Jak napsat interview?

literatura

 

Téma: Jak napsat interview?

Zařazení: Slohové práce

Přidal(a): Nikola Strnadová

 

Interview neboli rozhovor patří mezi žánry, bez kterých se neobejdou žádné noviny a časopisy. A nejspíš kvůli tomuto faktu patří mezi nejoblíbenější žánry současnosti. Jeho největší problém tkví v tom, že si každý myslí, jak je jednoduchý. Ovšem napsat dobrý rozhovor vyžaduje kromě umu také množství zkušeností.

Při psaní rozhovoru byste měli být hned několika osobnostmi – psychologem, diplomatem a zpovědní vrbou. Měli byste umět taktizovat a získávat z lidí informace, které jsou nezbytné. Zodpovídaná osoba by se ve vaší přítomnosti měla cítit uvolněně a měla by vám důvěřovat. Pokud dovedete splnit tyto dva základní body, pak máte téměř vyhráno.

Ač se to nezdá, osobnost redaktora je v rozhovoru silně cítit, zejména v celkovém výsledku. U tohoto žánru totiž vaše osobnost vypoví o tom, zda budete mít vůbec o čem psát. Bohatě postačí nedohodnout se na maličkosti se zpovídaným a zkazí se celá atmosféra rozhovoru. Podstatou totiž je, že ze zpovídaného musíte dostat všechno. I detaily.

 

Rady při psaní rozhovoru

Ještě před samotným psaním byste se měli řídit třemi radami. Tou první je připravenost. To znamená, že byste si o daném člověku měli zjistit maximum informací. Nespoléhejte se na to, že to zjistíte až při rozhovoru. Snadno se pak může stát veliký trapas, a to přece nechcete.

Druhá rada je už jednodušší na provedení – poznejte se před rozhovorem. Stačí jen pár minut před tím, než se dané osoby začnete na něco ptát. Jak jsme zmínili na začátku, zpovídaný by si k vám měl utvořit důvěru. Pokud si ji nezíská, pak rozhovor nebude mít potřebnou atmosféru.

Třetí rada se týká otázek. Za prvé nebude působit nejlépe, když všechny své otázky budete tupě číst z papíru. Tím nechceme říct, že u sebe nemáte nějaké poznámky mít. Stačí mít napsaná nějaká hesla, kterých se budete držet. A za druhé byste měli pokládat otázky, které jsou pro zpovídaného i čtenáře nevšední. Nikoho nezajímá odpověď na otázku, kterou jsme si přečetli už několikrát. Pokud zapojíte trochu fantazie a zaměříte se na předchozí dvě rady, pak vám tvorba otázek půjde sama.