Klub rváčů – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Klub rváčů

Autor: Chuck Palahniuk

Přidal(a): Karel Hofmann

 

O knize:

Nakladatelství ODEON CZ, rok vydání 2011, překl. Richard Podaný.

 

O autorovi:

Chuck Palahniuk se narodil 21. února 1962. Jeho díla lze často označit za temné a depresivní. Při psaní knih často čerpal ze svých vlastních frustrací a jeho díla téměř vždy končila tragicky. To dokonce způsobilo, že jeho romány byly zprvu nakladateli odmítány, ale netrvalo dlouho a jeho díla se staly kultovními. Mezi nejznámější Palahniukova díla patří kniha Klub rváčů, která byla roku 1999 dokonce zfilmována. Mezi jeho další slavná díla patří Zalknutí.

 

Úryvek z knihy:

„Když Marla začala pracovat, dělala předplacené pohřební plány pro márnici, a někdy k ní z márniční předváděcí místnosti přicházeli velcí tlustí muži, ale obyčejně tlusté ženy, a nesli si kremační urnu velikosti vajíčka, a Marla seděla za svým stolem ve vstupní hale se svými tmavými do uzlu svázanými vlasy a roztrhanými punčocháči a bulkou na prsu a osudem, a říkala: „Paní, nelichoťte si. Do téhle mrňavé věcičky bychom nedostali ani vaši spálenou hlavu. Vraťte se a vezměte si urnu velikosti bowlingové koule.“

 

Hlavní postavy:

Tyler Durden – Tyler je imaginární Já hlavní postavy, jejíž jméno není v knize zmiňováno. Je velice aktivní protikonzumní bojovník, nesnáší nic, co přináší život v „západní civilizaci“.

Marla Singerová – Marla ja v knize popisována hlavním hrdinou jako „turistka“ po podpůrných skupinách, které navštěvuje, aby poznala lidskou beznaděj. V těchto skupinách se seznamuje s hlavním hrdinou, který tam chodí z podobného důvodu. Později má sexuální vztah s Tylerem.

 

Děj:

Hlavní hrdina je obyčejný bezvýznamný úředník, který trpí nespavostí. Jako lék proti nespavosti si našel zajímavý koníček, a to navštěvování podpůrných skupin, kde mu lidé vypráví o svých problémech, a to mu slouží jako terapie proti nespavosti. Zde hlavní hrdina poznává Marlu Singerovou, která tyto skupiny navštěvuje, protože díky tomu prý vidí, kam život směruje a chce prožívat každý jeho okamžik.

Život hlavního hrdiny získává smysl až po seznámení s Tylerem Durdenem. Později se stanou spolubydlícími ve starém polorozpadlém domě. Během příběhu spolu založí Klub rváčů, kde spolu muži bez lítosti bojují. Tento klub se časem stává stále oblíbenějším, až se z něj vyvine projekt devastace, což je jakási terroristická bojůvka, jejíž cílem je zničit lidskou civilizaci.

 

Dílo:

Klub rváčů není autorova prvotina, ale jen první oficiálně vydaná kniha. Jeho prvotina má název Invisible monsters (Neviditelné příšery) a byla vydána až po Palahniukově úspěchu, hlavně s Klubem rváčů.

 

Ocenění:

Klub rváčů je jedno z nejúspěšnějších děl Chucka Palahniuka. V roce 1999 byla kniha zfilmována. Film byl nominován na Oscara za nejlepší střih zvuku.

 

Hlavní myšlenka díla:

Příběh popisuje obyčejného muže, který díky svému rozdělení osobnosti může dokázat i věci, které jsou pro jiné lidí nemožné. Např. založení teroristické organizace a donucení mnoha lidí celého světa k následování.