Ladislav Smoljak – životopis

literatura

 

Jméno: Ladislav Smoljak

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

 

Ladislav Smoljak (1931 – 2010)

český filmový, televizní a divadelní režisér, scenárista a herec, hlavní postava Divadla Járy Cimrmana.

 

Životopis

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 v Praze do chudší rodiny krejčího a dělnice. Rodina z otcovy strany pocházela z Podkarpatské Rusi. Byl třikrát ženatý a měl 4 děti (Davida, Filipa, Kateřinu a Alžbětu).

Poté co v roce 1952 odmaturoval na gymnáziu a nebyl přijat ke studiu divadelní režie na DAMU, obor režie. Vystudoval tedy matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické. Stal se asistentem na Fakultě technické a jaderné fyziky Univerzity Karlovy. Byl i středoškolským učitelem na Gymnáziu v Brandýse nad Labem.

Působil také jako publicista a externí recenzent pro časopis Kultura a kulturní recenzent časopisu Mladý svět. Později pracoval jako nakladatelský redaktor Mladé fronty.

Roku 1966 zakládá se svým kamarádem Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem legendární autorské Divadlo Járy Cimrmana, pro které psal spolu se Zdeňkem Svěrákem úspěšné divadelní hry.

Vedle Divadla Járy Cimrmana byl činný také ve Studiu Láďa (původně Studio Jára). Pro toto uskupení napsal několik her (například Hymna aneb Urfidlovačka)

Často se vyjadřoval k právě probíhající politické scéně. Náznaky jeho politického postoje se objevovali i v jeho divadelních hrách, díky čemuž si divadlo získalo velkou popularitu, ale i pozornost vládnoucího režimu, divadlo se kvůli tomu muselo několikrát přestěhovat. V roce 1989 podporoval změnu režimu a angažoval se v občanských protestech.

Podle Cibulkových seznamů byl spolupracovníkem StB v kategorii důvěrník, krycí jméno Stožický. V oficiálních seznamech ministerstva vnitra však uveden není. Dle Ústavního soudu nelze prokázat, že byl vědomým spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Nejnověji se prokázalo, že došlo k chybě při přepisu a Smoljak byl takto označen neprávem.

Dále byl ve svazku s Filmovým studiem Barrandov jako scenárista a režisér. Jako herec, režisér a scenárista (často se Svěrákem) pracoval pro rozhlas a televizi.

Smoljak zemřel po delší nemoci v kladenské nemocnici 6. června 2010 ve věku nedožitých sedmdesáti devíti let. Svému milovanému umění se snažil věnovat do posledních sil.

 

Díla

– Jáchyme, hoď ho do stroje! (SPOLUAUTOR)

– Na Samotě u lesa (SPOLUAUTOR)

– Marečku, podejte mi pero! (SPOLUAUTOR)

– Kulový blesk (SPOLUAUTOR)

– Vrchní prchni! 

– Jára Cimrman, ležící, spící (SPOLUAUTOR)

– Nejistá sezóna (SPOLUAUTOR)

– Rozpuštěný a vypuštění (SPOLUAUTOR)

– Hymna aneb Urfidlovačka

 

Zajímavosti

  • Ladislav Smoljak je držitelem ceny Dřevený Andrej za roli MacHeat, ve hře V. Havla Žebrácká opera.
  • Ladislavu Smoljakovi se přezdívá „český Einstein“.
  • V počátcích jeho kariéry si ho lidé pletli se zpěvákem Petrem Spáleným.