Mít bojovně čisté svědomí – úvaha

 

Jméno práce: Mít bojovně čisté svědomí

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Milena Bundzelová

 

 

„ . . . mít bojovně čisté svědomí . . . „ 

(Milan Kundera)

 

Rád bych se nad tímto citátem Milana Kundery zamyslel, zda to jde mít „bojovně čisté svědomí.“  Může každý z nás i v dnešním světě říkat pravdu, zastat se slabých, zranitelných, neprávem obviněných a nebýt tak lhostejný a nemít neklidné sny a neutápět se ve výčitkách?

Lidé bojují mezi sebou odjakživa, a to za jakéhokoliv režimu, v kterémkoliv státě. Jen těžko dohlédnu tam, kde začaly první války. Nebylo vždy snadné hájit pravdu, bojovat proti zlu v nedemokratických společnostech není snadné ani dnes. Nemůžeme nikoho odsuzovat, vždyť i u nás byly doby, kdy se lidé báli vyjádřit své myšlenky a říct svůj vlastní názor. Chtěli jsme svobodu, ale někdo nám ji bral, lhal nám a snažil se držet nás v nevědomí, anebo nás dokonce přesvědčit, že jeho idea a názor je pravdou, ač pro nás byl jednou velkou lží. Někdo nepodlehl, někdo ano. Bojovat se silnějším soupeřem předem prohraný boj není lehké, zvlášť když jde o holý život náš nebo našich blízkých nebo jen o to udržet si své místo ve společnosti, svou lidskou důstojnost.

Na světě je jen jediný tvor, který lže, a tím je člověk. Už jako dítě jsem slýchával, že pravda vždy vyjde najevo, bohužel s tím ale nemohu souhlasit. Myslím si, že současný svět je sám příkladem toho, že je mezi námi dost lží a tajemství, která se nikdy neodhalí. Člověk se dopouští hrůzných činů a stává se pak sám sobě nepřítelem. Jeho černé svědomí mu nedovolí spát. Nevěřím totiž, že by svědomí jinak zdravého jedince zůstalo poklidné, když by si dnes a denně, zas a znova uvědomoval, jak moc někomu ublížil. Snad jen fanatici, kteří obětují za své přesvědčení život nejen svůj, ale i jiných nevinných lidí.

Člověka v tomto jeho úsilí „mít čisté svědomí“ posiluje jeho víra, že svět jednou bude lepší, že ho můžeme posunout dál k něčemu lepšímu, že my sami můžeme být lepší. A proto měl a má chuť bojovat. Nejprve vyhraje malou bitvu tak, že se zastane kamaráda neprávem z něčeho obviněného nebo šikanovaného. Příště bude bojovat na studentské demonstraci za svobodu a demokracii, když přijde historický okamžik lidských dějin. Bude se moct za sebe ohlédnout a bude mít dobrý pocit, protože se zbaběle nepostavil do ústraní, když se o něčem rozhodovalo, někomu ubližovalo nebo nastal historický zlom v dějinách lidstva. Pak už to nebude jen tak „obyčejné čisté svědomí“, ale bojovně čisté svědomí.

Jako každý mladý člověk, který má život před sebou, mě hřeje vědomí, že ještě toho mohu hodně udělat pro svět i pro lepší život dalších generací. V naší demokratické zemi mi bude stačit nebát se říct pravdu a nebýt lhostejný k tomu, co se děje kolem mne. Nespavcům pak mohu poradit: „Pokud chcete v noci klidně spát, zvykněte si čisté svědomí do postele brát!“

 

Hodnocení: 1 = výborně