Zdeněk Svěrák – životopis

literatura

 

 Jméno: Zdeněk Svěrák

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Jako dramatik a herec je Zdeněk Svěrák spojený především se slavným Divadlem Járy Cimrmana. Zároveň je ale také spisovatelem a autorem mnoha písňových textů a filmových scénářů. Mezi jeho nejvýznamnější spolupracovníky patřil a patří především Ladislav Smoljak, Jaroslav Uhlíř a také jeho syn Jan Svěrák. V roce 1994 založil Centrum paraple, neziskovou organizaci, která pomáhá lidem s poraněním míchy, kteří jsou odkázaní na invalidní vozík.

 

Život

Zdeněk Svěrák se narodil 28. března roku 1936 v Praze. Jméno Zdeněk dostal po svém starším bratrovi, který zemřel na sepsi, když mu bylo pět let v roce 1934. Jeho rodiče ztrátu jediného dítěte velmi těžce nesli, a maminka se dokonce pokusila o sebevraždu. Již od mládí projevoval Zdeněk Svěrák umělecké nadání, hrál na nejrůznější hudební nástroje, loutkové divadlo a také velmi rád četl. Během svého studia na gymnáziu začal psát své první humorné povídky, především pro pobavení svých spolužáků. Po maturitě začal studovat český jazyk a literaturu na Vysoké škole pedagogické, ale víc než učitelem se chtěl stát spisovatelem. Při studiu se seznámil s Ladislavem Smoljakem, který na stejné škole studoval matematiku a fyziku a také režíroval tamní ochotnický divadelní soubor.

Po absolvování vysoké školy Zdeněk Svěrák odešel učit na základní školu a později gymnázium v západních Čechách. Během své učitelské kariéry začal psát i texty k písním a zároveň pokračoval v psaní povídek. Neměl na psaní ale tolik času, kolik by si představoval, a tak se rozhodl skončit s prací učitele a v roce 1962 začal pracovat pro Československý rozhlas. O pět let později, tedy v roce 1967, založil společně se svými kolegy Ladislavem Smoljakem, Jiřím Šebánkem a Miloněm Čepelkou Divadlo Járy Cimrmana, pro které od té doby psal většinu her. Ve stejném roce navíc začal spolupracovat i s hudebníkem Jaroslavem Uhlířem.

V sedmdesátých letech začal Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem psát kromě společných divadelních her i filmové scénáře. Psaní filmových scénářů se ale Zdeněk Svěrák věnoval i samostatně a navíc v naprosté většině filmů, ke kterým napsal scénář, si Zdeněk Svěrák i zahrál. Na začátku devadesátých let začal Zdeněk Svěrák spolupracovat se svým synem Janem. Největším oceněním Svěrákovy kariéry je Oskar za nejlepší neanglicky mluvící film, který v roce 1996 získal jejich společný film Kolja. Kromě syna Jana má se svou manželkou Boženou Zděnek Svěrák ještě dceru Hanku.

 

Dílo

Společně s Ladislavem Smoljakem je Svěrák považovaný za jakéhosi otce Járy Cimrmana, fiktivní postavy českého génia. Tato postava je v české kultuře tak oblíbená, že dokonce zvítězila v anketě o Největšího Čecha. Společně s Ladislavem Smoljakem Svěrák pro Divadlo Járy Cimrmana napsal velké množství her, které jsou založeny na laskavém a inteligentním humoru. Zároveň jsou v nich ale ukryty úvahy nad mnoha nadčasovými otázkami a tématy, proto jsou hry také stále oblíbené a aktuální. Nejznámější jsou například Hospoda na mýtince, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Posel z Liptákova, Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909, Záskok či České nebe.

Za svůj život ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem napsal Zděněk Svěrák několik set písňových textů pro děti, z nichž mnohé se objevily například v pohádkách. Mezi nejznámější písničky patří Dělání, Když se zamiluje kůň, Barbora píše z tábora, Není nutno, Severní vítr či Neopouštěj.

K nejznámějším filmovým scénářům Zdeňka Svěráka, které napsal s Ladislavem Smoljakem, patří Na samotě u lesa (1975), Marečku, podejte mi pero (1976) či Trhák (1980). Samostatně napsal Svěrák scénáře k filmům Vrchní prchni! (1980), Tři veteráni (1983), Vesničko má středisková (1985), Obecná škola (1991), Kolja (1996), Tmavomodrý svět (2001), Vratné lahve (2006), Tři bratři (2014) či Po strništi bos (2017). Kromě již zmíněného Oskara získal Zdeněk Svěrák za své scénáře také několikrát ocenění Český lev.

Písňová, dramatická i filmová tvorba Zdeňka Svěráka vyšla samozřejmě také v knižní, literární podobě. Kromě toho píše Zdeněk Svěrák i originální literární tvorbu, za kterou získal hned několik ocenění v anketě Magnesia Litera, a to za knihy Jaké je to asi v Čudu, Nové povídky a Po strništi bos.

 

Jaké je to asi v Čudu

Knížka pro děti obsahující nejrůznější pohádky, povídky, písničky a básničky, které dětem pomohou poznávat svět kolem nás.

 

Nové povídky

Povídkový soubor z roku 2011, kde obsahuje inteligentní humor a navíc je napsán krásnou češtinou.

 

Po strništi bos

Vzpomínková kniha z roku 2013, ve které Zděnek Svěrák vzpomíná na své dětství, když se z města odstěhovali na venkov.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.