Stephen Edwin King – životopis

literatura

 

Jméno: Stephen Edwin King

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Život

Autor Stephen Edwin King je nejenom producentem či scénáristou, ale je také významný americký  spisovatel hororů. Patří mezi velmi produktivní autory současnosti. Některá jeho díla byla vydána pod pseudonymem Richard Bachman.

Stephen Edwin King se narodil 21. 9. 1947 v americkém Portlandu. Že ho to táhlo k literární oblasti potvrdil už rok 1959, kdy spolu s bratrem vydávaly a prodávaly místní noviny Dave’s rag. Zájem o oblast literatury a psaní ho následně provázela po celý jeho život.

Významnější literární počiny byly spojeny s dobou jeho studia na Lisbon High School, kam nastoupil v roce 1962 a o rok později zde spolu s přítelem Chrisem Chesleyim vydali povídky s názvem People, Places and Things – volume I.

Rok 1966 byl spojený s jeho úspěšným zakončením středoškolského studia, stejně jako se získáním stipendia, které bylo spojeno s přijetím na univerzitu v Oronu, kam v roce 1970 pochopitelně nastoupil. Volba oborů byla celkem charakteristická, a to angličtina a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství.

Začátkem roku 1971 se Stephen Edwin King oženil se svou přítelkyní Tabithou Spruce. Ve stejném roce si konečně našel práci učitele, a to na střední škole v Hampdenu. Lepší finanční situaci tento úvazek stále nepřinášel. Dráha spisovatele byla stále spojena spíše se snahou prodávat svá díla do různých časopisů.

Velký úspěch zaznamenal v roce 1973, kdy prodal román Carrie a honorář za prodej znamenal možnost vydat se na sólovou dráhu spisovatele. V tu dubu se přestěhoval do Maine (z důvodu nemoci jeho matky), později do Boulderu a v roce 1975 se opět vrátil do Maine, kde se usadil natrvalo.

O 5 let později začíná učit na univerzitě Maine – Orono. Má spokojený rodinný život se svou manželkou Tabitou, se kterou počal 3 děti. Zároveň je i dědečkem 3 vnoučat. Kromě rodinného a profesního života se Stephen Edwin King angažuje i v charitativní oblasti, kde pomáhá středoškolákům se získáním stipendií.

 

Dílo

Stephen Edwin King se proslavil především jako spisovatel hororů. Řada jeho děl byla také zfilmovaná. Podívejme se na ta nejvýznamnější, která se však nutně nemusí týkat pouze zmíněného žánru.

Carrie – První z jeho úspěšných románů. Vydaný byl v roce 1974. V české verzi až v roce 1992. Kniha je zajímavá pro své hororové téma, kde nechybí prvky sci-fi.

It – V překladu To. Velmi významný hororový román, na kterém autor pracoval od roku 1981 až do roku 1985, kdy bylo vydáno. O dva roky později získal tento titul Cenu Augusta Derletha.

The Shining – Vydána byla v roce 1977 a ve stejném roce získala 4. místo v kategorii Best Fantasy Novel. U nás byla pod názvem Osvícení vydána až v roce 1993.

The Shawshank Redemption – Novela je populární i pro svou zfilmovanou podobu, u nás známou pod názvem Vykoupení z věznice Shawshank. Hlavním hrdinou je neprávem odsouzený Andy Dufresne. Tomu se podaří z věznice úspěšně utéci.

The Green Mile – Taktéž známé zfilmované dílo, u nás s titulem Zelená míle. Kniha je unikátní svým příběhem, kde nechybí jak hororové prvky, tak i témata hororu, nebo sci-fi. I zde je hlavním hrdinou neprávem odsouzený John Coffey, který disponuje nadpřirozenými schopnostmi.

The Dark Tower – Unikátní dílo spadající do žánru fantasy, které mapuje cestu Rolanda Deschaina z Gileadu při jeho hledání Temné věže. Temná věž je vydána jako osmidílná série začínající dílem Temná věž I – Pistolník a končící titulem Všechno je definitivní: Sestřičky z Elurie.

Pod kupolí – Titul spadající do jeho pozdější tvorby, s vydáním v roce 2009. Původně na ní Stephen Edwin King začal pracovat už v roce 1972, ale později ji kompletně přepsal nejprve do podoby s názvem Kanibalové, a poté do podoby současné.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.