Muzikál

literatura

 

Jméno: Muzikál

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Pod pojmem muzikál se ukrývají dva svébytné žánry, muzikálový film a muzikálové divadlo. Pro oba dva je charakteristické to, že se v nich prolíná složka mluvená, zpívaná, hudební a taneční. Velký rozvoj muzikálů nastal především ve druhé polovině dvacátého století v souvislosti s divadly na Broadwayi.

 

Základní znaky muzikálu

Muzikál, ať již filmový nebo divadelní, je syntetickým žánrem, který v sobě spojuje hudbu, literaturu a tanec. Muzikál obsahuje jeden stěžejní příběh, ve kterém písně a tance fungují nejen jako protiváha mluvených scén, ale i jako hudební obraz mezilidských vztahů a vzniklých situací. Slovo muzikál pochází ze zkrácení anglických slov „musical comedy“, které v první polovině dvacátého století označovalo vystoupení s humoristickými a hudebními čísly. Muzikál často vzniká na základě literárních předloh a používá prostředky pop music, jazzu a tance, přičemž výpravné scény, tanec a písně jsou zařazeny do děje. Je složen ze tří elementů, příběhu, libreta a hudby. Cílem muzikálu je především pobavit diváka, tématem tak může být téměř cokoli. V současné době se muzikál často nachází někde na pomezí umění a zábavného průmyslu, s tím souvisí i nelehká role muzikálu, kdy na jedné straně by měl respektovat určitá pravidla světa umění, ale na druhé straně i pravidla obchodu. Z tohoto důvodu je dnes velmi důležitou osobou pro muzikál jeho producent.

 

Vývoj muzikálu a nejvýznamnější světové a české muzikály

Jako svébytný žánr vznikl muzikál ve Spojených státech amerických a jako první je uváděn muzikál Show Boat neboli Loď komediantů, který měl premiéru v roce 1927 v New Yorku. Centrem muzikálů se stala Broadway v newyorském Manhattanu. V Evropě se ale muzikál více rozvinul až po skončení druhé světové války. Ze světových muzikálů padesátých a šedesátých let, tedy doby, která je často pokládána za zlatý věk muzikálů, uveďme alespoň My Fair Lady na motivy Shawova Pygmalionu, West Side Story, Hair či Hello, Dolly. V šedesátých a sedmdesátých letech se také točí velké množství filmových muzikálů, například Pomáda či již zmíněná My Fair Lady.

Počátek muzikálů v Čechách není jasný, ale uvádí se v souvislosti s operetou, což je žánr muzikálu velmi blízký a ve střední Evropě měl poměrně dlouhou tradici. Na rozvoj českého muzikálu měli vliv rovněž Jan Werich, Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek, především svými vest pocket revue hrami. Velký rozvoj muzikálu v Čechách poté nastal v průběhu šedesátých let, především v souvislosti s Divadlem Semafor. K nejlepším muzikálům té doby patřily muzikály Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů a Limonádový Joe. K dalšímu boomu muzikálů poté došlo až po sametové revoluci, především v polovině devadesátých let. Jako příklady můžeme uvést alespoň muzikály Bídníci, Jesus Christ Superstar a Drakula. Na přelomu tisíciletí pak k oblíbeným muzikálům patřila například Kleopatra, Monte Cristo či Johanka z Arku. V současné době se muzikály hrají například v Divadle Broadway, v Divadle Kalich, v Divadle Hybernia či v Hudebním divadle Karlín.

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.