Sputnik, má láska – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Sputnik, má láska

Autor: Haruki Murakami

Přidal(a): David Hampl

 

 

Haruki Murakami

 • Narodil se 12. ledna 1949 v Kjótu na ostrově Honšú.
 • Uznávaný japonský spisovatel a držitel několika světových cen za literaturu.
 • Pochází z učitelské rodiny, oba rodiče působili jako učitelé japonské literatury. Zároveň ale svého syna odmala seznamovali také s kulturou evropskou a americkou. Tento západní vliv je později patrný v literární tvorbě Harukiho.
 • Absolvoval Wasedskou univerzitu v Tokiu, kde se při studiu seznámil se svou budoucí ženou a později si s ní v Tokiu otevřel jazzový bar jménem Peter Cat.
 • K jeho velkým koníčkům patří hudba, nejrůznější hudební motivy jsou patrné také v mnoha jeho literárních dílech. K dalším Harukiho zálibám patří rovněž běh, především maraton.
 • Jedním ze spisovatelů, kterého Haruki Murakami obdivuje, je také Franz Kafka.

Díla

 • Na jih od hranic, na západ od slunce – působivý román o osudovosti, lásce a věčném hledání, ztrácení i nalézání. Hlavní dějovou linií je životní osud muže jménem Hadžime, který byl velmi ovlivněn láskou k tajemné dívce Šimamoto, se kterou se seznámil již v dětství.
 • Norské dřevo – román, jehož název je odvozen od stejnojmenné písně skupiny Beatles. Hlavním hrdinou je Tóru Watanabe, který se retrospektivně zamýšlí nad svým mládím.

 

Moderní japonská literatura, magický realismus

 • Japonská literatura druhé poloviny dvacátého století je z hlediska literární žánrů i směrů překvapivě rozmanitá. Jednou z tendencí, která se v ní projevila, je magický realismus, pro který je charakteristické prolínání a propojování světa reálného, skutečného a neskutečného, ireálného, fantastického. Některé z knih Haruki Murukamiho jsou příklady právě této tendence. K dalším směrům patří například světoznámé komiksy manga či detektivní literatura z prostředí zločineckých organizací, z nichž nejznámější je Jakuza.

Spisovatelé

 • Rjú Murakami – japonský autor píšící detektivní příběhy z japonského podsvětí. K jeho nejznámějším románům se řadí díla Piercing, Čáry nebo V polévce miso.
 • Džuničiró Tanizaki – světoznámý japonský spisovatel, který byl ve své rané tvorbě ovlivněn západní literaturou. Ničivé zemětřesení v roce 1923, které zničilo velkou část Tokia, ale znamenalo velký zlom v jeho životě i tvorbě a on začal psát zejména o klasických japonských tématech. K jeho nejvýznamnějším knihám patří Ti, kteří raději kopřivy, Požaté rákosí či Sestry Makiokovy.

 

Rozbor díla: Sputnik, má láska

Jeden z nejznámějších románů japonského spisovatele Haruki Murakamiho, který na první pohled připomíná tragickou love story, ale jehož smysl v sobě skrývá mnohem více. Tento skrytý význam souvisí s metaforickým názvem románu Sputnik, má láska, kdy podle autora lidé kolem sebe ve svém životě často plují jako družice, a i když se někdy na okamžik přiblíží, jsou většinou sami, ztraceni v hlubinách vesmíru.

 

Postavy

 • K. – hlavní postava díla, dvaceti čtyřletý učitel na základní škole a zároveň vypravěč příběhu, který tajně miluje svou bývalou spolužačku z vysoké školy označovanou jako Fialka.
 • Fialka – dvaceti dvouletá dívka, tajná láska K., intelektuálně založená, chce se stát spisovatelkou, obdivuje Jacka Kerouacka. Žije poměrně chaotickým, výstředním, ale zároveň filozoficky zaměřeným stylem života. Na rozdíl do K. do něj není zamilovaná, bere ho pouze jako svého přítele. Zcela nečekaně se bláznivě zamiluje do starší ženy jménem Mjú a aby se jí zalíbila, je ochotná udělat vše. Poté, co zjistila, že Mjú nikdy nebude takovou partnerkou, jakou si představovala, odejde pryč a již se nikdy nevrátí.
 • Mjú – čtyřicetiletá obchodnice s vínem, krásná a elegantní dáma se záhadnou minulostí, do které se Fialka zamiluje. Na rozdíl od ní není intelektuálka, má velmi kladný vztah k hudbě, neboť v minulosti působila jako klavíristka. Má Fialku ráda, ale je frigidní, a tak s Fialkou nemůže mít takový vztah, jaký si ona představovala.

 

Děj

Hlavní postavy románu K. a Fialku pojí od vysoké školy hluboké a upřímné přátelství, vzájemně si naprosto dokonale rozumějí a svěřují se všemi svými starostmi a zároveň spolu vedou intelektuální rozhovory. K. je do Fialky již několik let nešťastně zamilovaný, ona ho ale bere pouze jako přítele. Jejich vztah je z ničeho nic narušen, když se Fialka zamiluje do jiné ženy. Touto ženou je Mjú, korejská obchodnice s vínem. Fialka touží po tom, aby se Mjú líbila, a tak se začíná chovat zcela jinak než předtím, utrácí peníze za značkové oblečení, začne pracovat v její kanceláři a nakonec s ní odjíždí na obchodní cestu do Evropy. Zde se ale na jednom řeckém ostrově ztratí. Mjú je zoufalá, a tak zavolá K., aby přijel a pomohl jí Fialku najít. K. ví, že Filka odešla proto, že zjistila, že její život nemá žádný smysl a směr, vše po čem toužila, zmizelo, když poznala, že její láska k Mjú nebude nikdy naplněná. Bohužel ani K. ani Mjú Fialku nenajdou, a čtenář se tak nikdy nedozví, co se s ní ve skutečnosti stalo.