Jméno: Salman Rushdie
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Salman Rushdie je britsko-indický romanopisec, který se proslavil romány Děti půlnoci a Satanské verše, za které byl obviněn z rouhání proti islámu a autor se musel několik let schovávat. Tento spisovatel se proslavil také jako esejista, scénárista a autor dětské literatury. Patří mezi představitele magického realismu.
Život
Narodil se 19. června 1947, v Bombaji v Indii. Jeho celé jméno zní Ahmed Salman Rushdie. Jako jediný syn bohatého indického podnikatele a učitele v Bombaji studoval nejprve bombajskou soukromou školu a poté internátní školu ve Warwickshire v Anglii. Své studium završil studiem historie na King’s College na cambridgeské univerzitě. Po získání titulu MA se rozhodl žít se svými rodiči v Pákistánu, kde se v roce 1964 pohybovali.
V Pákistánu si našel práci jako televizní spisovatel, ale brzy se vrátil do Anglie, kde po většinu sedmdesátých let pracoval jako copywriter pro reklamní agenturu.
I když se později stane Rushdie terčem muslimských extremistů, náboženství bylo součástí jeho výchovy. Jeho dědeček, laskavý muž a rodinný lékař, byl zbožný muslim, který své modlitby odříkávál pětkrát denně a odešel do Hajje do Mekky. Avšak dědečkovo pojetí náboženství nebylo zahaleno netolerancí, což je něco, co značně zformovalo pojetí muslimství mladého spisovatele.
Vydal celkem jedenáct románů a dětských knih, publikoval několik sbírek esejí a děl literatury faktu. Celkově byly jeho knihy přeloženy do více než 40 jazyků.
Rushdieho vyznamenání a ocenění jsou značná, včetně čestných doktorátů a stipendií na šesti evropských a šesti amerických univerzitách. V roce 2007 ho vyznamenala i královna Alžběta II. V roce 2014 získal Rushdie cenu PEN/Pinter, ocenění, které bylo založeno na památku dramatika laureáta Nobelovy ceny Harolda Pintera, oceňuje britské spisovatele za jejich práci.
Dílo
Grimus
V roce 1975 vydal Rushdie svou první knihu Grimus, román fantazie a sci-fi, který obdržel vlažné recenze. To ho trochu odradilo od další tvorby. Avšak pokračoval dál.
Děti půlnoci
Publikace vydaná v roce 1981, která vypráví příběh o komplikované historii Indie prostřednictvím pracovníka továrny s názvem „Saleem Sinai“, byla kritickým a obchodním úspěchem. Kniha si zasloužila ocenění: Jamese Tait Blafl Memorial Prize, Man Brokerova cena a v roce 1993 i ocenění Booker of Bookers, což je ocenění za nejlepší román za prvních 25 let existence Bookerovy ceny.
Satanské verše
V roce 1988 publikoval Satanské verše, román zalitý magickým realismem. Hlavní příběh byl zčásti inspirován životem Mohameda. Kritici toto dílo zbožňovali. Kniha získala cenu Whitbread Award za román roku a byla finalistkou Booker Prize. Zároveň ale přišli negativní ohlasy z islámského světa za jeho nezvratný popis Mohameda. V mnoha zemích s velkými muslimskými populacemi byl román zakázán a 14. února 1989 Ayatollah Khomeini, duchovní vůdce Íránu, vydal fatwu, která vyžadovala autorovu popravu. Za smrt Rushdieho byla nabídnuta odměna a po mnoho let musel žít spisovatel pod policejní ochranou. Skončilo to tím, že se vydal veřejnou omluvu a vyjádřil svou podporu islámu. V roce 1998 Írán prohlásil, že nebude požadovat dokončení fatwy a spisovatel byl zachráněn.
Joseph Anton: vzpomínky
V roce 2012 vydal autobiografický popis toho, jaký život byl pro něj v průběhu desetiletí trvající fatwy. Ačkoli byl obráncem svobody projevu a byl častým kritikem USA, kvůli vedení války v Iráku, v roce 2008 veřejně litoval toho, jak islám přijal Satanské verše.
Čaroděj ze země Oz
Tato kniha vyšla v roce 1992 a je nejznámější ze všech knih pro děti, které autor napsal.