Salman Rushdie – životopis

literatura

 

Jméno: Salman Rushdie

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Salman Rushdie je britsko-indický romanopisec, který se proslavil romány Děti půlnoci a Satanské verše, za které byl obviněn z rouhání proti islámu a autor se musel několik let schovávat. Tento spisovatel se proslavil také jako esejista, scénárista a autor dětské literatury. Patří mezi představitele magického realismu.

 

Život

Narodil se 19. června 1947, v Bombaji v Indii. Jeho celé jméno zní Ahmed Salman Rushdie. Jako jediný syn bohatého indického podnikatele a učitele v Bombaji studoval nejprve bombajskou soukromou školu a poté internátní školu ve Warwickshire v Anglii. Své studium završil studiem historie na King’s College na cambridgeské univerzitě. Po získání titulu MA se rozhodl žít se svými rodiči v Pákistánu, kde se v roce 1964 pohybovali.

V Pákistánu si našel práci jako televizní spisovatel, ale brzy se vrátil do Anglie, kde po většinu sedmdesátých let pracoval jako copywriter pro reklamní agenturu.

I když se později stane Rushdie terčem muslimských extremistů, náboženství bylo součástí jeho výchovy. Jeho dědeček, laskavý muž a rodinný lékař, byl zbožný muslim, který své modlitby odříkávál pětkrát denně a odešel do Hajje do Mekky. Avšak dědečkovo pojetí náboženství nebylo zahaleno netolerancí, což je něco, co značně zformovalo pojetí muslimství mladého spisovatele.

Vydal celkem jedenáct románů a dětských knih, publikoval několik sbírek esejí a děl literatury faktu. Celkově byly jeho knihy přeloženy do více než 40 jazyků.

Rushdieho vyznamenání a ocenění jsou značná, včetně čestných doktorátů a stipendií na šesti evropských a šesti amerických univerzitách. V roce 2007 ho vyznamenala i královna Alžběta II. V roce 2014 získal Rushdie cenu PEN/Pinter, ocenění, které bylo založeno na památku dramatika laureáta Nobelovy ceny Harolda Pintera, oceňuje britské spisovatele za jejich práci.

 

Dílo

Grimus

V roce 1975 vydal Rushdie svou první knihu Grimus, román fantazie a sci-fi, který obdržel vlažné recenze. To ho trochu odradilo od další tvorby. Avšak pokračoval dál.

Děti půlnoci

Publikace vydaná v roce 1981, která vypráví příběh o komplikované historii Indie prostřednictvím pracovníka továrny s názvem „Saleem Sinai“, byla kritickým a obchodním úspěchem. Kniha si zasloužila ocenění: Jamese Tait Blafl Memorial Prize, Man Brokerova cena a v roce 1993 i ocenění Booker of Bookers, což je ocenění za nejlepší román za prvních 25 let existence Bookerovy ceny.

Satanské verše

V roce 1988 publikoval Satanské verše, román zalitý magickým realismem. Hlavní příběh byl zčásti inspirován životem Mohameda. Kritici toto dílo zbožňovali. Kniha získala cenu Whitbread Award za román roku a byla finalistkou Booker Prize. Zároveň ale přišli negativní ohlasy z islámského světa za jeho nezvratný popis Mohameda. V mnoha zemích s velkými muslimskými populacemi byl román zakázán a 14. února 1989 Ayatollah Khomeini, duchovní vůdce Íránu, vydal fatwu, která vyžadovala autorovu popravu. Za smrt Rushdieho byla nabídnuta odměna a po mnoho let musel žít spisovatel pod policejní ochranou. Skončilo to tím, že se vydal veřejnou omluvu a vyjádřil svou podporu islámu. V roce 1998 Írán prohlásil, že nebude požadovat dokončení fatwy a spisovatel byl zachráněn.

Joseph Anton: vzpomínky

V roce 2012 vydal autobiografický popis toho, jaký život byl pro něj v průběhu desetiletí trvající fatwy. Ačkoli byl obráncem svobody projevu a byl častým kritikem USA, kvůli vedení války v Iráku, v roce 2008 veřejně litoval toho, jak islám přijal Satanské verše.

Čaroděj ze země Oz

Tato kniha vyšla v roce 1992 a je nejznámější ze všech knih pro děti, které autor napsal.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.