Řbitov zviřátek – rozbor díla k maturitě

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

 

Kniha: Řbitov zviřátek

Autor: Stephen King

Přidal(a): Stephen King

 

Řbitov zviřátek – Pet Sematary

Hororový román – 1983 – Laser Books

V ČR vyšel poprvé v roce 94 a přeložil ho Ivan Němeček

Kniha v roce 83 obsadila 7. Místo v kategorii BEST FANTASY NOVEL na lit. cenách Locus

 

Stephen King

*21.9. 1947 Portland, Maine

Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství na univerzitě v Oronu.

Jeho tvorba začala již v roce 1959, kdy se svým bratrem vydával noviny Dave’sRag. Poté v roce 1963 vydal se svým kamarádem sbírku 18 povídek s názvem People, Places and Thing- volume I.

Mezi jeho nejznámější díla patří hororový román Řbitov zvířátek ,a nebo zfilmovaná novela Vykoupení z věznice Shawshank.

Má ženu a tři děti a žije dodnes.

 

Řbitov zvířátek

Děj se odehrává v roce 1983. Hlavními postavami je rodina Creedových a jejich soused Jude Crandall. Rodiče Luis a Rachel s dětmi Ellien a Gagem a také kocour Winston Chruchil, kterému se přezdívalo Chruch.  Jude Crandall 83, je soused od-naproti a má ženu Normu, která trpí artritidou.

Luis je lékař a přestěhuje se s rodinou do státu Maine do města Ludlow. Skrze město vede frekventovaná silnice, na které zemře mnoho zvířátek. Děti si proto udělaly v lese hřbitov zvířátek, a protože to jsou malé děti a neumí pořádně psát, jmenuje se tento hřbitov ŘBITOV ZVIŘÁTEK.

Luisovi hned první den v práci zemře zvláštní muž Victor Pascow, kterého pak vídá ve svých snech a tento muž ho varuje před pohřebištěm MIKMAKŮ, které se nachází za řbitovem zvířátek. Mikamkové byli místní indiáni a podle místních má toto pohřebiště kouzelnou schopnost přivádět mrtvé zpět do života, když je tam pohřbíte.

Jednoho dne, když Luisova žena a děti byly pryč, přejelo jejich kocoura Chruce auto. Jude (soused) přemluvil Luise, aby šli Churche pohřbít na onen posvátný hřbiřov. Druhý den se zjevil Chruch, ale už to nebyl hodný a hezký kocour. Byl zlý, smrděl a neměl už v sobě svojí kočičí ladnost. Při cestě na hřbitov Jude Luisovi vyprávěl, jak jednou někdo pohřbil na tomto hřbitově člověka, jistého Timmyho. Ten se vrátil mezi živé, ale byl velice zlý. Zabil tři lidi a zapálil svůj dům.

Během příběhu umírá sousedovo žena Norma. Luisova dcera Ellien už svého kocoura neměla ráda.

Bohužel jednoho dne malého Gagea zajel kamion. Všechny to velmi zasáhlo a Luis ze zoufalství ztráty milovaného syna, ho exhumuje a odveze ho na posvátné pohřebiště.

Mezitím se vrátila jeho žena sama z Chicaga, kde byla i s dcerou u rodičů.  Gage skutečně ožil, ale vrátil se domů dřív než jeho otec. Gage mezitím zapálil sousedův dům a otcovým skalpelem zabil matku. Luis viděl co Gage napáchal, Gage se snažil zabít i jeho, ale jeho otec se ubránil a svého syna Gagea i zlého kocoura Churche zabil. Sled děsivých událostí připravil Luise o rozum a vrátil se zpátky na posvatný řbitov, aby pohřbil svou ženu Rachel, s úmyslem, že tentokrát všechno vyjde.

Poslední věta v knize zní „ Luis uslyšel pomalé kroky,  osoba mu položila chladnou ruku na rameno a Racheliným hlasem to řeklo „miláčku“.