Oliver Twist – výklad

sloh

 

Jméno práce: Oliver Twist

Slohový útvar: Výklad

Přidal(a): Matouš

 

 

Kniha Oliver Twist

Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski.

 

Charles Dickens, který se narodil roku 1812. Neměl moc pěkné dětství a byl hodně nemocný, asi v 10letech se s celou rodinou přestěhoval do Londýna. Jeho otec pracoval jako úředník, který byl odsouzen. Charles Dickens se musel o sebe postarat sám, sám si vydělával, pracoval v dílně na výrobu leštidel na boty. Roku 1836 se oženil a napsal své první dílo Kronika Pickwickova Klubu, dílo ho proslavilo. Stal se nejvýznamnějším a nejpopulárnějším autorem viktoriánských románů. Začal se psaní více věnovat a další jeho díla můžeme číst dodnes. Roku 1870 umírá na mozkovou mrtvici. Jeho známá díla jsou Oliver Twist (1838), Vánoční koleda (1843), David Copperfield (1850), Hard Times (1854), Malá Dorritka (1857), Nadějné vyhlídky (1861) a spousta dalších krátkých příběhů a článků.

 

Celý děj se odehrává v 19.století, ve starém Londýně. Dílo má ukázat špatnou životní úroveň tehdejší doby. Poukazuje na bídu a hlad z prostředí chudobinců, zlodějských úkrytů a Londýna. V této době kde se i dítě může klidně ocitnout na ulici zcela sám a jediná jeho možnost jak přežít znamená krást a podvádět. Nebo bohužel zemřít. Autor chce poukázat na odlišnost mezilidských vztahů. Lidé jsou zlý, plní přetvářek a předstíraného zájmu o chudé a nemocné. Jde jim především o peníze. Těžko se hledají hodní, milý a lásky plní lidé, kteří by vám pomohli.

 

Hlavní hrdinou je Oliver Twist jde o sirotka, kterému umřela jeho matka hned po porodu. Nikdo ho bohužel nechtěl a tak skončil v chudobinci. Jméno Oliver Twist dostal od obce, podle evidence a pořadí všech dětí v chudobinci. Zažívá tam nelidské zacházení a hladový, ale i přes to v něm nevzniká nenávist k lidem, díky jeho klidné a hodné povaze se naopak snaží všem vyhovět a být milý. Je to hodně důvěřivý malý chlapec, který nedokáže poznat, zda mu někdo nechce ublížit. Chlapec má velkou vůli všechny zlé zážitky v životě překonat. Lásky a péče si dokáže velice vážit.

 

Další postavy, které můžeme v knize najít:

Pan Bumble  je obecní sluha a správce chudobince, nelidským způsobem se stará a vychovává děti v chudobinci, ale nejraději by je všechny nechal zabít. Neudělá nic navíc, než mu je přikázáno předpisy. Pan Sowerberry je mistr a pohřebník, který vlastní malý krámek. Je to první pán, který si vzal Olivera jako svého učně. Jedná se o hodného muže, který plánoval chlapci dobrou budoucnost.
John Dawkins který si říká Ferin Lišák. Je to mladý chlapec, který se stal zlodějíčkem a kapsářem. Objeví Olivera a ujme se ho, zaučí ho zlodějskému řemeslu. Bohužel mu na nikom nezáleží, myslí pouze sám na sebe. Fagin je zlověstný, prohnaný starý Žid. Jde o šéfa celé dětské zlodějské bandy, učí a organizuje krádeže a vloupání. Kradené věci si schovává v podlaze, v domě, ve kterém žije spolu s mladými zloději. Jako druhý pán se ujme Olivera a vezme ho do svého domu. Nancy, mladá zlodějka ve službách Fagina. Vnitřně je to dobrosrdečná mladá slečna, ale na druhé straně dokáže být i zlá a vychytralá. Zamilovala se do přítele, špatného člověka a zloděje Sikse. Podílela se na únosu Olivera od pana Brownlowa, později mu, ale velmi pomůže. Poskytne mu důležité informace, kde se Oliver nachází a co mu hrozí. Bohužel jí to, ale stálo život. Bill Sikes je zloděj. Konkrétní popis a osud postavy nevíme. Stal se přítelem Nancy, která je důležitá spojka zlodějské mladé bandy. Umírá na útěku, sám se nešťastnou nehodou oběsil. Pan Brownlow je hodný starý pán. Jde o třetího pána, který si vezme Olivera k sobě domu. Zachrání chlapce, tak před smrtí. Dá chlapci domov a lásku. Zajistí mu pravidelný příjem jídla a vzdělání. Chlapce si rychle oblíbí a vkládá do něho naději a plnou důvěru. Paní Maylieová jako šlechetná, milá a hodná starší dáma, která nakonec pečuje o Olivera poté, co byl v jejím domě při krádeži postřelen. Má dobré srdce a Olivera si brzy oblíbí. Má také adoptovanou dceru, která se jmenuje Róza. Nelekne se žádné překážky.

