Láska je jen slovo – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Láska je jen slovo

Autor: Johannes Mario Simmel

Přidal(a): David Hampl

 

 

Johannes Mario Simmel

  • Narodil se 7. dubna 1924 ve Vídni, zemřel 1. ledna 2009 ve švýcarském Lucernu.
  • Rakouský spisovatel a novinář, který ale většinu života prožil v Německu.
  • Jeho otec i matka pocházeli původně z Hamburku. Jeho otec kvůli svému židovskému původu uprchl do Londýna, a tak Simmel strávil své dětství střídavě v Rakousku a v Anglii.
  • Pracoval jako novinář, překladatel a díky své skvělé znalosti angličtiny rovněž jako tlumočník americké vojenské správy v Rakousku.
  • Od padesátých let se začal věnovat také psaní vlastních románů, které se zabývaly aktuálními společenskými problémy, jako například násilí, obchod s drogami nebo manipulace s geny, a rovněž psaní filmových scénářů.
  • V jeho knihách se často objevují postavy, které někomu líčí svůj život. Hrdinové se zároveň během času mění a většinou se stanou lepšími lidmi. Většina jeho děl je inspirována skutečnými událostmi.
  • Zajímavostí je, že díky české chůvě, kterou měl v dětství, uměl trochu česky.

Díla

  • Láska je poslední mostromán, jehož hlavní postavou je věhlasný informatik a odborník na vyhledávání virů v počítačových programech, který žije jen pro svou práci. Firma ho náhle z nevysvětlitelných důvodů předsune do Ženevy a pověří ho nedůležitými úkoly. On ale díky tomu pochopí, že objevy jeho firmy, nadnárodní společnosti se špičkovou technologií, svým způsobem napomáhají promyšlenému zločinu v podobě mezinárodního terorismu.
  • Svůj kalich hořkosti – působivý román, který svým námětem a dějem velmi připomíná Nabokovovu Lolitu.

 

Německy psaná literatura 20. a 21. století

  • Německá literatura dvacátého a dvacátého prvního století je silně ovlivněna probíhajícími společenskými a politickými událostmi. Vznikají díla velmi rozmanitá z hlediska své formy i obsahu.

K nejvýznamnějším německy píšícím spisovatelům tohoto období se řadí:

  • Erich Maria Remarque – německý představitel ztracené generace, k jeho nejslavnějším dílům patří například romány Na západní frontě klid a Tři kamarádi s tématem první světové války či Jiskra života a Čas žít, čas umírat s tématem druhé světové války.
  • Thomas Mann – představitel demokratického proudu a nositel Nobelovy ceny za literaturu. K jeho nejznámějším románům patří Buddenbrockovi, Josef a bratří jeho či Kouzelný vrch.
  • Lion Feuchtwanger – německý spisovatel židovského původu, rovněž představitel demokratického proudu. Psal především historické romány, ve kterých popisoval problematiku a postavení židovského národa. Ke slavným dílům patří Židovka z Toleda, Žid Süss či Josephus Flavius.

 

Láska je jen slovo

Jeden ze známých románů Johannese Simmela, jehož hlavním tématem je nezkažená a nešťastná láska mladého chlapce k vdané ženě. Dalšími tématy jsou různé špatné lidské vlastnosti a morálka celé společnosti.

 

Postavy

  • Oliver Mansfeld – problémový mladý chlapec, který nevydrží na žádné škole, neboť je nakonec z každé pro své chování vyhozen. Změnu v jeho životě představuje osudové seznámení s vdanou Verenou, do které se zamiluje. I když i on sám ve skrytu duše ví, že tento vztah nemá budoucnost, nedokáže svým citů poručit a vše nakonec dospěje až k tragickému konci, kdy nešťastný Oliver poté, co ho Verena opustila, spáchá sebevraždu.
  • Verena Lordová – krásná žena středního věku, manželka úspěšného bankéře. Vztah s Oliverem bere pouze jako zpestření svého nudného a poklidného života, nikdy neměla v plánu s Oliverem od svého manžela odejít.

 

Obsah díla

Děj začíná v okamžiku, kdy Oliver Mansfeld přijíždí do internátu doktora Floriana, soukromého školního internátu, kam většinou přicházejí problémové děti z bohatých rodin, které sice nikdy netrpěly nedostatkem peněz, ale naopak trpěly osamělostí a absencí kontaktu s rodiči. To se na mnohých projevilo a staly se z nich tak určitým způsobem pokřivené osobnosti. Příkladem je například i postižený, ale velmi chytrý Hansi, který, když se dozví o Oliverově lásce a schůzkách s Verenou, ho začne vydírat. Vyhrožuje mu, že pokud nebude dělat to, co mu řekne, vše poví doktoru Florianovi.

Oliver se totiž během své cesty do internátu seznámil se ženou jménem Verena Lordová, která je o několik let starší než on a vdaná. Ani to mu ale nezabránilo v tom, aby se do ní bezhlavě nezamiloval. Vereně se mladý Oliver rovněž líbí, a tak se spolu tajně schází v jednom opuštěném domě. Ten ale z ničeho nic vyhoří a kromě Hansiho začne Olivera vydírat ještě sluha Lordových, který o jeho schůzkách s Verenou rovněž ví. Takto stráví celý školní rok. V létě, když začnou prázdniny, Oliver odjíždí za Verenou do Itálie, i tam se spolu tajně schází a tráví spolu čas. Během toho má ale Oliver neustále pocit, jako by je někdo sledoval. V Itálii Oliver s Verenou zjistili, že se opravdu milují a rozhodnou se o jejich vztahu říct Vereninu manželovi. Celé situace se sice zpočátku velmi obávají, ale k jejich překvapení jim Verenin manžel Manfred řekne, že o jejich vztahu dávno ví, a že to pro něj nepředstavuje žádný problém.

Náhle se ale dozvídáme, že to, co jsme až dosud četli, byl vlastně text románu, který o jejich lásce napsal Oliver. Skutečnost je zcela jiná. Po Vánocích se Oliver vrátil do internátu a Verena mu řekla, že chce jejich vztah ukončit. Následně Olivera navštívil rovněž Manfred, který ho zbil za to, že se dovolil scházet s jeho manželkou. Oliver, pro kterého láska s Verenou představovala smysl života, se nakonec ze zoufalství rozhodl ukončit svůj život a oběsil se.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.