Kniha: Poslední bitva
Autor: Clive Staples Lewis
Přidal(a): Kristýna Hodonská
Clive Staples Lewis
- * 29. listopadu 1898 v hlavním městě Irska Belfastu, † 22. listopadu 1963 v Anglii ve městě Oxford.
- Narodil se do rodiny, kde otec byl státním zástupcem a matka dcera kazatele. V dětství se Clive o křesťanství a víru moc nezajímal.
- Již v mládí sbíral střípky pro svou budoucí známou knihu – Letopisy Narnie. Velkou inspiraci mu poskytlo hrabství Down, kam se v roce 1905 se svou rodinou přestěhoval. Legendy mu předčítala jeho chůva.
- Otec jej po smrti matky nechával studovat v různých internátních školách.
- Za první světové války Cliva vyslali bojovat na frontu. Tam vydržel rok, poté se vrátil domů, coby invalida, protože ho střepiny z granátu zasáhly do hrudníku.
- Ve válce zahynul Clivův nejlepší přítel Paddy Moore. Uzavřeli spolu slib, že pokud jeden z nich zemře, druhý se postará o rodinu toho druhého. Clive tento slib bral velice vážně, skutečně tomu dostál a vzal si pod křídla Paddyho matku a sestru.
- V roce 1919 až 1929 studoval na Oxfordu, kde po celou dobu studia podával výborné výsledky. Díky tomu mu univerzita nabídla stipendium na studium práv a obchodu.
- Po ukončení studia přednášel filozofii na Magdalen College. To ho však nikdy neuspokojilo, vždy chtěl pracovat na Oxfordu jako profesor a vedoucí koleje.
- Clive se ve druhé světové válce přidal k dobrovolnické jednotce. Zabýval se křesťanstvím vojáků RAF, což mu přineslo úspěch a několikrát mu bylo umožněno udělat rozhovor o křesťanství v rádiu BBC.
Díla
- Zázraky – kniha vydaná v roce 1948. Lewis popisuje základní odlišnosti náboženství, zamýšlí se otázkou lidské racionality, morálních počinů a vyvozuje z nich teologické a náboženské dopady.
Irská/britská fantasy literatura, literatura 2. pol. 20. století
- Teprve ve 20. století se v Británii začal fantasy žánr rozvíjet do hloubky. Tento čas označujeme jako zlatý věk vývoje fantasy, který vlastně trvá dodnes.
- Spisovatelé se inspirovali z dětských pohádek a eposu, objevují se v nich mystické bytosti, společně s monstry a různými netvory.
- Hlavními představiteli fantasy žánru jsou Lewis s Tolkienem, kteří se podíleli na vzniku školního klubu The Inklings (inkousťáci).
- Spolek neměl žádné podmínky ani pravidla pro vstup do něj. Přihlásit se mohl každý se zájmem poslouchat a sám přednést svůj projev.
- Tradice The Inklings se dochovala až do 60. let, během této doby se členové scházeli zejména po hospodách a vymýšleli různé příběhy.
Spisovatelé
- Brian Lumley – představitel fantasy s hororovou tématikou. Sloužil 22 let v armádě a po odchodu z ní se věnuje pouze psaní. Hororovým románem Nekroskop zahájil svou úspěšnou dráhu a tato kniha se dnes těší 16 dalším dílům. Popisuje v něm život a původ upírů během Studené války.
- Neil Gaiman – vystudoval žurnalistiku a věnoval se především žánrům sci-fi a fantasy. Do povědomí se dostal díky komiksu Sandman. Se svým dobrým přítelem a spisovatelem Terrym Pratchettem nechal vzniknout příběh Dobré znamení. Jednalo se o humoristický fantasy román.
Rozbor díla: Poslední bitva
- Literární druh: próza
- Literární žánr: fantasy, pohádka
- Závěrečný sedmý díl ze série Letopisy Narnie.
- Tentokrát se jedná o nejtěžší poslední bitvu. Nejde o žádného nepřítele zvenčí, ale o samotný lid Narnie. V zemi se začínají šířit lži a pravdu je velmi těžké je odhalit.
Kompoziční výstavba a jazyk
- Chronologický děj
- Psáno hovorovou češtinou
- Užívají se dialogy, monology, přímá řeč.
- Do češtiny byla kniha přeložena v roce 1993.
Hlavní postavy
- Zmatlík – hloupý osel, který na sebe na příkaz opičáka vezme podobu vládce lva Aslana. Plní jeho příkazy a Narnie se tak dostává do potíží.
- Vytáčka – nedobrý opičák, který chce převzít vládu nad celou Narnií.
- Tirian – král Narnie, pokouší se dát vše do pořádku.
- Eustace – povolán Aslanem do Narnie, aby bojoval proti zlu.
- Julie – spolužačka Eustacha, kterému pomáhá v bojích.
Děj knihy
Nacházíme se ve staré Narnii, která ale nevypadá jako dřív. Všichni jsou již staří a chystají se k poslednímu odpočinku. Objevuje se zlý opičák Vytáčka, který nachází lví kůži. Přemluví svého přítele osla Zmatlíka, aby si kůži nasadil, a prozradí mu, že se mu obyvatelé budou klanět a plnit jeho rozkazy. Ty ale nevedou od Zmatlíka, nýbrž od Vytáčky. Úkoly jsou nesmyslné a velmi zlé, protože Vytáčka má za cíl ovládnout celou Narnii a dělá vše proto, aby toho dosáhl. Obyvatelé se bojí hněvu Aslanova, a tak plní všechny zadání. Současně se o nich dozví král Tirian, jemuž je jasné, že žádný Aslan nepřišel, hvězdy nikdy nelžou a jeho příchod nepředurčili. Od kentaura se dozvídá, jak to doopravdy je a společně se svým jednorožcem Klenotem se vydávají na místo, kde by Aslan měl být. Při tom zabijí dva kalormenské vojáky, kteří týrají koně. Svědomí jim ale velí nechat se Kalormemům vydat a dostanou se tak do zajetí. Zmatlíka mezitím Vytáčka také uvěznil ve stáji a jako důvod uvedl, že Aslan již nesmí chodit ven, ať k němu obyvatelé přijdou sami. Tirian s Klenotem se setkávají se starými známými – Petrem, Luckou, Edmundem, Digorym, Eustacem a Jill. Zuzana již v Narnii přestala věřit a kvůli tomu se s nimi nevrátila. Objevuje se pravý lev Aslan, který jim poručil vstoupit do dveří, v nichž to vypadalo jako Narnie naruby. Aslan poté probudil otce času, požádal ho, aby zatroubil a zničil tak starou Narnii. Z oblohy padaly hvězd a svět najednou zčernal. Ve dveřích se skrývala nová, mnohem lepší budoucnost. Aslan odebral zvláštní schopnosti všem zvířatům, kteří jej zradili. Následně se setkali s Reepicheep, myšákem, kterého nechali na konci světa při hledání sedmi ztracených pánů, dále se zesnulým princem Kaspianem a dalšími mrtvými bytostmi. Aslan dětem prozradí, že se v lidském světe, ve vlaku, ve kterém cestovali, stala smrtelná nehoda a oni se již zpátky nedostanou.