 

Stručný obsah knihy:

Oliver Twist je malý sirotek, kterému zemřela matka ihned po porodu. Vyrůstal v chudobinci s mnoha dalšími dětmi. Jméno Oliver Twist dostal od správce chudobince. O děti se stará paní Mannová, ale jen kvůli penězům, ne k lásce k dětem. Sirotci dostávají málo jídla a hladovějí. Oliver poprosil o přidání kaše a byl tím potrestán. V devíti letech byl Oliver předán do učení k hrobníkovi Sowerberrymu. Nebyl zde šťastný a tak se rozhodl utéci do Londýna za lepším životem. Zde potká chlapce jménem Ferin Lišák, který ho odvede ke starému pánovi Faginovi, který je hlavním šéfem mladé zlodějské bandy. Oliver se s ostatními chlapci v domě spřátelí, ale později zjistí, že jsou také zloději. Jednoho dne se Oliver přimotá ke krádeži a je předveden před soud. Okradený pan Brownlow si, ale chlapce zamiluje a vezme si ho k sobě domu. Faginovi společníci spolu s Nancy, Olivera najdou a přivedou ho zpět. Bill Sikes se rozhodne, že vezme Olivera a půjdou vykrást dům. Při krádeži je však chlapec postřelen. Nyní se chlapce ujme paní Maylieová se svojí adoptovanou dcerou Rózou. Obě se o něho starají a dávají mu pocit lásky. Oliverův nevlastní bratr se ho však chce zbavit, kvůli otcovu dědictví. Požádá zlodějskou bandu v čele s Faginem, aby se ho zbavili. Nancy s tím, ale nesouhlasí a jde za panem Brownlovem. Řekne mu, kde se Oliver nachází a co mu hrozí. Když Siks zjistil, co Nancy provedla, chladnokrevně ji zabije v noci. Sám při útěku, se nešťastnou nehodou oběsí. Fegin je uvězněn a nakonec oběšen. Róza se stane mladší sestrou Olivera a Monks získá polovinu otcova majetku. Odstěhuje se pryč. Chlapec nakonec najde milující rodinu a dostane se mu řádného vzdělání, lásky všech lidí, které má moc rád.

 

Citáty v uvozovkách a jeho zdroj:

Román je rozčleněn na 53 kapitol, v záhlaví každé kapitoly autor stručně popisuje, co se odehraje. Román je napsán převážně ve 3.osobě a v přítomném čase. Citáty jsou z kapitoly XII. strana 88.

 „Tiše můj drahý,“ promluvila něžně stará paní, „musíš odpočívat, nebo budeš znovu nemocný. Máš za sebou velmi zlou noc. Tak zlou, jak jen může noc být. Lehni si, drahoušku.“

„Pomoz, bože!“ hlesla stará paní se slzami v očích. „Jak sladký hošík. Roztomilé stvoření! Co by asi cítila jeho matka, kdyby teď u něho seděla tak, jako tu sedím já!“

„Snad mě viděla,“ zašeptal Oliver a složil ruce na přikrývku, „snad u mě seděla. Alespoň já jsem cítil, jako by tu byla.“

 

Použitá literatura:

Kniha Oliver Twist, autor Charles Dickens. Z anglického originálu přeložila Mary Dolejší. Nakladatelství Dobrovský s.r.o., v edici Knihy Omega roku 2018. Kniha má celkem 451 stran.