Mari Puzo – životopis

literatura

 

Jméno: Mari Puzo

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Mari Puzo (1920 – 1999)

Život

Americký spisovatel s vlastním jménem Mario Gianluigi Puzo byl známý především jako velmi známý spisovatel, který by se dal zařadit do kategorie naturistů, na které navázal a v souvislosti s kterými pokračoval v daném literárním stylu. Narodil se 15. října roku 1920 v New Yorku. A to v oblasti, která nese název Hell‘s Kitchen.

Jeho rodiče byli italští přistěhovalci, kteří pocházeli z Neapole. V USA žili již nějaký čas. Jeho život poměrně výrazně zasáhla válka, jelikož se rozhodl narukovat k letectvu. Byl přijat a během druhé světové války působil v jižní Asii a také v Německu. To samozřejmě znamenalo nejenom odloučení od rodiny, ale také fakt, že jako řada dalších mladých mužů nešel klasickou cestou vzdělání a práce. Po ukončení aktivní služby v Německu dále zůstal, a to jako civilní zaměstnanec. A to až do konce války.

Po ukončení druhé světové války se navrátil do Spojených států. Zde začal aktivně rozvíjet své vzdělání. A to na Kolumbijské univerzitě, kam byl přijat na obor sociologie. Ta vak nebyla jedinou oblastí, které se věnoval. Vzhledem k jeho zájmu o literaturu měl Mari Puzo zájem také o tvůrčí psaní, v souvislosti s kterým chodil na kurzy. Jeho prvotina byla spojena s rokem 1950. Vydal ji tedy až ve svých třiceti letech. Jednalo se o povídku, která byla poměrně dobře přijata jak samotnými čtenáři, tak byla dobře hodnocena také kritikou.

Důvodem, že se začal psaní věnovat až později, je jak jeho působení armády, tak i jeho působení v diplomatických službách. Přesto se dokázal zapsat jako poměrně významný autor, který se vypracoval i na scénáristu. Potvrzují to jeho ocenění. Prvním, je Writers Guild of America Award a druhým je Oscar za nejlepší scénář. Dožil se celkem požehnaného věku, a to 78 let. Zemřel v domovských Spojených státech, na Long Islandu. A to dne 2. července 1999. Důvodem jeho smrti byl fakt, že ho zradilo zdraví. Konkrétně šlo o infarkt myokardu.

 

Dílo

Temná arénaRomán, který byl zaměřený především na popis situace v poválečném Německu. Jelikož v něm během druhé světové války Mari Puzo, mohl celou zemi zachytit poměrně věně. Toto dílo bylo dobře přijato kritiky, ale s ohledem na zájem se nejednalo o velký trhák, který by přinesl slávu a finance.

Šťastný poutník – I tento román byl poměrně dobře přijatý a stal se tak celkem populárním dílem. I tady hrají hlavní roli především osobní zkušenosti. Dílo celkem barvitě líčí životy italských přistěhovalců, kteří se rozhodli pro život v New Yorku. Právě z jedné takové rodiny Puzo sám pocházel.

Kmotr – Dílo vyšlo v roce 1969 a stalo se jasným trhákem. Celých 22 týdnů tento počin figuroval na první příčce populárních knih. Jak už napovídá sám název, jedná se o dílo popisující život mafiánského bosse a vše, co je s tím spojeno. Zachycena jsou místa, která i později byly s mafií spojována. Velký věhlas získalo toto dílo i po svém zfilmování.

Omerta – I toto dílo je spojeno s tématem mafie, kmotrů a různých nelegálních činností. Popisuje mafiánské rodiny, které ze své rodné Sicílie přecházejí i do Ameriky, kde dokážou rozvíjet veškeré své nelegální aktivity.

Poslední kmotr – I toto dílo má stejné téma. Tentokrát zaměřené na Bronx, ale i další částí amerického New Yorku. Kniha, kde se točí velké peníze, kde není nelegální aktivita nic zvláštního, a kde hraje hlavní roli také hazard.

Rodina – Historická romance popisující rodinu Borgiů. Rodinu, která se stala základem různých italských mafiánských organizací a také mafiánských nelegálních aktivit. A to nejenom v rodné Itálii.

Blázni umírají – Zajímavý román, který se věnuje tématu americké společnosti. Ta je vykreslena celkem zajímavě, jelikož je spojena s Hollywoodem a také Las Vegas. S místy, kde je kombinován hazard, filmová produkce a řada dalších aktivit.