William Saroyan – životopis

literatura

 

Jméno: William Saroyan

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

WILLIAM SAROYAN (1908 – 1981)

William Saroyan byl americký spisovatel arménského původu. Dramatik a prozaik, který napsal významné dílo Čas tvého života.

 

ŽIVOT

Saroyan se narodil v Kaliforii do rodiny emigrantů z Arménie. Otec mu zemřel tři roky po jeho narození, tíživá finanční situace dovedla jeho matku až k rozhodnutí dát své čtyři děti do sirotčince. Domů se vrátil až o pět let později, vystudoval základní školu, ve studiích dál už nepokračoval.

Musel se o sebe sám postarat a prošel různými zaměstnáními. Od třicátých let už se věnoval pouze literatuře a divadlu. Střídavě žil v Paříži a Fresnu.

Své první literární pokusy začal tvořit už jako velice mladý, posílal je do anglické přílohy bostonského časopisu Země Arménů. Celý život se potýkal s finančními problémy, což bylo způsobeno především jak jeho účastí v hazardních hrách, tak také účastní na dobročinných akcích. Finanční problémy se později promítaly to jeho tvorby prostřednictvím hrdinů.

Místem jeho úmrtí se stalo Fresno, kde zemřel ve věku 72 let na karcinom prostaty.

 

DÍLO

Saroyan psal povídky, romány i divadelní her. Ty čítají více než sto titulů. Odborníci se shodují, že měl veliký talent, který ale později lehce pokazil nadprodukcí děl.

ODVÁŽNÝ MLADÝ MUŽ NA LÉTAJÍCÍ HRAZDĚ A JINÉ POVÍDKY – jeho prvotina, titulní povídka je zasazena do období hluboké hospodářské krize, vypráví o muži, který se dostal do finanční tísně, žebrá, ale nikdo mu nic nedá, jednoho najde centík, bezvýznamná mince, za kterou si nic nekoupí, přesto z ní má obrovskou radost, ještě toho dne zemře = jeho duch se vznáší do fantazie, zatímco tělo zemře hladem, Saroyan zde vyjadřuje soucit

JMENUJI SE ARAM – povídky, Aram je jméno jeho syna

MINUTY NA HODINÁCH – dílo nese název také ČAS TVÉHO ŽIVOTA, hra, obdržel za ni Pulitzerovu cenu, ale odmítl ji s ním, že na ceny a odměny za umění nevěří

LIDSKÁ KOMEDIE – dílo bylo původně psáno jako filmový scénář, film byl natočen téhož roku, co dílo vyšlo, hrdinou je malý chlapec Homér Oddysea, který pracuje během 2. světové války na poště jako poslíček, kniha spojuje několik příběhů s ústřední postavou Homéra, ten se pak účastní mnoha tragédií (smrt jeho staršího bratra – vojáka), přesto věří, že svět může být dobrý i zlý a je přesně takový, jakým si ho člověk udělá

TRACYHO TYGR – novela surrealistického charakteru, fraška o převtělení tygra nebo také pohádka pro dospělé, hlavním hrdinou je chlapec Tracy, který má svého tygra, tygr je zde ale abstraktní pojem, nejedná se o skutečné zvíře, ale o symbol energie, živelnosti, mládí – každý čtenář si ho může představit jinak, zároveň je tady však i druhá rovina, ve které je tygr skutečným zvířetem, součást Tracyho života v době dospívání tvoří iluze, sen a touha, Saroyan popírá hranici mezi realitou a fikcí a smyslem a nesmyslem.

TATI, TOBĚ PŘESKOČILO – humanistická kniha, ve které je šedesát tři krátkých rozhovorů otce s jeho desetiletým synem Petrem, Petr je vypravěč a komentátor toho, co se děje kolem něho, takže prostřednictvím něj je ukazován dětský pohled na svět, psáno s humoristickým nadhledem, inspirováno jeho synem, jejich dialogy jsou jak o zcela běžných záležitostech všedních dní, tak i o situacích s hlubším významem, vědě a tak podobně.

 

ZAJÍMAVOSTI

  • v počátcích se podepisoval jako Sirak Goryan (Sirak bylo častým jménem v jeho příbuzenstvu, Goryan byl arménský spisovatel)
  • odmítl Pulizerovu cenu
  • získal ocenění Academy Award for Best Story
  • byl dvakrát ženatý se stejnou ženou Carol Grace, měli dvě děti (Lusy a Aram)
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.