Khaled Hosseini – životopis

životopis

 

Jméno: Khaled Hosseini

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Americký spisovatel, ale také lékař afghánského původu, jehož knihy patří mezi světové bestsellery současnosti, překládají se do mnoha jazyků a prodalo se jich několik desítek milionů výtisků. Ve svých knihách západní civilizaci přibližuje tajemný svět a kulturu Afghánistánu.

 

Život

Khaled Hosseini se narodil 4. března 1965 v Kábulu v Afghánistánu. Jeho otec byl diplomatem afghánského ministerstva zahraničí, matka učitelkou dějepisu a perštiny na střední škole v Kábulu. V roce 1970 se rodina přestěhovala do íránského Teheránu, kde Hosseiniho otec pracoval na afghánském velvyslanectví, později se rodina vrátila zpátky a Khaledovi se narodil mladší bratr. Nicméně v roce 1976 se rodina opět stěhovala tentokráte do Paříže. Z Paříže se následně po začátku sovětské okupace Afghánistánu v roce 1980 již nevrátili a odjeli do Spojených států amerických, kde získali politický azyl a začali nový život v Kalifornii. Khaled Hosseini zde navštěvoval střední školu, později získal titul doktora medicíny na univerzitě v San Diegu. Následně se od roku 1996 až do roku 2004 věnoval lékařské praxi jako internista, ale literatura vždy patřila k jeho zálibám.

V roce 2001 začal Khaled Hosseini na základě starší povídky, která byla inspirovaná zprávou o tálibánském zákazu tradičního pouštění draků, psát svůj první román Lovec draků. Následnému úspěchu knihy paradoxně prospěly tragické události 11. září 2001 a následný zájem o Afghánistán jako takový, kniha se brzy stala mezinárodním bestsellerem. Román byl více než sto týdnů v uznávaném žebříčku bestsellerů New York Times a jeho filmová adaptace z roku 2007 byla nominována na Oscara, Zlaté glóby i ceny BAFTA. V současné době Khaled Hosseini žije se svou ženou a dvěma dětmi v Kalifornii. Kromě angličtiny píše také persky a francouzsky. V roce 2006 se stal vyslancem dobré vůle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a vede také svou vlastní nadaci a humanitární organizaci, která pomáhá lidem v Afghánistánu.

 

Dílo

Lovec draků

Román pojednává o přátelství dvou chlapců, Amíra a Hasana, v době, kdy se Afghánistán začíná zmítat vnitřními nepokoji. Oba bydlí v Kábulu a žijí vedle sebe, ačkoliv společenské a náboženské rozdíly mezi nimi jsou nesmazatelné. Amír je synem bohatého afghánského obchodníka, zatímco Hasanovo zázemí tvoří nuzný přístavek jeho otce Alího, který je sluhou. Amírovi je otec schopen zajistit dostatečné vzdělání, zatímco Hasan zůstává negramotný, navíc nese tíhu svého hazarského vzezření a je rovněž poznamenán rozštěpem rtu. Pro oba chlapce je nejdůležitějším mezníkem jejich přátelství soutěž v pouštění draků. Tu vyhraje Amír a Hasan se odhodlá, že mu jako jeho věrný přítel přinese nejcennější trofej, posledního odříznutého draka. Při své honbě za tímto drakem však narazí na skupinu mladých Paštunů a jejich vůdce Hasana znásilní jako projev svého největšího opovržení. Amír vše sleduje zpovzdálí, ale kvůli strachu a zbabělosti není schopen Hasanovi pomoci. Po této tragické události se přátelství obou chlapců změní a nakonec se jejich cesty rozdělí. Amír trpí pocity viny, kterých se nezbaví ani poté, co s otcem emigrují do Spojených států. Po mnoha letech ale dostane příležitost vše napravit. Vrací se zpět do Afghánistánu a dozvídá se, že Hasan zemřel rukama Talibanu. Zanechal ale po sobě syna jménem Sohráb. Po mnoha problémech a nebezpečích se mu nakonec podaří chlapce získat do své péče.

Tisíce planoucích sluncí

Druhý román Khaleda Hosseiniho, který vyšel roku 2007 a v žebříčku New York Times se udržel celý rok. Kniha vypráví o osudech dvou afghánských žen Marjam a Lajly, které pojí nevšední přátelské pouto podobné vztahu mezi matkou a dcerou. Marjam bylo pouhých patnáct let, když ji poslali do Kábulu, aby se stala ženou o třicet let staršího Rašída. Manželství je nešťastné a bezdětné. Rašíd to vše klade Marjam za vinu a tyranizuje ji. O necelých dvacet let později si Rašíd vezme za svou druhou ženu dospívající dívku Lajlu, která si ho vezme, protože čeká nemanželské dítě, a z obou žen se stávají přítelkyně.