Mark Haddon – životopis

literatura

 

 Jméno: Mark Haddon

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Mark Haddon je uznávaným jménem v současné anglické literatuře. Jeho talent spočívá nejen v psaní novel, ale také v psaní poezie, kreslení a abstraktní malbě. Jeho nejznámějším dílem je Podivný případ se psem.

 

Život

Mark Haddon se narodil 26. záři 1962 v Northamptonu v Anglii. Vystudoval anglickou literaturu na Merton College – Oxford.  Později se vrátil k magisterskému studiu anglické literatury, tentokrát v Edinburghu. Po ukončení studia začal pracovat jako opatrovník zdravotně postižených lidí ve Skotsku. Tato zkušenost s péčí o pacienty s roztroušenou sklerózou a autismem později ovlivnila jeho literární tvorbu. Kromě této práce se živil i jinými zaměstnáními, například jako pracovník v divadle, úředník na poště, kreslíř a ilustrátor. Jeho práce byly ilustrovány v četných periodikách – například pro New Statesman, The Spectator, Private Eye, the Sunday Telegraph a The Guardian.

Následně se Haddon i se svou ženou přestěhoval do Bostonu v Massachusetts. O rok později se vrátili do Anglie, kde začal prodávat své abstraktní umění. Poté začal psát jako dětský autor. Ještě předtím, než sám vytvořil významnou práci, ilustroval dětské knihy a psal i pro populární televizní pořady pro děti. V roce 1987 vydal svou první dětskou knihu s názvem Gilbert´s Gobstopper. Následovala řada dalších knih a obrázkových knih pro děti – které také ilustroval.

V roce 1993 napsal Haddon svou první knihu ze slavné knižní série pro děti, v níž vystupuje Agent Z. Děj této série je zasazen do fiktivního města v Británii. Agent Z je tajná identita přijatá třemi školáky, který si dělají legraci z nudných a nic netušících lidí. Tato komická série obsahuje celkem čtyři knihy, ale bohužel nebyly vydány v češtině. Další sérií knih pro děti byla série Baby Dinosaurs.

Od roku 1996 také pracoval na televizních projektech a vytvořil a napsal několik epizod pro Microsoap, vyhrál dvě práce BAFTA a cenu Royal Television Society Award.

V roce 2003 napsal svůj dosud nejznámější román Podivný případ se psem. Jedná se o první knihu, která byla vydána ve dvou tiscích – jeden je určen pro děti a druhý pro dospělé. Tato kniha získala řadu prestižních ocenění, včetně Whitbread Book of the Year 2003. Druhý román Problémové partie byl vydán v roce 2006 a byl nominován na Costa Novel  Award 2006.

 

Dílo

Podivný případ se psem

Kniha byla publikována v roce 2003. Příběh je vyprávěn z pohledu 15tiletého chlapce Christophera Johna Francise Booneho, který je obdivovatelem Sherlocka Holmese. Tento chlapec trpí artismem, což je něco, s čím se Haddon setkal, když pečoval jako opatrovník zdravotně postižených lidí. Christopher objeví psa zapíchnutého vidlemi a rozhodne se případ vyřešit. Podle autora není zaměřením knihy samotný Aspergerův syndrom, ale rozdíl, který vytváří v životě trpícího. Román se odvolává na osvěžující pohled člověka s tímto syndromem a jak každá jeho zkušenost má překvapivou a odhalující kvalitu.

Problémové partie

Haddonův druhý dospělý román, v originále Spot of Bother, se objevil v roce 2006. V této knize se Haddon zaměřuje spíše na otázku depresí a běžných psychicky náročných situací v životě, jako je syndrom prázdného hnízda, nevěra, manželské problémy a sourozenecké vztahy. Hlavními postavami jsou manželé v důchodu George a Jean, kterým jejich děti připraví nejedno překvapení. Dcera se vdává za muže, kterého příliš v lásce nemají, a syn je gay.

Spudveč! aneb 70 000 světelných let

Kniha pochází z roku 2009. Džimbo je školák, který má starostí nad hlavu. Jeho otec je bez práce, matka je naopak nadměrně zaměstnaná a také ho rozčiluje starší sestra. Do toho se připlete případ učitelky dějepisu, která se ve škole projevuje jako nudná a nenápadná, ale v soukromí je podivná. Džimbo a jeho kamarád Charlie zjišťují, co vše se skrývá za školními událostmi.

Červený dům

Tato kniha byla vydána v roce 2012. Taktéž v této knize se vyskytuje problematika soužití v rodině. Kniha byla inspirována skutečnými zážitky rodiny Haddona na dovolené v e Francii.

Pád výletního mola

Tato kniha pochází z roku 2016. Jedná se o první povídkovou knihu autora.