Stranger Things: Temný experiment – recenze

sloh

 

Jméno práce: Stranger Things: Temný experiment

Slohový útvar: Recenze

Přidal(a): Matdav

 

 

Originální název: Suspicious Minds

Autor: Gwenda Bond

Nakladatel: Fobos

Rok vydání: 2019

 

Gwenda Bond je americká spisovatelka. Narodila se v roce 1976. Ve Spojených státech je to populární spisovatelka, která si příznivce získala například trilogií o komiksové hrdince Lois Laneové.

Gwenda Bond je na seznamu New York Times mezi autory bestsellerových románů. V zahraničí vyšly knihy o Lois Lane, trilogie Cirque American a první oficiální román Stranger Things, Temný experiment.

Vzhled knihy se mi zdá neoriginální. Na knize je zobrazen muž, pravděpodobně doktor Brenner. Na obalu se mi líbí, že je na horní straně napsaný text anglicky a česky na dolní straně obalu. To považuji za dobré uspořádání obalu knihy. Kniha má 320 stran.

Knihu bych doporučil průměrně pokročilému čtenáři. Věkovou hranici bych doporučil od 10ti let.

 

Terry Ives studuje na univerzitě v Indianě. V Americe i v zahraničí probíhají nepokoje, válka ve Vietnamu nebo protesty ve Washinghtonu. Studentka Terry se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu. Má kód MKULTRA. Experiment probíhá v městečku Hawkins. Terry se postupně snaží přijít na to, co se v jejím okolí děje. Někde hluboko v lese je vzdálená laboratoř, jezdí tu neoznačené dodávky. Dějí se různé věci, které mění lidskou mysl. Všude kolem je tajemství.

Terry ví, že za stěnami laboratoře doktora Martina Brennera se skrývá velké tajemství. Terry ho chce odhalit, ale potřebuje pomoc spolupracovníků.

 

Příběh má napínavou atmosféru, to se autorce povedlo dobře. Kniha je dobrodružná. Hlavní hrdinka se rozhodne se účastnit se důležitého vládního experimentu, neváhá a okamžitě jde do toho. Zjistí, že to není jen tak nějaký experiment, ale že se v laboratořích děje něco hrůzného. Příběh se mi zdá napínavý hlavně kvůli nadlidským schopnostem malé holčičky, označené 008, která je v laboratoři vězněna. Konec je dost neuzavřený a zanechává řadu otázek.

Líbilo se mi, jak autorka čtenáře posouvá do doby. Postavy v knize řeší Woodstock, obavy z vražd, prvního člověka na měsíci, válku ve Vietnamu. Tyto věci nejsou pro děj nijak podstatné, ale je dobré, že tam jsou. Příběh je tajemný, je v něm i dost napětí. Příběh je akční a čtivý. Podle mého názoru má příběh spád. Kniha mě bavila, možná se podívám i na seriál. Doporučuji si ji přečíst.

 

Kniha se mi líbila, i když je méně strašidelná, mysteriózní a akční, než jsem čekal. Do druhého světa se přeneseme jen málo a příšery se jen občas mihnou. Doporučil bych jí komukoli, kdo má rád dobrý příběh, rychlou akci a jen slabý odvar sci-fi.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.