Tři kamarádi – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Tři kamarádi

Autor: Erich Maria Remarque

Přidal(a): Hankaka

 

 

 

 

 

 

 

 1. Kontext doby

Erich Maria Remarque patří do ztracené generace. To je skupina spisovatelů, kteří prožili 1. světovou válku. Hodně píší o tom, jak se vrátily z války a jak se nemohli zařadit zpátky do společnosti, protože byli válkou velmi psychicky poznamenáni.

Autoři se dělí do tří skupin:

 • realistický proud – zachovává tradiční schéma románu, kladou důraz na jednoho člověka (Ernest Hemingway, Francis Scot Fitzgerald)
 • experimentální próza – prolínání několika časových linií (Kafka, Joyce)
 • detabuizující proud – bourá konvence, např. sexuální témata (Muller)

 

 1. Kontext autora

1898-1970

Německý spisovatel a dramatik. Narukoval jako dobrovolník do armády, kterou je poznamenán, antimilitarismus. Později emigruje do Švýcarska a USA. Po nástupu nacismu byly jeho knihy zakázány a později byl sám zbaven německého občanství. Umírá ve Švýcarsku.  Za Němce se styděl.

Jeho díla se dělí na 3 etapy:

 1. Reagující na 1 sv. válku – Na západní frontě klid a Cesta zpátky
 2. Díla o době mezi válkami – Tři kamarádi
 3. Díla reagující na 2 sv. válku – Jiskra života, Vítězný oblouk, Černý obelisk

 

 1. Umělecký směr, forma

Román psaný chronologicky v Ich-formě. Vypráví ho Robert. Text je rozdělen do 18 kapitol, jazyk je srozumitelný a jednoduchý, často oživen přímými řečmi. Typické mnoho epizod (odbočky od děje)

 

 1. Místo, doba, postavy

Příběh se odehrává v Německu po 1.světové válce. Mezi hlavní hrdiny patří :

Robert Lohkamp – automechanik a klavírista, hodně pije, žije přítomností, dokáže opravdu milovat a být oporou;
Patricie Hollmannová – jemná a křehká dívka, do které se Robert zamiluje, má tuberkulózu;
Otto Köster – věrný, je nejrozumnější;
Gottfried Lenz – věrný, více ostřílený

 

 1. Zápletka

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako vojáci neměli v poválečném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní.

 

 1. Podrobný děj

Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století v Německu, kdy zde panovaly složité hospodářské a politické poměry. Je to o třech kamarádech, o Robertovi, Ottovi a Gotfriedovi, kteří se spolu seznámili v 1. světové válce a vzniklo mezi nimi přátelství na život a na smrt. Po válce si spolu zřídí autodílnu. Nakupují ojetá auta, vylepšují a opravují je a zase je prodávají. Jedno auto si však nechali a dali mu jméno Karel. Když se na Robbyho narozeniny jeli projet, setkali se u hospůdky s Patricií Hollmanovou. Robby se do ní okamžitě zamiloval. Začali spolu trávit čas v různých barech, restauracích, divadlech a nakonec spolu odjeli k moři. Až tam Robby zjistí, že je Pat nemocná, protože začala jednoho večera vykašlávat krev. Robby musel sehnat doktora Pat, který znal její zdravotní stav, ale nemohl ho po telefonu sehnat. V zoufalství zavolal o pomoc Ottovi, který okamžitě doktora vyhledal a vyrazil s ním za Pat. Od té doby měl Robby o Pak velký strach. Přestěhoval jí do bytu vedle toho svého a koupil jí pejska, aby nebyla sama. Jednoho dne Robbymu zavolal doktor Pat a řekl mu, že už se u něj Pat léčí déle, a že do podzimu musí odjet do sanatoria. Po odjezdu Pat byl Robby strašně nešťastný. K tomu všemu stále rostla nezaměstnanost, lidé se bouřili, vyvolávali stávky a pořádali různé schůze, které končily rvačkami. To stálo život Gotfrieho. Nějaký mladík si ho nejspíš s někým spletl a zastřelil ho. Otto i Robby se za tuto smrt chtěli pomstít. Robby musel shánět peníze pro Pat. Pak už neměli ani na provoz autodílny a museli se jí vzdát. Jednoho dne Robbymu přišel telegram od Pat, že má přijet. A tak s Ottou nasedli do auta a jeli. Po příjezdu zjistili, že stav Pat se zhoršil. Otto slíbil Robbymu, že mu sežene peníze na pobyt v sanatoriu, a tak prodal Karla. Po několika dnech strávených s Pat, Robbymu umírá v rukou.

 

 1. Úryvek – viz. Ukázka

 

 1. Formální, jazyková stránka – viz. ukázka

Celé psáno v ich-formě, kdy je autor hlavní postavou (Robbym). V knize je mnoho popisů lidí i míst, takže je snazší přenést se do příběhu. Také je v knize plno dialogů, které příběhu dodávají spád a i lepší čtivost. Můžeme, si všimnou i filozofických pasáží (např. o smyslu života), u které nás nutí k zamyšlení. Díky knize si také můžeme představit, jak to vypadalo v poválečném Německu(nezaměstnanost, bída). Někdy jsou v knize zmíněny i politické názory (hlavní hrdina v politiku vůbec nevěří).

 

 1. Zhodnocení, vlastní názor

Podle mě to byl úžasný příběh. Ukázka toho, jak pevný vztah a přátelství může vzniknout. Všichni se opravdu rádi obětovali pro druhého a udělali by pro něj vážně cokoliv.  Kniha byla také velmi poutavá a napínavá a velmi těžko se od ní odtrhávalo. Já osobně bych byla mnohem radši, kdyby příběh dopadnul lépe, ale i s tímto tragickým koncem se mi kniha líbila.

 1. Souvislosti, aktuálnost, divadelní, filmové zpracování

Film, 1938

Další podobné materiály na webu: