Oblíbené místo – popis

Proč nejde kopírovat? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu/nízkou kvalitu

sloh

 

Jméno práce: Oblíbené místo v našem bydlišti

Slohový útvar: Popis

Přidal(a): Bernardetta

 

 

Popis oblíbeného místa v našem bydlišti

Mé bydliště je v malém horském městečku v atraktivním prostředí našich nejvyšších hor.  Dalo by se tedy očekávat, že mým oblíbeným místem bude nějaká uchvacující vyhlídka na panorama hor, ale je to přitom jen zajímavý kousek přírody, jenž by se dal snadno přehlédnout.  To místo má však své osobité kouzlo. Není to daleko od města, vlastně jen pár minut, ale člověk se rázem ocitne uprostřed ryzí přírody.

Kamenitá nepohodlná cesta plná výmolů se prudce svažuje dolů až k potůčku s kouzelným názvem Vošmenda. Cesta je lemována hustou spletí maliní, ostružiní, přerostlých bezů  a šípkových keřů. Vpravo od cesty jsou lány  pole, ale neprostírají se někam do dáli, zvedají se prudce a zase klesají, jako jednotlivé kulisy, nebo stránky leporela. Na svazích na obzoru se krčí typické pruhované horské chalupy. Druhou stranu cesty chrání  les a je to les s velkým L, jaký se najde jen v horách. Svah je tak prudký, že i v létě by se dal sjíždět jako na sáňkách a nahoru je třeba místy lézt téměř po čtyřech. Vysoké smrky jsou mohutné , jejich větve doširoka otevírají svou pichlavou náruč.   Popadané kmeny ztrouchnivělých stromů jsou obrostlé mechem a staré pařezy  zdobí krásní sametoví choroši.

Cesta náhle končí v potoce. Je to spíš potůček, nebo vlastně jen strouha, protože Vošmenda teprve nedaleko pramení. Voda však teče rychle a je průzračná a studená doslova jako led.  Na dně se blýskají jasně bílé křemeny a další pestrobarevné kamínky. Na jaře jsou kolem potoka trsy nádherných blatouchů. Svítí svým jasně žlutým jasem a nádherně kontrastují  s  tmavou zelení svých srdcovitých listů. Právě kvůli blatouchům tomu místu říkáme  „U blatouchů“ . Uprostřed divočiny totiž najednou zasvítí  tak ostře a zároveň křehce, že si to tu člověk musí okamžitě zamilovat. A to je právě mé oblíbené místo.

 

Hodnocení: neuvedeno