Jméno: Karel Kryl
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): Caterine
KAREL KRYL (1944 – 1994)
Karel Kryl byl československý básník a písničkář, je znám jako představitel československého protikomunistického protestsongu. Přezdívá se mu ,,básník s kytarou“.
ŽIVOT
Kryl se narodil v Kroměříži v rodině knihtiskařů, jež vlastnila tiskárnu, kterou založil v novém Jičíně jeho dědeček a Ferdinand Scotti. Jmenovala se tiskárna Kryl & Scotti (později tiskárna Karel Kryl) a vydala za svou téměř třicetiletou existenci velké množství tisků. Jeho děda pozdji Scottiho vyplatil a vedení převzal sám. Po záboru Sudet rodina přesídlila do Kroměříže, kde tiskárnu obnovil, a pár let na to se narodil malý Kryl. Měl ještě bratra
a sestru.
Tiskárna byla komunisty před zraky Kryla a jeho sourozenců zlikvidována a rodina se přestěhovala do neudržovaného domku v Pavlovské ulici, pozdější ulici kapitána Jaroše. Kryl se chtěl stát hrnčířem, a tak absolvoval Keramickou školu v Bechyni. Nakonec se ale rozhodl věnovat hudbě a poezii.
První desku vydal půl roku po invazi armád pěti socialistických států, titulní písnička Bratříčku, zavírej vrátka údajně vznikla jako spontánní reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Jeho písně se hráli v rozhlase, několik jich bylo nasazeno do pořadu Čtrnáct na houpačce, uspěla právě ale až výše zmíněná píseň (v prvním kolem byla druhá, další kolo vyhrála), a držela se v hitparádě ještě několik dalších kol. Později byla zakázána a s tím zrušen i celý pořad.
Kryl odjel z Československa na písničkářský festival v západoněmeckém hradě Waldecku, podal si žádost o politický azyl a dalších dvacet let v Německu zůstal. Jeho počátky v exilu byly náročné, cítil se sám a musel se sžít s cizí kulturou a jazykem, brzy ale našel přátele, kteří mu pomohli. Jeho desky vycházeli v exilu, v Československu se jeho nahrávky často kopírovaly pomocí magnetofonů a mnohé jeho písničky se staly známými.
Rozvedl se se svou první ženou a vrátil se do Československa, aby se zúčastnil pohřbu své matky. I přes tuto smutnou událost mluvil později o týnu zde stráveném jako o nejhezčím týdnu svého života. Zemřel zcela náhle a nečekaně na srdeční příhodu v Mnichově v necelých 50 letech. Je pochován na Břevnovském hřbitobě sv. Vojtěcha.
DÍLO
Kryl si psal vlastní hudbu i texty. Jeho repertoár zahrnoval satirické písně nebo vážné písně reflektující společnost. Také se objevily poetické a melancholické balady. Je jedním z nejuznávanějších zástupců protestsongu. Zvládal tvořit velmi odlišné skladby, jednou veršované pamflety, jindy zpívané básně, ve kterých se objevují alegorie a složité jazykové
a významové konstrukce. Inspiroval se také biblickými texty. Kromě písní vydal také sbírky poezie i delších básnických skladeb, sám je doprovázel grafickými díly. Objevuje se zde obraznost, metaforika a formální dokonalost. Využívá znalost politiky, umění a historie.
HRAJE A ZPÍVÁ KAREL KRYL – zpěvník
BRATŘÍČKU, ZAVÍREJ VRÁTKA – první LP deska, jejímž producentem se stal Jiří Černý, jsou na ní například tyto písně: Bratříčku, zavírej vrátka, Morituri te salutant, Nevidomá dívka, Píseň Neznámého vojína, Pasážová revolta
TEKUTÉ PÍSKY – album, ve kterém po krátkém nadšení ze Sametové revoluce uveřejňuje kritickou píseň Sametové jaro
RAKOVINA – jeho druhé album a zároveň první, které vydal v exilu, písně jsou odrazem atmosféry po událostech v srpnu 1968, jsou v něm například tyto písně: Rakovina, Marat ve vaně, Tak jenom pojistit, Bílá hora, Divný kníže
SEDM BÁSNIČEK NA ZRCADLO – milostná poezie
KNÍŠKA KARLA KRYLA – písňové texty a výběr poezie
ZAJÍMAVOSTI
- držitel stříbrné pamětní medaile Univerzity Karlovy za přínos pro duchovní rozvoj
a morální podporu národa in memoriam - cena Františka Kriegla
- Cena české GRAMMY
- prezident Václav Havel mu udělil in memoriam medaili Za zásluhy II. stupně