Fantasy román

literatura

 

Jméno: Fantasy román

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Fantasy román je nejčastějším žánrem fantasy literatury, tedy literatury, která se odehrává v imaginárním světě nebo daleko v minulosti a čerpá z bájí, mytologie a hrdinského eposu. Autoři budují tyto imaginární světy jako alternativu světa skutečného.

 

Základní znaky fantasy románu

Imaginární svět, ve kterém se fantasy romány odehrávají, je často založen na magii a vyskytují se v něm nadpřirozené bytosti, jejichž podoba i chování se liší od lidského. Existují fantasy romány, ve kterých je tento imaginární svět zcela nezávislý na našem reálném světě, ale i romány, které jsou založené na určitém propojení obou těchto světů. Hlavním tématem je často boj dobra a zla s prvky magie. K rozvoji fantasy románů dochází především ve dvacátém století.

 

Významné fantasy romány a jejich autoři

Za stěžejního autora fantasy románů je považován především anglický spisovatel John Ronald Reul Tolkien. Jeho první fantasy román nese název Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. V tomto románu se poprvé setkáváme s fantastickým světem hobitů, kteří obývají část tak zvané Středozemě, kde kromě hobitů žijí také elfové, trpaslíci či Jezerní lidé. Děj popisuje dobrodružství hobita Bilba Pytlíka, který se společně s čarodějem Gandalfem a trpaslíky vydává hledat trpasličí poklad, který ukradl drak Šmak. Na tuto knihu poté Tolkien volně navázal světoznámou trilogií Pán prstenů. Příběh popisuje klasický konflikt dobra se zlem. Základním úkolem dobra v tomto příběhu je zničit prsten, který ve spojení se svým pánem Sauronem představuje nebezpečí pro celou Středozem. Společenstvo Prstenu tvoří rozmanití představitelé, hobiti Frodo, Sam, Smíšek a Pipin, elf Legolas, trpaslík Grimli, čaroděj Gandalf a Aragon.

Dalšími významnými představiteli fantasty románů byli Terry Prachett, jehož příběhy se odehrávají v imaginárním světě zvaném Úžasná Zeměplocha, která je plná zvláštních postaviček, kouzelníků, skřítků a trollů, a Clive Staples Lewis, jehož sedmidílný cyklus románů s názvem Letopisy Narnie je ukázkou propojení reálného a imaginárního světa, kdy se skupina dětí do fantastické země zvané Narnie dostává prostřednictvím staré skříně. Příkladem novodobých fantasy románů je série knih britské spisovatelky J. K. Rowlingové o Harry Potterovi a jeho přátelích Hermioně Grangerové a Ronaldu Weasleym, kteří společně studují na čarodějnické škole v Bradavicích a bojují proti Lordu Voldemortovi.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.