Pulitzerova cena

 

 Jméno: Pulitzerova cena

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Na konci devatenáctého století žil v Americe vynikající novinář – Joseph Pulitzer. Narodil se v Maďarsku, ale pro svou nezkrotnou povahu se dostal právě až do Ameriky, kde začal provozovat žurnalistiku. Jeho dva deníky New York World a St. Louis Post-Dispatch doslova přetvořily novinovou žurnalistiku. Pulitzer byl první, kdo požadoval školení novinářů na univerzitní úrovni. A rozhodně, trvalý vliv Pulitzerových cen na žurnalistiku, literaturu, hudbu a drama má být přičítán jeho vizionářské prozíravosti.

 

Pulitzerova poslední vůle

V písemné podobě své závěti z roku 1904, která stanovila zřízení Pulitzerovy cen jako pobídky k dokonalosti. Cena je udělována od roku 1917 a v současné době obsahuje celkem 21 kategorií, přičemž za dvacet kategorií vyhraje laureát deset tisíc dolarů, 21. kategorie pak přináší zlatou medaili (jedná se o kategorii za veřejné služby). Toto prestižní ocenění od samého počátku uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku. Ačkoli byla cena původně určena za žurnalistiku a literaturu, od roku 1943 se rozšířila také do hudby a umění (v současné době se tedy oceňuje také poezie a fotografie).

 

Dozorčí rada pro udílení ceny

Pulitzer, citlivý na dynamický vývoj jeho společnosti, zajistil rozsáhlé změny v systému odměn. Zřídil dozorčí radu a udělil jí pravomoc podle jejího uvážení pozastavit nebo změnit jednotlivé kategorie cen, podle toho, jak se bude postupně měnit doba. Rovněž zmocnil správní radu, aby odepřela jakoukoli odměnu, pokud by příspěvky klesly pod její úroveň excelence, tj. pokud by nebyly natolik kvalitní, aby si cenu zasloužily. Přidělení moci představenstvu bylo takové, že také mohlo zrušit doporučení pro udělování cen poroty, která byla následně zřízena v každé z kategorií.

 

Výrazné změny po roce 1997

Na 150. výročí narození Josepha Pulitzera (v roce 1997), rada provedla dva výrazné kroky. Prvním z nich bylo uznání rostoucí důležitosti práce novin v online žurnalistice. Díky konkurenci v roce 2006 tedy správní rada povolila online obsah ve všech 14 kategoriích žurnalistiky. V roce 2009 byla soutěž rozšířena o zpravodajské organizace pouze online. Pro rok 2011 byl plán ocenění revidován tak, aby výslovněji podpořil vstup online a multimediálních materiálů. A pro rok 2012 představenstvo přijalo plně digitální systém pro zadávání a posuzování, který nahradil historickou závislost na předkládání zápisků.

 

Nejen klasická hudba

Druhá významná změna byla v hudbě, kategorii, která byla přidána do plánu ceny v roce 1943. Cena vždy patřila skladatelům klasické hudby. Definice a vstupní požadavky na hudební kategorii začínající soutěží v roce 1998 byly rozšířeny, aby přilákaly širší škálu americké hudby. A tak v roce 1997 cenu vyhrál trumpetista Wynton Marsalis za skladbu Blood on the Fields, která má silné jazzové prvky. Bylo to první takové ocenění.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.