografickými prvky.
Irena Dousková se narodila jako Irena Freistadtová 18. srpna 1964 v Příbrami. Později si změnila příjmení – místo dosavadního po otci začala používat matčino dívčí. Její otec totiž emigroval v tom samém roce, kdy se narodila. Douskovou tak vychovávala matka s otčímem, kteří působili jako herci v příbramském divadle. V 80. letech se přestěhovali do hlavního města. V Praze Dousková vystudovala gymnázium, poté pracovala dva roky jako sekretářka a knihovnice. Následně absolvovala studia práv na Univerzitě Karlově. Právnickou profesi si ale za svoje živobytí nezvolila. Po ukončení vysoké školy byla dramaturgyní v kulturním středisku a věnovala se zejména novinařině, časopisecky publikovala v dlouhé řadě periodik.
Ačkoliv je v současnosti Dousková pro většinu čtenářů a milovníků divadelních představení známá zejména díky své prozaické tvorbě, její literární začátky jsou spojeny s poezií. Stala se členkou uměleckého spolku Li-Di, který od roku 1988 vydával „Almanach Spolku Lidi“. O tři roky později vznikla v režii spolku společná básnická sbírka s úderným názvem „Kadění“, která byla příznačně z recese vytištěna na role toaletního papíru. V roce 1992 byla vydána – již ve standardním knižním vydání – básnická sbírka „Pražský zázrak“, na jejímž obsahu se autorsky podíleli kromě Douskové i její bývalí spolužáci z gymnázia (Reinisch, Lomová, Ulrych). Tato sbírka je považována za oficiální spisovatelčin literární debut.
V roce 1997 vyšel první román autorky „Goldstein píše dceři“. Inspirací pro tuto knihu byl Douskové vztah s vlastním otcem, který musela komplikovaně budovat prostřednictvím dopisů. Rok poté vydala svůj nejúspěšnější román „Hrdý Budžes“. Kniha, jejíž hlavní hrdinkou je malá dívenka Helenka Součková, získala pozitivní ohlas kritiků a byla vřele čtenářsky přijata. Všeobecnou popularizaci knihy zapříčinilo především divadelní představení vzniklé na motivy románu. V roce 2002 se o dramatizaci pro příbramské divadlo postarala sama Dousková, která hlavní roli ušila na míru Báře Hrzánové. V roce 2006 vydala volné pokračování osudů Helenky „Oněgin byl Rusák“ a v roce 2011 knihu „Darda“, která je završením celého Helenčina příběhu.
Výběrově z díla:
„Goldstein píše dceři“ (1997) – První prozaické dílo Ireny Douskové. Román obsahující mnoho autobiografických prvků vypráví o složitém hledání vztahu stárnoucího otce žijícího v emigraci s mladou dcerou z Československa ještě za socialistické éry.
„Hrdý Budžes“ (1998) – Druhý román autorky, který ji nejvíce proslavil. Děj se odehrává v období husákovské normalizace. V knize se čtenář seznamuje s Helenkou Součkovou, žačkou II. B na základní škole v okresním městě Ničín, která líčí své každodenní zážitky viděné ze své dětské perspektivy. Čtenář je tak vtažen do poutavě líčeného děje plného komických i smutných momentů, které Helenka prožívá. Helenčiny rodinné poměry jsou dost podobné těm, které byly vlastní autorce – i v této knize jsou tedy hojně použity autobiografické prvky. Helenka se musí potýkat s posměšky spolužáků, cílených na její kila navíc. Starosti jí dělají maminčiny problémy v práci, kde se její maminka Kačenka pohrdavě staví k výmyslům socialistického režimu, což má dopad na maminčinu hereckou kariéru v divadle. Na tento román volně navazuje kniha „Oněgin byl Rusák“ (2006), která popisuje Helenčina gymnazijní léta a třetí pokračování „Darda“ (2011), ve kterém je Helenka Součková vdanou matkou dvou ratolestí.
„O bílých slonech“ (2008) – Povídkový cyklus zasazený do vesnického prostředí, jenž mapuje propletenec vzájemných vztahů hlavních postav. Stejně jako většina ostatních knih Douskové se i děj těchto povídek odehrává v komunistickém Československu.
„Bez Karkulky“ (2009) – První samostatná básnická sbírka Ireny Douskové, pro kterou je typická značná stručnost, obsahuje mnoho pohádkových motivů. Verše doprovází ilustrace Lucie Lomové, která se též postarala o obrazový doprovod mnoha dalších knih Ireny Douskové.