Mark Twain – životopis

literatura

 

Jméno: Mark Twain

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

MARK TWAIN (1835 – 1910)

Mark Twain byl americký spisovatel, novinář, humorista a řečník. Velkého úspěchu dosáhly jeho díla Dobrodružství Huckleberryho Finna a Dobrodružství Toma Sawyera.

 

ŽIVOT

Twain se narodil na Floridě do rodiny s celkem sedmi dětmi. Pouze tři z jeho sourozenců se však dožili dospělosti. Rodina vlastnila také otroka a otrokyni. V jeho čtyřech letech se přestěhovali do malého města Hannibal v Missouri. To mu později posloužilo jako předloha pro několik knih. V jeho dvanácti letech mu zemřel otec, prodali a kvůli špatné finanční situaci prodali otrokyni a Twain musel nastoupit do práce v místním časopisu Hannibal Journal, kde pracoval i jeho bratr Orion.

Neměl velké vzdělání a jeho snem bylo stát se kormidelníkem parníku na Mississippi. Získal kormidelnickou licenci, americká občanská válka mu ale znemožnila civilní plavbu po Mississippi, tak se musel poohlédnout po jiné práci. S bratrem se vydal do Virginia City v Nevadě, kde se chvíli věnoval hledání stříbra, brzy se ale vrátil k novinářské práci v místních novinách Territorial Enterprise. Čekalo ho ještě několik dalších cest a setkal se s významnými spisovateli.

Jeho manželkou se stala Olivia Langdon Clemens, která ovšem jeho první nabídku k sňatku odmítla, o dva měsíce později se však zasnoubili a měli spolu celkem tři dcery
a spokojené manželství až do její smrti. Přestože si svými díly vydělal nemalé peníze, o velkou část přišel díky investicím, především do technologií a vynálezů, které nebyly vždy zcela úspěšné. Prodělal také ve svém nakladatelství, a tak se dostal do finančních nesnází, ze kterých mu pomáhal finančník Henry Huttlestone Rogers.

Část svého života strávil také v Evropě, především v Berlíně, a navrtil Mariánské Lázně. Císař František Josef I. ho pozval na závěr jeho pobytu ve Vídni k audienci. Pobýval také v Londýně, jakmile si vydělal dostatečné množství peněz na splacení dluhů, vrátil se do Ameriky.

Závěr života prožíval v silných depresích po té, co mu zemřela manželka, dvě dcery
a přítel Henry Rogers. Založil klub pro dívky, které pro něj představovaly náhradní vnučky. Dopisoval si s nimi a zval je na koncerty a do divadla. Roku 1910 zemřel na infarkt.

 

DÍLO

PROSLULÝ SKÁKAVÝ ŽABÁK Z OKRESU CALVERAS – humoreska, velmi úspěšná, propůjčila své jméno první knižní sbírce povídek

NAŠINCI NA CESTÁCH – cestopisné kapitoly, vycházely nejprve v časopisech, pak byly poskládány do jedné knihy

STARÉ ČASY NA MISSISSIPPI – črty, ve kterých vzpomíná na své mládí

ŽIVOT NA MISSISSIPPI –  doplnění předchozího díla

DOBRODRUŽSTVÍ TOMA SAWYERA – román, který vypráví o chlapci Tomovi žijícím se svou tetičkou Polly a rozmazleným bratrem Sidem, který nemá Toma rád, protože mu závidí jeho kamarády, dobrodružství, která s nimi podniká, a jeho bláhový život, tak tetičce často na Toma žaluje, kniha popisuje právě dobrodružství, která Tom prožívá se svými nejlepšími kamarády Joem Harperem a Huckleberrym Finnem

DOBRODRUŽSTVÍ HUCKLEBERRYHO FINNA – román, řazený do skupiny velkých amerických románů, užívá hovorovou řeč a je vyprávěn v první osobě hlavním hrdinou Huckem, přítelem Toma Sawyera, vykresluje jeho postavu, líčí lidi a místa podél řeky Mississippi, ukazuje břitký a zároveň lidský pohled na postoje a předsudky postav, řeší také rasismus, Hucke putuje na voru s jeho přítelem Jimem, což je uprchlý černošský otrok, po proudu řeky Mississippi = obraz úniku a svobody

MUŽ, KTERÝ ZKORUMPOVAL HADLEYBURG – příběh o chamtivosti údajně bezúhonného městečka

 

ZAJÍMAVOSTI

  • vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens
  • čestné členství v tajné společnosti Scroll and Key na Yale University
  • zajímal se o vědu a patentoval si tři vynálezy
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.