Tracyho tygr – rozbor díla k maturitě (4)

 

Kniha: Tracyho tygr

Autor: William Saroyan

Přidal(a): Vendula2

 

 

 

 

 

Námět (téma): Autor má rád tygry a jeho hrdinové jsou většinou mladíci, co něco hledají. Námětem je tedy hledání – čehokoliv

 

Literární druh : Próza

Literární žánr : Novela

 

Místo a čas :San Francisco, New York, léčebný ústav Bellevue (20.století)

 

Děj a kompozice :  Krátké srozumitelné věty, které jsou nutné pro vyjádření složité skutečnosti. Opakování stejných slov, vět. Stejná písmena ve jménech dvou hlavních postav

 

Jazykové prostředky : Er-forma, pohádkovost, zvláštní kouzlo, pozitivní pohled na svět, slohový postup vyprávěcí, přímá jazyk, nekomplikovaní výstavba příběhu, jednoduchost, stručnost, nevšední téma

 

Hlavní postavy :

Thomas Tracy – mladík, který má svého „tygra“, pracoval v jednadvaceti u dovozce kávy a chtěl se stát ochutnávačem tohoto nápoje

Laura Lythyová – hezká, černovlasá, mladá dívka, do které se Tracy zamiluje

Doktor Pingitzer – milý, usměvavý, asi sedmdesátiletý, známý a uznávaný psychiatr, kouří dýmku a vyšetřoval Tracyho

 

Děj :

Když byl Tracy ještě malý, slyšel jednou někde báseň o tygrovi. Tehdy se rozhodl, že chce mít svého tygra a tak ho od té doby hledal a nemohl ho najít.

Jednoho dne, když bylo Tracymu 15 let, procházel se v zoo a uviděl v kleci černého pantera. Řekl si, že je to jeho tygr, zapamatoval si ho a od té doby měl svého tygra, nerozlučného kamaráda, který chodil stále s ním a s kterým zažil mnoho dobrodružství.

Ve svých jednadvaceti letech začal Tracy pracovat u OttoSeyfanga, dovozce kávy. Po krátké době práce, kde přenášel pytle s kávou, žádal Tracy o nejžádanější místo ve firmě – ochutnávání kývy, na které staří a kvalifikovanější zaměstnanci čekali třeba i dvacet let. Při jednání za Tracyho mluvil jeho mazaný a drzý tygr, který pak ale při jednání usnul z nudy a tak se Tracy musel omluvit a vrátit se ke své staré práci.

Při jedné polední přestávce, když si Tracy povídal s ochutnávači, prošla kolem krásná dívka ve žlutých šatech. Tygr zařval a rozběhl se k ní. Tracy pochopil, co se mu tygr snažil říci a když ji po)tkal znovu, pozval Tracy tuto dívku na oběd.

Když se Laura (zmíněná dívka) seznámila na obědě s Tracym, domluvili se na příští schůzce. Tracy šel navštívit Lauru k ní domů. Na návštěvě potkal její krásnou matku, která mu po odchodu svého manžel a dcery takřka vnutila 6 bonbonů. Tracy ji pak políbil. Do pokoje zrovna přišla Laura. Její tygřice byla velmi naštvaná a překvapená a tak Tracy raději odešel. Od té doby Tracy již Lauru neviděl.

Pak zemřel nejstarší z ochutnávačů a na jeho místo nastoupil jiný.

Jednou po 6ti letech od těchto událostí (Seyfarův podnik byl již dávno zavřen) šel Tracy se svým tygrem do kostela. Lidé ale před nimi začali utíkat a báli se jich, jako kdyby tygra viděli (vždy předtím Tracyho tygra viděl jen Tracy). Pak přijel obrněný vůz, lidé v něm chtěli tygra zastřelit a tvrdili, že utekl z cirkusu. Tygr jim ale naštěstí stačil utéci.

Tracy byl pak odveden na psychiatrii, kde ho měl vyšetřit jeden psychiatr – doktor Pingitzer. Chvíli si spolu povídali o životě a vypili kávu. Pak doktor Pingitzer prohlásil, že Tracy je úplně v pořádku. Jiná psychiatr s ním ale nesouhlasil a poslal Tracyho do blázince v Bellevue.

V blázinci potkal Tracy mnoho nešťastných lidí, kteří měli své tygry.

Jen ten Tracyho chyběl, byl zraněný schován pod jedním pohřebním ústavem, kde pomalu umíral.

Tracy v blázinci v Bellevue našel i Lauru Luthyovou. Byla nešťastná a nemocná, lékaři tvrdili, že umře, a ona si to myslela také. Tracy ale Lauru přesvědčil, že jí má rád a pak se začala uzdravovat.

Mezitím se lidé v New Yorku stále ještě děsili černého pantera, který byl stále na svobodě. Policie byla již zoufalá, byl na ní vytvářen tlak ze všech stran, nejen z novin. Pátrání po panterovy neustávalo, ale nemělo žádné výsledky.

Zoufalá policie přistoupila na Tracyho plán. Připravila vše tak, aby to vypadalo jako před 6ti lety, když Tracy byl v práci a seznámil se s Laurou. Tracy opět nosil pytle s kávou a přesně v čas, jako před lety, pak kolem při polední přestávce prošla Laura. Tehdy policisté viděli tygra, který se připojil k Tracymu a šel s ním, jak Tracy slíbil. Tracy se vydal za Laurou a spolu s ní a tygrem odešli do jednoho obchodu, kde měli zavřít tygra do klece. Pak vyšli Tracy s Laurou opět ven a policisté tygra již neviděli. Mysleli, že je zavřený, ale on zmizel. V obchodě ho vůbec neviděli.

Příběh končí vysvětlením, že Tracyho tygr je láska.

 

Autor :

William Saroyan

–          Byl americký prozaik, básník, dramatik a publicista

–          Narodil se 31.srpna 1908 v kalifornském Fresnu ve velmi chudé rodině arménských imigrantů

–          Jeho otec byl majitelem malé vinice

–          Když mu byly 3 roky, jeho otec umřel a jeho matka z existenčních důvodů dala svoje děti – Williama a jeho sourozence do sirotčince v Alamedu

–          Vyzvedla je až po 5ti letech, když si našla práci a dokázala je uživit

–          Chodil jen do základní školy ve Fresnu

–          Prošel různými zaměstnáními – poslíček, telegrafista nebo přednosta poštovního úřadu

–          Přispíval do anglické přílohy časopisu pro Armény (začal už do roku 1930)

–          Napsal mnoho povídek a divadelních her, již prvním souborem získal peníze a popularitu

–          Hodně peněz utrácel za alkohol, sázky a karty, a byl často na mizině – to byl jeho impuls ke psaní

–          V roce 1940 odmítl převzít Pulitzerovu cenu s odůvodněním, že k těmto oceněním nemá důvěru

–          Oženil se a rozvedl dvakrát se stejnou ženou – Carol Marcusovou (herčka)

–          Měli spolu dceru Lucii a syna Arama

–          Po druhé světové válce o jeho povídky a divadelní hry již nebyl zájem

–          Od roku 1958 žil střídavě v Paříži a rodném Fesnu, kde také zemřel 18.května 1981 na rakovinu

Další podobné materiály na webu: