Sue Townsendová – životopis

literatura

 

Jméno: Sue Townsendová

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Sue Townsendová (1946 – 2014)

Život

Sue Townsendová byla dramatičkou, ale především spisovatelkou jak humoristických románů, tak i dětské literatury. Právě tato konkrétní oblast ji proslavila nejvíce. Narodila se 2. dubna roku 1946 v Leicesteru v Anglii. Její otec byl poštovním doručovatelem a celkem měla další 4 sourozence. Sama byla nejstarší. Byla tedy prvním dítětem.

Její mládí bylo poměrně netradiční. Především z důvodu, že nedokončila střední školu. V návaznosti na to nastoupila do práce, a to jako dělnice v továrně. Již ve svých 18 letech se provdala. Se svým mužem měla následně tři děti. Ten ji však po 5 letech opustil. Následně se v souvislosti se společným zájmem – kanoistikou, seznámila se svým druhým manželem, se kterým měla dceru. V tuto dobu pracovala jako lektorka kanoistiky.

Její spisovatelské dráha začala celkem pozdě, a to až v době konce sedmdesátých let. To začala nejprve psát pro divadlo Phoenix, které se nacházelo v Leicesteru. Poté se začala věnovat i standardnímu psaní knih. Ty nepostrádaly jistou dávku humoru, sarkasmu, ale i určité naivity. Právě tento jedinečný styl znamenal celkem velké úspěchy jejích napsaných děl.

O co více se jí dařilo v jejím profesním, tedy uměleckém životě, o to větší problémy se objevovaly v jejím osobním životě. A to hlavně v souvislosti s jejím zdravotním stavem. Už od útlého věku u ní byl diagnostikován silný diabetes, který ji způsoboval mnoho problémů. Velkou ranou byl rok 2001, kdy oslepla. O dalších 8 let později vývoj její nemoci směřoval až k tomu, že prodělala transplantaci ledviny. Toto byla zároveň i doba, kdy jí bylo uděleno čestné občanství města Leicester.

Následující roky byly stále spojeny s řadou různých zdravotních komplikací. Ty vyvrcholily krátkou nemocí, která se jí stala osudnou. Zemřela ve věku 68 let. A to dne 10. dubna roku 2014. oficiální příčinou smrti byla cévní mozková příhoda.

 

Dílo

Tajný deník Adriana Molea – Nejpopulárnější, stěžejní a také první dílo, které Sue Townsendová vydala. Následně se objevila ještě celá řada dalších deníků s touto postavou v hlavní roli. Toto dílo popisuje hlavního hrdinu Adriana Molea ve věku třinácti let. Tedy ve věku puberty, ale i ve věku, kdy mu řada lidí nerozumí a nechápe jeho umělecké snahy, stejně jako snahy o intelektuální život. Kniha se stala velmi populární u mladých čtenářů po celém světě. Následovala díla Hořké zrání Adriana Molea a Pravdivá zpověď Adriana Molea.

Adrian Mole – léta v divočině – Čtvrtá část deníku, která stále popisuje Adriana Molea jako člověka, který nezapadá a který se může okolí jevit jako smolař. Čelí celé řadě problémů ve svém osobním životě, kdy vyrostl do věku 23 let. Hlavním zklamání přináší milovaná dívka Pandora, která se provdala za bisexuálního muže.

Adrian Mole – léta u kapučína – V pořadí pátý svazek opět pokračuje v mapování osudů hlavního hrdiny, který je líčený jako smolař a problémový člověk. Pracuje v restauraci jako kuchař. Nad ní v malém pokoji i bydlí. Reálně touží stát se slavným spisovatelem. O to více ho naštve spolužák Barry Kent, který se stává mediálně slavným.

Inkognito – Populární humoristický román, který autorka napsala v roce 2000. Zvolila zajímavé téma, spojené s ministerským předsedou a jeho manželkou, která je nejchytřejší ženou Evropy. Nechybí sarkasmus a jiné zajímavé prvky humoru.

Žena, která si šla lehnout a rok nevstala – Kniha se zajímavým názvem popisuje příběh hlavní postavy Evy, kterou dostihla životní krize, která ji donutila se takzvaně schovat před světem. Většina problémů plyne především z chování její matky a jejích poznámek, kterých se jí dostalo hlavně v době dospívání.