Miloslav Šimek – životopis

literatura

 

Jméno: Miloslav Šimek

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Miloslav Šimek (1940 – 2004)

Život

Miloslav Šimek byl známým komikem a humoristou, stejně jako významným spisovatelem. Byl známým partnerem dalšího známého humoristy, kterým byl Jiří Grossmann. Šimek se narodil 7. března roku 1940 v Praze. Vystudoval Pedagogický institut, s aprobací dějepis, čeština a výtvarná výchova. Po úspěšném zakončení se držel daného oboru a pracoval jako učitel. Původně však mířil na právnickou fakultu, kam z důvodu patného kádrového profilu nebyl přijatý.

Už za dob studia se setkal s Jiřím Grossmannem, se kterým vytvořil Miloslav Šimek známou humoristickou dvojici. Spolu s ním následně vystupoval třeba v divadle Semafor. Během svého života musel absolvovat i vojenskou prezenční službu, zde založil soubor Vojenské jeviště používající zkratku VOJ. Jednalo se o soubor divadelní. Po návratu z vojny se opět naplno věnoval spolupráci s Grossmannem. A to až do doby jeho skonání.

Po jeho smrti si hledal dalšího zajímavého humorného partnera, a tak se dal dohromady s lidmi, jako byl Petr Nárožný, Luděk Sobota, nebo také Jiří Krampol. Nutno říci, že tato spolupráce ho vedla i do řady estrádních pořadů, což nesl s nevolí Jiří Suchý z divadla Semafor. Vše vyvrcholilo až obdrženou výpovědí. V návaznosti na ni Miloslav Šimek založil Divadlo Jiřího Grossmanna, kde začal působit se Zuzanou Bubílkovou. S tou se následně objevoval kromě divadla i na televizních obrazovkách. A to na veřejnoprávní i komerční televizi. Se satirickým pořadem, který komentoval aktuální politické dění.

Z jeho osobního života stojí za zmínku i fakt, že v roce 1977 podepsal takzvanou antichartu. Byl ženatý. S jeho ženou Magdalenou měl dohromady 3 děti. A to Evu, Magdalenu a Hanu. Zemřel dne 16. února roku 2004 věku 63 let. Důvodem jeho smrti nebylo stáří, ale zákeřná leukémie. Byl mu diagnostikován mnohočetný myelom. Aktuálně je pochován v Roztokách u Prahy.

 

Dílo

Kromě divadelních her, nebo televizních pořadů byl Miloslav Šimek také velmi známým autorem humoristických knih. Ty obvykle nepsal sám, ale podílel se na nich i Jiří Grossmann. Tvořili známou autorskou dvojici, za kterou stojí tato díla.

Povídky aneb Nechci slevu zadarmo – Kniha humorných povídek, která vyšla v roce 1993. Název knihy se odvíjí od jedné z povídek, která je v knize obsažena. Jde o známou sbírku, která obsahuje také povedené ilustrace. Jedná se soubor, který obsahuje povídky z knih Besídka zvláštní školy a Návštěva Cirkusu, ale i Až přijde Komenská nebo Jak jsme přechovávali bělogvardějce a jiné povídky.

Besídka zvláštní školy – Kniha krátkých povídek, která byla vydaná v roce 1969. Hned po vydání byla spojena s velkým úspěchem. I na této knize se kromě Miloslava Šimka podílel i Jiří Grossman. Zaujala i dvojici Suchý – Šlitr, která se postarala o předmluvu a také o povedené ilustrace.

Besídka bývalých žáků zvláštní školy – Povídky vydané v roce 1990, které svým názvem jasně navazují na předchozí, velmi úspěšné knižní dílo. Kniha je rozdělena na dvě části. V první části knihy jsou výhradně povídky napsané Šimkem a Grossmannem při jejich setkáních v kavárně Slavie. V druhé části už je autorství přisuzováno hlavně Šimkovi, za spolupráce herců z divadla Semafor.

Povídky – Aktualizované vydání povídek, které vyšlo až po autorově smrti, a to v roce 2008. Obsahuje stejné části, jako původní vydání povídkové knihy nesoucí název Povídky aneb Nechci slevu zadarmo.

Politika škodí zdraví – Dílo, které Miloslav Šimek napsal společně se Zuzanou Bubílkovou. Součástí tohoto titulu vydaného v roce 2003 je celá řada jak různých postřehů, tak i úvah, ale také glos nebo aforismů. Jak už název napovídá, vše ve spojení s politickými tématy.