Jméno: Václav Havel
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): Caterine
VÁCLAV HAVEL (1936 – 2011)
Bývalý český prezident a politik, který se mimo jiné zabýval také literaturou, a stal se spisovatelem a dramatikem.
ŽIVOT
Havel se stal devátým a posledním prezidentem Československa, a také prvním prezidentem České republiky. Narodil se do rodiny podnikatelů. Dětství strávil v domě postaveném jeho dědečkem, který se nacházel ve Žďárci u Tišnova na Moravě. Kvůli jeho bohaté rodině měl však problémy s ostatními dětmi, které ho nechtěly přijmout. Nesl to velmi těžce. Vysvobození přišlo až v podobě narození jeho bratra Ivana.
Nastoupil do učení jako chemický laborant, maturitu složil až později při zaměstnání. Nepřijali ho ani na vysokou školu s humanitním zaměřením. Mohly za do kádrové důvody. Zvolil tedy Ekonomickou fakultu Českého vysokého učení technického, po dvou letech se ale rozhodl školu opustit.
Působil v divadle Na Zábradlí, a díky zájmu o humanitní předměty začal později dálkově studovat dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Významně se zapojil do politické diskuze a prosazoval zavedení demokracie. Bylo mu zakázáno publikovat, po té se stal jedním z kritiků tehdejšího normalizačního režimu.
Jeho životní ženou se stala Olga Havlová, rozená Šplíchalová. Přestože pocházeli z velmi odlišných poměrů, navzájem se sblížili, a vzali se po 8 leté známosti. Olga se věnovala především charitativní činnosti. Založila Výbor dobré vůle, který se zaměřoval na pomoc tělesně a mentálně postiženým. Roku 1996 zemřela, a téhož roku byla u Havla nalezena vážná nemoc. Byla mu odejmuta část plíce, což vedlo k jeho vyléčení. Po propuštění z nemocnice se podruhé oženil s Dagmar Veškrnovou.
29. prosince 1989 byl zvolen prezidentem Československa. Zemi směřoval k parlamentní demokracii, nepovedlo se mu však zabránit rozpadu státu na dvě samostatné republiky. Prezidentem České republiky se stal roku 1993, a zemi vedl po dvě funkční období. Významně prosazoval mimo jiné také přijetí ČR do Evropské unie. To se uskutečnilo po jeho odchodu z funkce prezidenta.
Poslední léta jeho vlády zužovaly zdravotní obtíže a boje s Václavem Klausem. Zemřel dne 18. 12. 2011 v Hrádečku u Trutnova.
DÍLO
Proslavil se především svými dramaty v duchu absurdního divadla. Řešil moc, byrokracii i jazyk. Nepodstatnou součástí jeho díla byly také eseje. V nich a v dopisech z vězení se zajímal politickými analýzami a filosofickými otázkami svobody, morálky a moci. V neposlední řadě propadl experimentální poezii.
ZAHRADNÍ SLAVNOST – drama, které mělo premiéru v Divadle Na zábradlí, hlavní hrdina Hugo Pludek byl geniální v tom, že dokázal jakýkoli systém přivést k dokonalosti a splynout s ním, a tím vlastně ztratit svoji identitu
VYROZUMĚNÍ – hra, kterou založil na konfrontaci umělosti a přirozenosti, umělý svět buduje na jazyku ptypede, který vylučuje emocionalitu, nepřesnost a mnohoznačnost
ODCHÁZENÍ – divadelní hra o pěti dějstvích, nese autobiografické rysy, vztahuje se k období, kdy opustil funkci prezidenta České republiky, odkazuje se v ní k Čechovovi (citace motivu Višňového sadu)
AUDIENCE, VERNISÁŽ A PROTEST – tři hry, které spojuje postava Ferdinanda Vaňka, který pracuje v pivovaru (autobiografický prvek), děj se točí kolem toho, jak na Vaňkův život a jeho pravdivý postoj k němu reagují druzí – poukazuje to na pokrytectví, zbabělost a kariérismus
ANTIKÓDY – sbírka básní, která obsahuje experimentální poezii, a to především kaligramy, je věnována Jiřímu Kolářovi, dle sbírky bylo vytvořeno i představení poprvé uvedeno v Nové scéně Laterně magice Národního divadla
DOPIS GUSTÁVU HUSÁKOVI – politická esej
O SMYSLU CHARTY 77 – politická esej
ZAJÍMAVOSTI
- za své postoje byl zatčen a odsouzen (na čtyři a půl roku)
- spoluzakladatel a mluvčí občanské iniciativy Charta 77
- spoluzakladatel protikomunistického hnutí Občanské fórum
- získal mnoho prestižních ocenění za literaturu
- byl několikrát nominován na Nobelovu cenu míru