Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

 

Kniha: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

Autor: Stephen Edwin King

Přidal(a): Drochy

 

 

Stephen Edwin King (1947)                        

Je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Narodil se v Portlandu v Maine, kde se také odehrává tato jeho kniha. Jeho kariéra spisovatele začala prakticky už v roce 1959, kdy se svým starším adoptovaným bratrem Davidem vydali místní noviny. Od roku 1962 studoval střední školu v Maine, kde se svým přítelem Chrisem Chesleyim vydali sbírku 18 povídek.  V roce 1966 ukončil úspěšně studium na střední škole a dostal stipendium na univerzitu. Roku 1970 absolvoval univerzitu v Oronu, nemohl však najít práci učitele, a tak pracoval v prádelně a psal povídky. O rok později se oženil s Tabithou Spruce, se kterou se seznámil v univerzitní knihovně. Na podzim 1971 začal učit na střední škole v Hampdenu a po letech prodal svůj první román Carrie, který mu brzy vynesl velký honorář za prodej paperbackových práv a stal se bestsellerem. Po několika stěhování si v Maine pořídil druhý dům a začal vyučovat tvůrčí psaní na univerzitě Maine – Orono.  S manželkou Tabitou mají tři děti. Řada jeho děl byla také zfilmována, zejména pak prosluly díla vycházejících z jeho knih Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle.

 

Celková charakteristika

Vykoupení z věznice Shawshank je jednou z novel knihy Čtyři roční doby, kterou King napsal v roce 1982. Příběh z věznice Shawshank má jeden společný prvek jako neméně slavná Zelená míle. Oba hrdinové-odsouzenci jsou nevinní. Rozdíl je ale v závěru. Pro Coffeyho to nekončí slavně, pro Andyho Dufresna naopak ano. Ale ani v jednom případě nevyhraje spravedlnost. Protože každý je strůjcem štěstí svého. Svět je zlé místo, obzvlášť pak vězení. Andy ví o své nevině, ale je už natolik zkušený, že nebojuje proti nespravedlnosti, ale sám si udělá svoji vlastní.

 

Obsah

Děj se odehrává ve smyšleném mainském městě Castle Rock, kde je už několik let vězněn Red, který celý příběh vypráví. Byl odsouzen za úmyslné porouchání manželčina auta, což vedlo k její smrti. Ve vězení se vypracoval tak vysoko, že za ním chodí ostatní vězni a objednávají si přes něj všelijaké věci. Je schopen sehnat v podstatě cokoliv, například cigarety a alkohol. Další hlavní postavou je bankéř Andy Dufrsne, který je odsouzen za údajnou vraždu manželky a jejího milence.

Po čase se Andy s Redem spřátelí, Andyho však ostatní vězni považují za podivína, obzvlášť ve chvíli, kdy si u Reda objedná geologické kladívko a plakát Rity Hayworthové. Díky svým zkušenostem z bankéřství získá přízeň bachařů, kteří ho nechávají na cele samotného. Vhod přijde i řediteli Nortonovi, kterému Andy pomáhá v praní jeho špinavých peněz.

Andy se Redovi svěří, že se hodlá dostat z vězení, utéct do Mexika a založit si zde hotel. To vše může Andy uskutečnit díky příteli, který mu venku připravil novou totožnost, skryl ji do schránky, jejíž klíč je schovaný na anglickém venkově pod kamenem. Jeho přítel už ale zemřel, a tak Andy musí jen doufat, že ta louka s tím kamenem ještě existuje. Andy navíc ve vězení neprožívá příjemné okamžiky, když je opakovaně znásilněn skupinkou vězňů.
Po několika letech se Andy ztratí ze své cely. Pozdější vyšetřování ukáže, že Andy si sehnal plány věznice, prokopal zeď pomocí geologického kladívka a starou kanalizací (která měla být brzy vyměněna) se dostal pryč. Musel pracovat jen v noci, vykopanou zeminu vynášet nepozorovaně na dvůr a otvor zakrývat nejdříve plakátem Rity.
Po čase se z vězení dostává i Red a vydává se hledat onu louku. Po dlouhém hledání ji nalezne a pod kamenem vzkaz od Andyho spolu s dvaceti novými padesáti-dolarovkami a žádostí, aby Red přijel za ním do Mexika.

 

Postavy

Andy Dufrsne – úspěšný a vzdělaný člověk, který je odsouzený za vraždu, je však nevinný. Ve vězení prožívá mnohá utrpení, jako jsou fyzické útoky a znásilňování. Pro získání různých výhod a zkrácení trestu pomáhá bachařům i řediteli Nortonovi v praní špinavých peněz.

Red – velice schopný, ve vězení již zkušený trestanec, jež je schopen sehnat téměř cokoliv pro kamarády a ostatní vězně. Je sice vinen za vraždu své manželky, je ale velice upřímný a čestný.

Ředitel Norton – korupcí prolezlý ředitel věznice, který Andyho využívá propraní svých špinavých peněz. Nechá také zabít jediného člověka, který může dosvědčit Andyho nevinu, aby nebyly prozrazeny jeho podvody. Nakonec se sám zastřelí.

 

Autorovi současníci

Patrick Ryan, Terry Pratchet, Dan Brown, Michal Viewegh, J. K. Rowlingová.