Prvok, Šampón, Tečka a Karel – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Autor: Patrik Hartl

Přidal(a): Radovan

 

Patrik Hartl

 • narozen 1976
 • režisér a scénárista, autor několika divadelních her
 • kniha PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL je jeho literární prvotinou

 

Rozbor díla: Prvok, Šampón, Tečka a Karel

 • Druh: epika
 • Výrazová forma: próza
 • Žánr: román
 • Zařazení do doby: 2012
 • Místo děje: Praha
 • Doba děje: 1987 a 2007

 

Jazykové prostředky:

 • hovorový jazyk

 

Postavy:

 • Prvok – svou přezdívku získal kvůli své intelektuální pomalosti, jinak dobrosrdečný, snaživý a oblíbený. Miluje svou rodinu, je ochoten pro ni dělat i věci, které mu nejsou moc po chuti. S kamarády „drží basu“, co slíbí, to udělá.
 • Šampón – bohém, režisér, pracuje v televizní reklamě. Líbí se mu ženy a rád s nimi flirtuje. Řeší vztah se svou bývalou přítelkyní a jejich společným synem. Jeho povaha se mu stane osudnou, na konci příběhu umírá.
 • Tečka – voják, který se vrátil z mise v Afghánistánu. V práci profesionál, ale v soukromém životě tápe a hledá svoje místo. Ujasňuje si svůj vztah k matce a ženám partnerkám.
 • Karel – majitel prosperující IT firmy, finančně zajištěný. Je natolik zabraný do své práce, že zanedbává soužití s manželkou Klárou. Její nevěru a následný rozchod společně překonají a uvědomí si, že chtějí žít opět společně.

 

Obsah:
Román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů. Dvacet let po maturitě si položí otázku, jestli opravdu žijí tak, jak si představovali. Společně vymyslí výzvu, při které překonávají krizi středního věku, odhalují své slabiny a snaží se vymanit ze stereotypu pohodlnosti. Hra jim přinese spoustu problémů, ale i sebepoznání a větší sblížení s ostatními.
Ústřední postavou knihy je Karel. Na začátku příběhu odhalí nevěru svojí manželky. Ta odstartuje jeho další kroky a rozhodnutí. Karel neví co dál se životem a cítí potřebu jej radikálně změnit. Společně s kamarády projde výzvou, která jim převrátí život na ruby. Prvním úkolem je svléct se do naha na veřejnosti a jako důkaz se u toho natočit na mobil. Je to právě Karel, který lavinu spustí a svleče se právě ve chvíli, kdy probíhá jednání o prodeji jeho firmy Googlu. Ostatní nechtějí vypadat jako „sráči“ a pustí se do toho také.
Prvoka výzva zastihne na pracovním pohovoru v soukromé Mateřské školce, a ačkoli zoufale shání práci, přece jen se před paní ředitelkou obnaží.
Šampón o natočení své akce požádá bývalou přítelkyni v restauraci obchodního centra. Zcela nešťastně v okamžiku, kdy se baví o jejich sedmiletém synovi, kterého Šampón ještě nikdy neviděl. Tečka vtipně zahrne svou nahotu do cvičné vojenské akce.

Prvok nemůže sehnat práci, a proto začne zpívat v travesti kapele převlečený za ženu. Karel usiluje o znovusblížení s Klárou, zajde za ní do hotelu, kde je ubytovaná. V koupelně odhalí schovaného Šampóna.

Druhá zkouška – mluvení pravdy – není o nic jednodušší. Karel se rozpovídá před novinářkou, která s ním přišla natočit rozhovor ohledně IT. Tečka stihne svou pravdou uvést do nemilé situace svoji matku i její kolegyni Irenu, kterou mu chtěla podstrčit jako přítelkyni. Prvok pravdivě, i když trochu zaobaleně vypráví svojí ženě Ĺubici o jeho koncertech. Šampón se vypraví na návštěvu za svým synem, ten ho však odmítne.

Karel je zklamaný zradou kamaráda. U svého auta přistihne zloděje, ti ho praští lahví po hlavě. Otřesený dojede domů, kde ztratí vědomí. Naštěstí ho najde Šampón, který se mu přišel omluvit a zachrání mu život.
Tečkovi se začíná dařit v sexuálním životě, na druhou stranu ale umírá jeho matka. V této smutné chvíli se sblíží s Irenou a dokonce ji požádá o ruku.
Na Prvoka se provalí travesti vystoupení, jeho žena kvůli tomu předčasně porodí.

Karel s Klárou se rozvedou, stráví spolu příjemný den i noc a následně se zase dají dohromady. Tečka si ujasní svůj vztah k ženám i to, co od nich očekává. Prvok přes všechny své nezdary nakonec získá uznání, důvěru rodiny a novou práci.
A Šampón? Ten, ačkoliv neustále obklopen ženami, zůstává vlastně sám…
Po překonání všech nástrah Karel s kamarády podnikne dovolenou s rybařením ve fjordech, kterou si všichni náležitě užijí.
Závěr příběhu přináší smutnou zprávu – Šampon si splnil svůj sen, pořídil si luxusní BMW a tragicky v něm zahynul.

 

Ukázka z knihy:

„Myslíš, že bychom jako měli absolvovat nějaký bojový cvičení, abychom se občerstvili, jo?“
Šampóna to nadchlo.
„Proč ne? Malej testosteronovej refreshment by nám možná bodnul. Aspoň zjistíme, jestli už jsme úplně k ničemu nebo ne.“
Karel se zamyslel a tentokrát už na něm bylo vidět, že se mu ten nápad docela zamlouvá.
„Ty vole, ty seš magor.“
To už se ovšem Prvok rozzářil.
„Tak si můžeme zahrát takovou hru! Dáme si úkol, a kdo před ním neuhne, postoupí do dalšího kola. A kdo uhne, je sráč.“

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.